Notowania

gospodarka
28.09.2016 17:44

Szydło: stanowisko Polski ws. CETA w przyszłym tygodniu

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/Mariusz Grzelak/REPORTER)

- Rząd w przyszłym tygodniu przyjmie stanowisko Polski ws. umowy o wolnym handlu z Kanadą (CETA) - poinformowała w środę premier Beata Szydło. Stanowisko to zostanie zaprezentowane na forum europejskim - dodała. Zapowiedziała również debatę na temat porozumienia.

"Rozmawialiśmy również na temat porozumienia CETA. Mówię o tym dlatego, że wiem, iż budzi to wielkie emocje i jest mocno dyskutowane. Planowana jest również dyskusja i debata na ten temat" - mówiła szefowa rządu.

"W przyszłym tygodniu rząd przyjmie stanowisko, które będzie prezentowane (...) na forum europejskim jako stanowisko Polski" - podkreśliła.

"Przypomnę, że to porozumienie jest negocjowane przez Unię Europejską, ale wszystkie państwa muszą zgodzić się na jego przyjęcie, a potem - ażeby było ważne, musi być przez wszystkich ratyfikowane. Więc te prace też jeszcze trwają" - zaznaczyła Szydło.

Rząd w czasie posiedzenia we wtorek i środę wysłuchał informacji o spodziewanym bilansie korzyści i kosztów umowy CETA dla Polski oraz skutków politycznych niepodpisania przez Warszawę porozumienia o wolnym handlu między Kanadą i Unią Europejską.

CETA (Comprehensive Economic and Trade Agreement) proponuje zniesienie niemal wszystkich ceł i barier pozataryfowych oraz liberalizację handlu usługami między Unią Europejską a Kanadą. Negocjacje w tej sprawie trwały pięć lat i zakończyły się we wrześniu 2014 roku. Porozumienie ma być zawarte w październiku podczas szczytu UE-Kanada.

Przewiduje się, że CETA zostanie podpisana przez Radę Unii Europejskiej na posiedzeniu 18 października.

*

Tagi: gospodarka, handel, rząd, budżet, dyplomacja, organizacje, pap, kanada, ue, ceta, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-09-2016

gość"Zapowiedziała również debatę" "W przyszłym tygodniu rząd przyjmie stanowisko" ____ P wszystko na ten temat. Robią wszystko poza … Czytaj całość

18-10-2016

BartekJak się bierze od korporacji w łapę to się trzeba wywiązywać. No chyba, że się jest niedorozwojem i nie widzi, że korporacje chcą rządzić światem.

Rozwiń komentarze (2)