Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Turcja w Unii Europejskiej. Cypr chce zablokować rozmowy

Jak poinformował rzecznik cypryjskiego rządu Nikos Christodulides, decyzję taką podjął prezydent Cypru Nikos Anastasiadis.

Podziel się
Dodaj komentarz
(European People's Party/CC BY 2.0/wikimedia commons)
To decyzja prezydenta Nikosa Anastasiadisa</br>

W ramach protestu przeciwko działalności tureckiego statku badawczego na Morzu Śródziemnym na południe od Cypru jego władze postanowiły zablokować wszystkie rozdziały negocjacji w sprawie wejścia Turcji do Unii Europejskiej.

Jak poinformował rzecznik cypryjskiego rządu Nikos Christodulides, decyzję taką podjął prezydent Cypru Nikos Anastasiadis.

Turecki statek Barbaros Hayreddin Pasha krąży od poniedziałku po wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru na południowy zachód od wyspy prowadząc badania sejsmiczne, które służą poszukiwaniu złóż ropy i gazu. Towarzyszą mu trzy inne jednostki pływające, w tym turecki okręt wojenny. Cypr uważa to za naruszenie swej suwerenności.

Na badanym akwenie Cypryjczycy odkryli w ubiegłym roku bogate złoża gazu ziemnego. Turcja nie uznaje jednak Cypru i odrzuca możliwość wspólnej z jego władzami eksploracji złóż, zanim nie zostanie rozwiązana polityczna kwestia cypryjska.

W roku 1974 Cypr został podzielony w następstwie greckiego puczu i tureckiej interwencji wojskowej. Północną część wyspy zajmuje uznawana wyłącznie przez Ankarę Turecka Republika Cypru Północnego. Sprawująca suwerenność nad częścią południową Republika Cypru jest od 2004 roku członkiem UE. Z powodu najnowszych tureckich działań od połowy października trwa impas w rozmowach na temat przezwyciężenia podziału wyspy.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejny punkt zapalny na mapie Europy Cypr oskarżył Turcję o przeprowadzenie prowokacyjnych i nielegalnych manewrów w związku z wpłynięciem okrętów do cypryjskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.
Poszukiwania łodzi z około 300 pasażerami Rybacka jednostka nadała sygnał SOS dziś przed południem.
Cypr jest strategicznym partnerem... USA Chodzi między innymi o walkę z terroryzmem i w starania o likwidację syryjskiego arsenału broni chemicznej.
Tagi: turcja w unii europejskiej, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz