Notowania

kurs sprawiedliwy
08.06.2016 18:53

Ustawa frankowa. Belka nie chciał komentować propozycji doradców prezydenta

Ustępujący prezes NBP przekonywał, że już wielokrotnie wypowiadał się o pomysłach na rozwiązanie problemu frankowiczów, ale teraz tę sprawę komentować powinien już jego następca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stefan Maszewski/REPORTER)

W sprawie projektów ustawy frankowej w najbliższym czasie powinien wypowiadać się prezes Adam Glapiński - mówił prezes NBP Marek Belka, pytany na konferencji po posiedzeniu RPP o propozycje w tej sprawie, przedstawione we wtorek przez prezydencki zespół ekspertów.

Przekonywał, że już wielokrotnie wypowiadał się o pomysłach na rozwiązanie problemu frankowiczów, ale teraz tę sprawę komentować powinien już jego następca.

- To co zostało zaprezentowane to nie jest ustawa, tylko materiał do dalszej dyskusji - dodał członek Rady Polityki Pieniężnej Łukasz Hardt. Zaznaczył, że propozycja nie ma szczegółów, do których można by się odnieść.

Przyznał zarazem, że co prawda "dla sektora finansowego i dla banków najlepsze byłoby nicnierobienie w tej sprawie", ale "nicnierobienie też wiąże się z ryzykiem". Bo kredyty frankowe w obecnym stanie również są zagrożeniem dla systemu.

We wtorek zespół prezydenckich ekspertów przedstawił "prawie ostateczny kształt" propozycji dotyczących frankowiczów, które mogą znaleźć się w kolejnym projekcie ustawy, przygotowywanym w Kancelarii Prezydenta.

W odniesieniu do kredytów walutowych (głównie frankowych) zespół zaproponował takie rozwiązania, jak zwrot części spreadów, cztery warianty "kursu sprawiedliwego" - do wyboru przez kredytobiorcę, przewalutowanie kredytu po obecnym kursie, a także zwrot nieruchomości, na którą został zaciągnięty kredyt.

Jak powiedział członek zespołu ekspertów dr Marek Dietl, z tych propozycji służby prezydenta zapewne wybiorą te, które znajdą się w ostatecznym projekcie. Dyrektor Biura Prasowego Prezydenta Marek Magierowski mówił niedawno, że ostateczny projekt zostanie skierowany do Sejmu najprawdopodobniej do końca czerwca.

Zobacz także: Frankowicze kontra banki

Tagi: kurs sprawiedliwy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-06-2016

hehTO NIE SĄ KREDYTY WALUTOWE! TO SĄ KREDYTY ZŁOTOWE! CZY TO TAK TRUDNO ZROZUMIEĆ?? CO TU PRZEWLUTOWYWAĆ? CZY CHCECIE W TEN SPOSÓB USANKCJONOWAĆ … Czytaj całość

08-06-2016

texGdyby PiS był rzeczywiście prawicową partią, ten śmieć belka już by wisiał.

09-06-2016

MartsI co taka rozpacza nad frankowiczami???? Chytrosc ich zgubila I nic wiecej! Niech podnosza klnsekwencje tej pazernosc! Czy moje dzieci co maja kredyt … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)