Notowania

UOKiK wszczął postępowania przeciwko trzem dużym bankom

Postępowanie dotyczy umów kredytowych Deutsche Banku, Getin Noble Banku i Raiffeisen Bank Polska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leszek Kotarba/East News)

Deutsche Bank, Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank Polska na cenzurowanym. UOKiK wszczął postępowanie wobec tych trzech banków w związku z niejasnymi zasadami ustalania kursów walut przy umowach kredytowych.

Działania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta dotyczą uznania za niedozwolone klauzul zawartych we wzorcach umów, regulaminach i aneksach do umów kredytów i pożyczek hipotecznych wyrażonych w walutach obcych - podał UOKiK.

Urząd w lutym i w marcu postawił zarzuty: BGŻ BNP Paribas, BZ WBK oraz Bankowi Millennium. W maju - kolejnym trzem bankom: Deutsche Bankowi, Getin Noble Bankowi i Raiffeisen Bank Polska.

- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdza klauzule zawarte we wzorcach aneksów do umów kredytów i pożyczek hipotecznych wyrażonych w walutach obcych. Działania zostały podjęte po sygnałach otrzymanych od konsumentów. Sprawdzamy zasady ustalania kursów w 10 bankach – stwierdził Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Wątpliwości kontrolerów budzą postanowienia dotyczące sposobu określania wysokości kursów walut obcych obowiązujących w tych bankach.

Jak informuje Urząd, są one nieprecyzyjne, ustalane dowolnie – np. w oparciu o "kursy średnie międzybankowe" - tak działał Raiffeisen Bank Polska, "średni kurs z rynku walutowego (forex)" wyliczał Deutsche Bank czy opierając kurs o płatny "serwis Reuters" (to miało miejsce w Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank Polska).

Sprawa frankowiczów nie jest zamknięta?:

Banki odsyłają też konsumentów do tabel, które same sporządzają, jednak nie określają kiedy i ile razy dziennie będą opracowywane i publikowane. W rezultacie, kredytobiorca nie może sam oszacować kursu, po którym bank przeliczy ratę.

Maksymalna kara może wynieść do 10 proc. obrotu banku. Prezes urzędu może też określić środki usunięcia trwających skutków naruszenia.

Tagi: spready, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-07-2017

Alannie było większej afery jak psełdo franki w historii polskiej bankowości. Tak ludzi wrobić w maliny za przyzwoleniem POLITYKÓW to nawet bankom w … Czytaj całość

10-07-2017

MiniGetinGang jakim cudem ten mafijno złodziejski twór jeszcze istnieje???!!!??? Dlaczego niejaki Cz nie siedzi w pierdlu za bezczelne okradanie … Czytaj całość

10-07-2017

OKRADANYKIEDY MAFIA BANKSTEROW TRAFI ZA KRATY ZA OSZWINDLOWANE PSEUDO FRANKI W ZLODZIEJSKICH KREDYTACH W ISLANDII SIEDZA A W POLSCE

Rozwiń komentarze (82)