Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

USA sprzedadzą uzbrojone drony sojusznikom

0
Podziel się:

Waszyngton zmienił zasady określające sprzedaż broni tak, by
umożliwić jej eksport. Sprawdź, na czym zarobią.

USA sprzedadzą uzbrojone drony sojusznikom
(U.S. Air Force/domena publiczna)

Rząd USA zmienił zasady określające sprzedaż broni tak, by umożliwić eksport uzbrojonych dronów do państw zaprzyjaźnionych i sojuszniczych. Ich sprzedaż będzie jednak obwarowana wieloma warunkami, a każdy wniosek o zakup oceniany indywidualnie. Na przełomie kwietnia i maja MON zamierza wybrać bezzałogowe samoloty zdolne przenosić uzbrojenie - zapowiedział tymczasem wiceminister Czesław Mroczek.

Jak poinformował Departament Stanu USA w komunikacie prasowym, _ nowa polityka eksportu bezzałogowych samolotów _ umożliwi sprzedaż uzbrojonych dronów zagranicznym rządom pod warunkiem, że spełnią one różne warunki, w tym podpiszą wymagane także w przypadku dostaw innej broni zapewnienie, iż będą _ końcowym użytkownikiem _ tych maszyn.

Ponadto kraje kupujące będą musiały zapewnić, że drony zostaną przeznaczone wyłącznie do obrony własnej lub innych działań zgodnych z prawem międzynarodowym, w tym międzynarodowym prawem humanitarnym.

Odbiorcy wojskowych dronów nie będą mogli wykorzystywać ich _ do przeprowadzania nielegalnej inwigilacji _ lub _ nielegalnego użycia siły _ przeciw mieszkańcom własnego kraju. Ponadto USA zastrzegły sobie prawo monitorowania, jak drony są wykorzystywane już po sprzedaży. Departament Stanu podkreślił też, że każdy wniosek o zakup uzbrojonych dronów będzie rozpatrywany indywidualnie.

_ Washington Post _, który jako pierwszy poinformował o nowej amerykańskiej polityce sprzedaży dronów ocenił, że to znacząca decyzja, zważywszy, że wiele państw sojuszniczych - od Włoch po Turcję i kraje Zatoki Perskiej - głośno apelują do USA o możliwość zakupu tych maszyn. _ To także ukłon w stronę amerykańskich firm zbrojeniowych, by zapewnić ich większy udział w rosnącym globalnym rynku dronów _ - dodaje _ WP _.

Dziennik przypomina, że według oficjalnych informacji USA sprzedawały jak dotąd uzbrojone drony tylko Wielkiej Brytanii, natomiast nieuzbrojone, wykorzystywane głównie do zadań wywiadowczych, były sprzedawane większej liczbie państw, w tym członkom NATO jak Francja i Włochy. Według cytowanego przez _ WP _ analityka sektora zbrojeniowego, używane zwykle przez siły zbrojne USA drony, takie jak typu Reaper, kosztują od 10 do 15 mln dolrów za sztukę.

W ostatnich latach, już za prezydentury Baracka Obamy, drony stały się kluczowym elementem walki USA z terroryzmem. Ataki wystrzeliwujących pociski kierowane dronów są przeprowadzane przez Pentagon i CIA przeciwko terrorystom w takich krajach jak Afganistan, Irak, Pakistan, Somalia, Syria czy Jemen. Ale ataki dronów wywołują też wiele krytyki, gdyż zdarzało się, że powodowały śmierć niewinnych cywilów.

Polska kupi amerykańskie maszyny?

Na przełomie kwietnia i maja MON zamierza wybrać bezzałogowe samoloty zdolne przenosić uzbrojenie - zapowiedział wiceminister Czesław Mroczek. W tym roku MON planuje też wybór śmigłowców i zestawów obrony powietrznej oraz rozpoczęcie modernizacji Leopardów.

_ - Rok 2015 będzie przełomowy z puntu widzenia użytkowania systemów bezzałogowych _ - powiedział we wtorek Mroczek. W styczniu MON uruchomiło - adresowane do polskich producentów - postępowanie dotyczące rozpoznawczych bezzałogowych systemów powietrznych klas taktycznej i mini. Drony kupione w ramach programów Orlik (15 zestawów) i Wizjer (36 zestawów) będą wykorzystywane w systemach kierowania ogniem broni dalekiego zasięgu. Jak poinformował szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak, do postępowania zgłosiło się pięć podmiotów: konsorcjum zawiązane przez PGZ, WB Electronic, EADS Warszawa Okęcie, Wojskowy Instytut Łączności i Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia.

Wojsko chce też kupić drony zdolne przenosić uzbrojenie. _ Taką zdolnością dysponują - powiedział Mroczek - Amerykanie i Izraelczycy, wyboru dokonamy między firmami z tych krajów _.

Program Zefir - samoloty średniego pułapu i długiego trwania lotu - zakłada zakup czterech zestawów po trzy samoloty każdy plus naziemne stacje naprowadzania; program Gryf - zasięg taktyczny - przewiduje 12 zestawów po cztery samoloty. Zefir ma być uzbrojony w rakiety kierowane i niekierowane, Gryf tylko w niekierowane.

Decyzja ma zapaść w kwietniu. Przy wyborze MON uwzględni cenę, ale _ dużo będzie zależało od tego, jaki będzie polski udział przemysłowy _. MON chce, by dostawca systemów uderzeniowych podzielił się technologią z polskimi producentami uczestniczącymi w przetargu na bezzałogowce rozpoznawcze.

Drony coraz częściej wykorzystywane są także przez firmy cywilne. Amazon poinformował, że szuka inżynierów, którzy pomogą rozwijać i testować system dostaw wykorzystujący drony. Jak wynika z ogłoszenia, kandydaci powinni mieć przynajmniej pięcioletnie doświadczenie w pilotowaniu dronów. Mile widziana będzie licencja pilota.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)