Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel bronią
18.02.2015 07:00

USA sprzedadzą uzbrojone drony sojusznikom

Waszyngton zmienił zasady określające sprzedaż broni tak, by umożliwić jej eksport. Sprawdź, na czym zarobią.

Podziel się
Dodaj komentarz
(U.S. Air Force/domena publiczna)

Rząd USA zmienił zasady określające sprzedaż broni tak, by umożliwić eksport uzbrojonych dronów do państw zaprzyjaźnionych i sojuszniczych. Ich sprzedaż będzie jednak obwarowana wieloma warunkami, a każdy wniosek o zakup oceniany indywidualnie. Na przełomie kwietnia i maja MON zamierza wybrać bezzałogowe samoloty zdolne przenosić uzbrojenie - zapowiedział tymczasem wiceminister Czesław Mroczek.

Jak poinformował Departament Stanu USA w komunikacie prasowym, _ nowa polityka eksportu bezzałogowych samolotów _ umożliwi sprzedaż uzbrojonych dronów zagranicznym rządom pod warunkiem, że spełnią one różne warunki, w tym podpiszą wymagane także w przypadku dostaw innej broni zapewnienie, iż będą _ końcowym użytkownikiem _ tych maszyn.

Ponadto kraje kupujące będą musiały zapewnić, że drony zostaną przeznaczone wyłącznie do obrony własnej lub innych działań zgodnych z prawem międzynarodowym, w tym międzynarodowym prawem humanitarnym.

Odbiorcy wojskowych dronów nie będą mogli wykorzystywać ich _ do przeprowadzania nielegalnej inwigilacji _ lub _ nielegalnego użycia siły _ przeciw mieszkańcom własnego kraju. Ponadto USA zastrzegły sobie prawo monitorowania, jak drony są wykorzystywane już po sprzedaży. Departament Stanu podkreślił też, że każdy wniosek o zakup uzbrojonych dronów będzie rozpatrywany indywidualnie.

_ Washington Post _, który jako pierwszy poinformował o nowej amerykańskiej polityce sprzedaży dronów ocenił, że to znacząca decyzja, zważywszy, że wiele państw sojuszniczych - od Włoch po Turcję i kraje Zatoki Perskiej - głośno apelują do USA o możliwość zakupu tych maszyn. _ To także ukłon w stronę amerykańskich firm zbrojeniowych, by zapewnić ich większy udział w rosnącym globalnym rynku dronów _ - dodaje _ WP _.

Dziennik przypomina, że według oficjalnych informacji USA sprzedawały jak dotąd uzbrojone drony tylko Wielkiej Brytanii, natomiast nieuzbrojone, wykorzystywane głównie do zadań wywiadowczych, były sprzedawane większej liczbie państw, w tym członkom NATO jak Francja i Włochy. Według cytowanego przez _ WP _ analityka sektora zbrojeniowego, używane zwykle przez siły zbrojne USA drony, takie jak typu Reaper, kosztują od 10 do 15 mln dolrów za sztukę.

W ostatnich latach, już za prezydentury Baracka Obamy, drony stały się kluczowym elementem walki USA z terroryzmem. Ataki wystrzeliwujących pociski kierowane dronów są przeprowadzane przez Pentagon i CIA przeciwko terrorystom w takich krajach jak Afganistan, Irak, Pakistan, Somalia, Syria czy Jemen. Ale ataki dronów wywołują też wiele krytyki, gdyż zdarzało się, że powodowały śmierć niewinnych cywilów.

##Polska kupi amerykańskie maszyny?

Na przełomie kwietnia i maja MON zamierza wybrać bezzałogowe samoloty zdolne przenosić uzbrojenie - zapowiedział wiceminister Czesław Mroczek. W tym roku MON planuje też wybór śmigłowców i zestawów obrony powietrznej oraz rozpoczęcie modernizacji Leopardów.

_ - Rok 2015 będzie przełomowy z puntu widzenia użytkowania systemów bezzałogowych _ - powiedział we wtorek Mroczek. W styczniu MON uruchomiło - adresowane do polskich producentów - postępowanie dotyczące rozpoznawczych bezzałogowych systemów powietrznych klas taktycznej i mini. Drony kupione w ramach programów Orlik (15 zestawów) i Wizjer (36 zestawów) będą wykorzystywane w systemach kierowania ogniem broni dalekiego zasięgu. Jak poinformował szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak, do postępowania zgłosiło się pięć podmiotów: konsorcjum zawiązane przez PGZ, WB Electronic, EADS Warszawa Okęcie, Wojskowy Instytut Łączności i Wojskowy Instytut Techniki Uzbrojenia.

Wojsko chce też kupić drony zdolne przenosić uzbrojenie. _ Taką zdolnością dysponują - powiedział Mroczek - Amerykanie i Izraelczycy, wyboru dokonamy między firmami z tych krajów _.

Program Zefir - samoloty średniego pułapu i długiego trwania lotu - zakłada zakup czterech zestawów po trzy samoloty każdy plus naziemne stacje naprowadzania; program Gryf - zasięg taktyczny - przewiduje 12 zestawów po cztery samoloty. Zefir ma być uzbrojony w rakiety kierowane i niekierowane, Gryf tylko w niekierowane.

Decyzja ma zapaść w kwietniu. Przy wyborze MON uwzględni cenę, ale _ dużo będzie zależało od tego, jaki będzie polski udział przemysłowy _. MON chce, by dostawca systemów uderzeniowych podzielił się technologią z polskimi producentami uczestniczącymi w przetargu na bezzałogowce rozpoznawcze.

Drony coraz częściej wykorzystywane są także przez firmy cywilne. Amazon poinformował, że szuka inżynierów, którzy pomogą rozwijać i testować system dostaw wykorzystujący drony. Jak wynika z ogłoszenia, kandydaci powinni mieć przynajmniej pięcioletnie doświadczenie w pilotowaniu dronów. Mile widziana będzie licencja pilota.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: handel bronią, drony, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz