Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

"To może być element wojny hybrydowej" - eksperci o fałszywych SMS-ach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

7
Podziel się:

- Fałszywe SMS-y Rządowego Centrum Bezpieczeństwa mogą być elementem hybrydowej wojny informacyjnej - mówił dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. bezpieczeństwa, na antenie Radia Zet.

"To może być element wojny hybrydowej" - eksperci o fałszywych SMS-ach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
(Bartosz Krupa)

- Fałszywe SMS-y Rządowego Centrum Bezpieczeństwa mogą być elementem hybrydowej wojny informacyjnej - mówił dr Krzysztof Liedel, ekspert ds. bezpieczeństwa na antenie Radia Zet.

Kilka dni temu mieszkańcy Podkarpacia powiadomienia z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, by mężczyźni w wieku między 18 a 65 lat stawili się w urzędach gminy w związku z sytuacją na Ukrainie. RCB twierdzi, że takich wiadomości nie rozsyłało, a komunikat był fałszywy. Sprawą zajmuje się m.in. ABW.

Zdaniem dr. Liedela, takie podszywanie się pod rządowe centrum może być elementem wojny informacyjnej.

- Służby mogą sprawdzać, jak daleko można się posunąć i na ile ta dezinformacja zadziała - wyjaśniał na antenie Radia ZET.

Zdaniem eksperta, fałszywy alarm pokazał pewną lukę w systemie i może być wykorzystany do obniżenia wiarygodności samego systemu.

- Każdy taki atak powoduje, że być może w przyszłości system ALERT Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nie zadziała, tak jak powinien - mówił Krzysztof Liedel. - Jeśli RCB będzie chciało wykorzystać ALERT, odbiorcy nie zareagują, bo będą myśleli, że to jest kolejny fake.

bezpieczeństwo
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Trzeźwo myślą...
4 lata temu
..."być może w przyszłości system ALERT Rządowego Centrum Bezpieczeństwa nie zadziała"... - tu ktoś pomyślał. Brak natomiast podobnego podejścia do "przypadkowych" naruszeń przez Sowietów (Rosję) terytoriów innych Krajów. Kilka naruszeń, potem atak na Marynarkę Ukrainy... i tak upowszechnienie bandyctwa i oswajanie opinii Światowej, a później ... faktyczny atak !!!
DoKołchozu
4 lata temu
Znowu, kolejna RUSKA prowokacja ?
Pol
4 lata temu
Mam gdzieś wojny wywoływane przez bandytów którzy rządzą w danym państwie ,nie mam zamiaru narażać życia swojego i rodziny bo jacyś władcy chcą coś sobie zagrabić kosztem innego kraju
Andy2024
4 lata temu
Bo taka jest prawda, że nikt na to nie zareaguje, tylko będzie szukać infornacji w necie lub facebooku
Qbik
4 lata temu
Eksperci spekulują? To chyba jest dość proste do wyjaśnienia.