Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

TUI i Itaka odwołują wyloty i wycieczki do Turcji. Co z innymi biurami?

25
Podziel się:

TUI Poland jako pierwsze biuro podróży w naszym kraju odwołało zaplanowane i opłacano przez turystów wyloty do Turcji. Biuro swoją decyzję uzasadnia obecną sytuacją w tym kraju i ostrzeżeniem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W nocy z piątku na sobotę w Turcji doszło do nieudanej próba zamachu stanu części sił zbrojnych przeprowadzona przez część sił zbrojnych.

TUI i Itaka odwołują wyloty i wycieczki do Turcji. Co z innymi biurami?
(PAP/EPA/TOLGA BOZOGLU)
bEKSTYol

TUI Poland jako pierwsze biuro podróży w naszym kraju odwołało zaplanowane i opłacane przez turystów wyloty do Turcji. Czartery wstrzymuje również Itaka. Wezyr daje turystom wybór. Mogą zrezygnować z wycieczki i odzyskać pieniądze albo polecieć. W nocy z piątku na sobotę w Turcji doszło do nieudanej próby zamachu stanu.

Aktualizacja 15:44

Choć władze tureckie zdołały opanować sytuację, w niektórych regionach panuje chaos. W wyniku walk zginęło ponad 90 osób, a ponad 1100 zostało rannych. Do tej pory aresztowano też przeszło 1,5 tys. podejrzanych o próbę puczu.

bEKSTYon

Sytuację powinni bacznie obserwować turyści wybierający się do Turcji. Biuro podróży TUI opublikowało na swojej stronie internetowej informację dotyczącą imprez turystycznych do tego kraju:

„W związku z treścią aktualnego ostrzeżenia dla podróżujących MSZ, TUI Poland podjęło decyzję, że od dnia 16.07.2016 r nie będą realizowane imprezy turystyczne do Turcji do odwołania. Klienci mogą zmienić kierunek wakacji na inny według dostępności oferty TUI po aktualnie obowiązujących cenach bez ponoszenia kosztów zmiany lub odstąpić od zawartej umowy za zwrotem kosztów imprezy turystycznej”.

Jak na sytuację reagują inne biura podróży? - Klienci Wezyra mogą zrezygnować z wakacji w Turcji bez straty swoich pieniędzy, ale biuro lotów nie odwołało. Zatem turystom pozostawia ostateczną decyzję. Posiadający wycieczki kupione w tym biurze podróży mogą też bezkosztowo zmienić kierunek - mówi Klaudyna Mortka z serwisu wakacje.pl.

Z jej informacji wynika również, że kolejny duży polski operator sprzedający wakacje w tym kraju - Itaka, sobotnim samolotem odbierze z Turcji turystów, którzy planowo mieli wrócić do kraju. Ten sam czarter jednak nie zabierze z Polski podróżujących do Turcji.

bEKSTYot

Dla ułatwienia poniżej przedstawiamy zestawienie wszystkich większych operatorów sprzedających wycieczki do tego kraju wraz z decyzjami, jakie podjęli odnośnie do wydarzeń w Turcji. Poniższe informacje otrzymaliśmy od serwisu wakacje.pl:

Itaka

Odwołane są wyłącznie loty sobotnie. Klienci, którzy mieli wylecieć w sobotę, mogą bezkosztowo zrezygnować z wyjazdu lub bezkosztowo zmienić kierunek. Od niedzieli nie ma możliwości bezkosztowej rezygnacji. Zatem może się ona odbyć tylko na zasadach ogólnych warunków uczestnictwa. Często oznacza to stratę nawet do 90 proc. pieniędzy w zależności od terminu wylotu. W myśl zasady, że im bliżej daty wylotu, tym więcej się traci. Zmiana kierunku musi być też każdorazowo potwierdzona u organizatora.

Wezyr

W przypadku rezerwacji z wylotem 16-18 lipca loty odbywają się planowo. Istnieje możliwość bezkosztowej zmiany kierunku lub anulacji. Od 19 lipca do 31 października 2016 loty również odbywają się planowo. Istnieje możliwość bezkosztowej zmiany kierunku. W przypadku całkowitej rezygnacji obowiązują zasady uczestnictwa opisane w umowie, ale nie ma mowy o bezkosztowej anulacji. Decyzję o zmianie należy podjąć do 22 lipca 2016.

bEKSTYou

Neckermann

Loty odbywają się planowo. Klienci, którzy mają rezerwację z wylotem do 20 lipca (środa) włącznie, mogą bezkosztowo zrezygnować z wyjazdu lub zmienić go na inny kierunek.

Rainbow

Loty odbywają się planowo. Na sobotnie możliwa jest bezkosztowa anulacja lub zmiana kierunku. Co do pozostałych dni jeszcze nie zapadła decyzja biura.

bEKSTYov

TUI

Imprezy wstrzymane do odwołania. Dla klientów dostępna jest bezkosztowa rezygnacja lub zmiana kierunku.

Eximtours

Loty odwołane tylko w sobotę, na loty do środy 20 lipca możliwa bezkosztowa zmiana lub rezygnacja.

bEKSTYow

Prima Holiday

Loty odbywają się planowo. Możliwość zmiany kierunku lub rezygnacji bezkosztowo, ale dotyczy to wyłącznie wylotów zaplanowanych na sobotę.

Sun&Fun

Loty odwołane od 16 lipca do odwołania. Możliwość bezkosztowej zmiany kierunku lub anulacji wycieczki.

Na drugiej stronie przeczytasz o tym, jak obecnie wygląda sytuacja w tureckich kurortach

Wszyscy posiadający wykupione wakacje w Turcji powinni kontaktować się ze swoimi biurami podróży w celu uzyskania wiążących informacji. Jak przekonuje Klaudyna Mortka z serwisu wakacje.pl, sytuacja jest bardzo dynamiczna i może być nawet tak, że po kilku dniach wszystko zacznie wracać do normy i biura zmienią decyzje. Dlatego trzeba dopytywać o to biura na bieżąco.

- Na razie nie mamy żadnych informacji od rezydentów, że dzieje się coś niepokojącego w kurortach. Od przedstawicieli Wezyra wiem również, że panuje tam spokój i na riwierze nic nie przypomina tego, co ma miejsce w Stambule - dodaje.

Na oficjalnym profilu na Twitterze sytuację komentuje też największy port lotniczy w Polsce:

I choć 90 osób w Katowicach zrezygnowało z wejścia na pokład samolotu, czarter wystartował bez żadnych problemów:

MSZ w swoich komunikatach kategorycznie odradza podróże do Turcji w związku z niepewną sytuacją w tym kraju. W informacji, którą Ministerstwo umieściło na swojej stronie internetowej, napisano, że do czasu ustabilizowania sytuacji nie należy wyjeżdżać do Turcji. W komunikacie napisano też, że aktualnie wszystkie przejścia graniczne są zamknięte, w Ankarze trwają działania zbrojne, a brak jest oficjalnych informacji nt. sytuacji na pozostałym terytorium kraju.

Polskim obywatelom przebywającym aktualnie w Turcji MSZ zaleca zachowanie najdalej idącej ostrożności, pozostanie w bezpiecznym miejscu, unikanie miejsc publicznych i wszelkich zgromadzeń. Ministerstwo zaleca również bieżące monitorowanie sytuacji bezpieczeństwa w środkach masowego przekazu oraz na stronach urzędów w Ankarze. W razie wątpliwości zaleca również kontakt z dyżurnymi konsulami pod tymi tureckimi numerami telefonów: (+90) 530 469 1261 (+90) 530 469 1881.

Zobacz także: Pomysł na biznes: wypożyczalnia kajaków

bEKSTYoO
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
pulek
5 lata temu
ja jadę na wycieczkę rowerową z żoną po Polsce. Kupiliśmy sobie rowery marketowe Indiana i zostajemy u NAS
Jogi
5 lata temu
TUI to najpier musiało by mieć swoje czartery do Turcji żeby je odwoływać. Półki co miejsca odkupują od innych biur.
bob
5 lata temu
I to jest dziki kraj gdzie w sobote nikt nie podejmuje decyzji Samoloty sa zawracane z terytorium Turcji wiec po cholere tam je wysylacie?
bEKSTYoP
uk
5 lata temu
co tam jest w tej Turcji, że ludzi tak ciągnie, z Anglii latali tam co roku, ale oni lubią specjalne emocje, więc teraz polecą tym bardziej
m34
5 lata temu
Kto normalny tam lata ??? hahaha
...
Następna strona