Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Trump straszy cłami na samochody z Unii Europejskiej. Prawdziwa wojna celna może się dopiero rozpoczynać

Trump straszy cłami na samochody z Unii Europejskiej. Prawdziwa wojna celna może się dopiero rozpoczynać

Prezydent USA nie po raz pierwszy wspomniał o możliwości wprowadzenia ceł na samochody z Unii Europejskiej Fot. AFP/EAST NEWS
Prezydent USA nie po raz pierwszy wspomniał o możliwości wprowadzenia ceł na samochody z Unii Europejskiej

Donald Trump po raz kolejny zagroził, że Stany Zjednoczone podniosą cła na samochody produkowane w Unii Europejskiej. "Produkujcie je tutaj" – zachęca koncerny motoryzacyjne.

"Bazując na cłach i barierach handlowych nałożonych dawno temu na USA i jej wspaniałe firmy i pracowników przez Unię Europejską, jeżeli te taryfy i bariery wkrótce nie zostaną rozmontowane i usunięte, nałożymy 20-proc. cło na wszystkie ich samochody, które napływają do USA. Produkujcie jej tutaj!" – napisał na Twitterze Donald Trump.

O sprawie informuje PAP.

O możliwości wprowadzeniu ceł na samochody wspomniał już w marcu tego roku. Na zarzuty ekspertów, że wojny celne nikomu nie służą, odpowiedział na Twitterze, że "Gdy kraj (USA) traci wiele milionów dolarów na handlu z niemal każdym krajem, z którym prowadzi interesy, wojny handlowe są dobre i łatwe do wygrania!".

Zobacz też: Wojna handlowa USA-UE. "Donald Trump jest skazany na wygraną"


 

Stal, aluminium – wojna się rozkręca

Jeśli groźba się ziści, będzie kolejnym akordem w wojnie celnej, którą prezydent USA wypowiedział światowym partnerom gospodarczym.

Na początku czerwca tego roku Stany Zjednoczone nałożyły cła na stal i aluminium (stawki wynoszą odpowiednio 25 i 10 proc.) z Unii Europejskiej, Kanady i Meksyku. Donald Trump zapowiedział ich wprowadzenie już marcu, ale wstrzymał się wtedy z tą decyzją w odniesieniu do najbliższych sojuszników USA. Ostatecznie o decyzji przesądzić miał brak porozumienia w rozwiązywaniu problemów z bezpieczeństwem narodowym związanych z importem stali i aluminium.

Decyzja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem wszystkich zainteresowanych.

- To zły dzień dla światowego handlu. Będziemy bronić interesów Unii Europejskiej, w pełnej zgodności z międzynarodowym prawem handlowym - zadeklarował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Zapowiedział też nałożenie karnych ceł na wart ok. 7,5 mld dol. eksport amerykańskich towarów.

Już kilka dni później Komisja Europejska zatwierdziła decyzję o nałożeniu karnych ceł na amerykańskie towary w odwecie za cła na stal i aluminium, które wprowadziły USA.

Czytaj więcej: USA nakłada cła. Unia Europejska odpowiada tym samym

Władze Meksyku zapowiedziały nałożenia na USA ceł odwetowych. - Będziemy bronić interesów Meksyku, tak jak robiliśmy dotychczas -powiedział meksykański minister spraw zagranicznych Luis Videgaray. Dodał, że na politykę jego kraju nie będą mieć wpływu takie nieuzasadnione jednostronne kroki.

Łączna wartość eksportu do USA stali i aluminium z UE, Kanady i Meksyku wyniosła w 2017 r. 23 mld dol. Wartość całego amerykańskiego importu tych surowców wyniosła w zeszłym roku 48 mld dol.

 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Tomek
2018-06-24 00:57
Wystarczy ze obniżą kurs Euro do Dolara. Usa specjalnie osłabiły usd żeby rozkrecic gospodarke i eksport. Teraz czas żeby unia postąpiła podobnie.
Tomek
2018-06-24 00:57
Wystarczy ze obniżą kurs Euro do Dolara. Usa specjalnie osłabiły usd żeby rozkrecic gospodarke i eksport. Teraz czas żeby unia postąpiła podobnie.
Niemcy chca dominowac
2018-06-23 12:00
A niemieckie portale szczuja Google Unia Euroopejska.
Pokaż wszystkie komentarze (12)