Notowania

Trump ma kolejny kontrowersyjny pomysł. Ostra odpowiedź Brukseli

Donald Trump zapowiedział wprowadzenie ceł na stal i aluminium, aby chronić wewnętrzny rynek w USA. – Nie będziemy siedzieć bezczynnie – mówi szef Komisji Europejskiej. I zapowiada odwet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Rafal Oleksiewicz/REPORTER)
Trump jest zdeterminowany, by wprowadzić cła na stal i aluminium

Donald Trump zapowiedział wprowadzenie ceł na stal i aluminium, aby chronić wewnętrzny rynek w USA. – Nie będziemy siedzieć bezczynnie – mówi szef Komisji Europejskiej. I zapowiada odwet.

Prezydent USA poinformował o zamiarze wprowadzenia 25-proc. cła na import stali i 10-proc. na aluminium. Obecna sytuacja na rynkach tych dwóch produktów jest trudna. Na świecie jest ich nadpodaż. Ewentualne zamknięcie okna na import może być korzystne dla amerykańskich hut.

Zobacz też: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Najciekawsze fakty

Trump za swoje słowa został skrytykowany zarówno w USA, jak i w innych krajach. - Nie będziemy siedzieć bezczynnie, podczas gdy naszemu przemysłowi zostanie zadany cios, który zagraża tysiącom europejskich miejsc pracy – stwierdził Jean-Claude Juncker, szef KE. Powiedział także, że Bruksela może nałożyć cła "na motocykle Harley Davidson, burbony i dżinsy Levi'sa”. Francuski minister gospodarki finansów Bruno Le Maire stwierdził natomiast, że w ewentualnej wojnie handlowejmiędzy USA a UE będą tylko przegrani.

Biały Dom skrytykował także Orrin Hatch, szef senackiej komisji finansów na Kapitolu. Stwierdził on, że cła wrócą do Amerykanów w postaci wzrostu cen samochodów, lodówek czy puszek. Nazwał taryfy "nowym podatkiem”.

Oprócz UE, reakcje na ewentualne kroki Amerykanów zapowiedziały też Kanada, Meksyk, Brazylia i Chiny. Ale Trump już im odpowiedział. We wpisie na Twitterze stwierdził, że jeżeli USA i tak tracą miliony dolarów na handlu "z każdym krajem", to wojny handlowe "są dobre i łatwe do wygrania”.

Tagi: administracja usa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-03-2018

zxcTrump zapomniał, że to towary spoza USA jak i imigranci spoza USA zbudowali i utrzymują ten "kraj" przy życiu... niecałe 300 lat starczyło by … Czytaj całość

03-03-2018

BudiTrump pokazuje jak się dba o interesy własnego kraju. To bardzo dobry przykład patriotyzmu. UE już dawno o tym zapomniała. Europejscy politycy by … Czytaj całość

04-03-2018

ZuziaSzybko dogada sie z Jarkiem. Obaj reprezentują podobny poziom wiedzy o świecie i rządzącymi nim prawami. Ciekawe czy Prezydent ma konto w banku i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)