Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Magierowski broni projektu prezydenta: to ogromna ulga dla kredytobiorców

7
Podziel się:

Prezydencki projekt tzw. ustawy spreadowej oznacza ogromną ulgę dla osób, które zaciągnęły kredyty odnoszone do walut obcych - ocenił dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Jak dodał, projekt obciąży banki kwotą kilku miliardów złotych.

Magierowski broni projektu prezydenta: to ogromna ulga dla kredytobiorców
(Jan Bielecki/East News)
bESCqUhx

Prezydencki projekt tzw. ustawy spreadowej oznacza ogromną ulgę dla osób, które zaciągnęły kredyty odnoszone do walut obcych - ocenił dyrektor prezydenckiego biura prasowego Marek Magierowski. Jak dodał, projekt obciąży banki kwotą kilku miliardów złotych.

Sejm w czwartek zajmie się prezydenckim projektem ustawy o zasadach zwrotu niektórych należności wynikających z umów kredytu i pożyczki, tzw. ustawą spreadową. Projekt przewiduje, że banki będą musiały zwrócić swoim klientom różnicę między dopuszczalnym spreadem a tym, który w rzeczywistości pobrały. Projekt ustawy Kancelaria Prezydenta złożyła do Sejmu w sierpniu. Kancelaria szacowała wówczas, że koszty tej operacji dla banków wyniosą 3,6-4 mld zł.

- Jeżeli projekt (ustawy spreadowej) zostanie wprowadzony w życie, to będzie oznaczał ogromną ulgę dla osób, które zaciągnęły kredyty odnoszone do walut obcych. Ważne jest, żeby osoby, które zaciągnęły kredyty w złotych, nie czuły się poszkodowane, ważne jest, żeby przynieść realną ulgę osobom, które zaciągnęły kredyty odnoszone do franków szwajcarskich, ważne jest, żeby zachować stabilność systemu finansowego - powiedział Magierowski w czwartek w radiowej Trójce.

bESCqUhz

Pytany o zarzuty, że projekt prezydencki sprzyja tzw. banksterom, Magierowski powiedział: - Wyliczenia Kancelarii (Prezydenta) i Komisji Nadzoru Finansowego wskazują, że to będzie ustawa, która obciąży banki kwotą kilku miliardów złotych. Proszę powiedzieć, na jakiej podstawie formułowane są zarzuty, że prezydent sprzyja tzw. banksterom. Ja tego nie rozumiem.

Jak dodał, prezydent proponuje projekt ustawy, który w różnych wariantach przewiduje zwrot tzw. spreadów. Według niego, kredytobiorcy będą mogli liczyć na zwrot kilkunastu, czasami nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Magierowski zadeklarował też, że przedstawiciele Kancelarii Prezydenta będą współuczestniczyć w pracach nad projektem w Sejmie. Przyznał, że zmiany w projekcie są możliwe.

Prezydencki projekt ma obejmować umowy kredytu zawarte od 1 lipca 2000 roku do wejścia w życie "ustawy antyspreadowej" (26 sierpnia 2011 roku). Dotyczyć ma konsumentów, a także tych osób prowadzących działalność gospodarczą, które nie dokonywały odpisów podatkowych w związku z kredytami.

bESCqUhF

Propozycja zakłada wprowadzenie limitu kwotowego w wysokości 350 tys. zł, który jest wysokością kapitału kredytu, w stosunku, do której konsument jest uprawniony do żądania pomniejszenia kapitału lub zwrotu nadpłaty. Klient będzie mógł w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy wnioskować o zwrot spreadów. Uprawnionym do złożenia wniosku będą również klienci, których umowa kredytowa już wygasła.

NBP w swojej opinii do projektu szacował, że koszty wdrożenia ustawy mogą być nawet ponad dwa razy wyższe niż zakładane 3,6-4 mld zł. Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego szacuje, że łączne koszty dla banków, wynikające z wprowadzenia w życie projektu wyniosłyby 9,3 mld zł.

bESCqUia
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(7)
Bartosz
5 lata temu
co on pierdoli? ja nie potrzebuję żadnej ulgi (stać mnie na spłacanie rat), tylko wkurwia mnie, że dzięki nielegalnym klauzulom indeksacyjnym, te raty niczego nie spłacają z początkowego salda zadłużenia widniejącego w mojej umowie kredytowej. spłaciłem już tych rat ponad sto, a mój dług wg banku jest dizisaj prawie dwa razy większy niż to co bank mi faktycznie pożyczył. czy my żyjemy w państwie prawa?
Tomek
5 lata temu
Magierowski pali glupa, chca zalegalizowac bezprawie i oddac tylko CZESC ukradzionych spreadow. Te kredyty byly wyplacane w zlotych i splacane w zlotych (do czasow innej ustawki - 'antyspreadowej') - wiec od czego byly w ogole naliczane te spready? BO PRZECIEZ WYMIANY WALUT NIE BYLO!
kat błaznów
5 lata temu
Rzygać mi się chce jak prezydencki błazen nadworny coś takiego wygaduje ! Kur.......a czy w kampanii wyborczej PAD coś mówił o zwrocie spreadu ? KTO TU KOGO OSZUKAŁ ? Przejedziemy się po was jak walec po drodze ! Za 3 i 4 lata ! A SPREAD WŁÓŻ SOBIE W CZTERY LITERY .....
bESCqUib
łowca nic nie...
5 lata temu
Magierowski ,jak czegoś nie rozumiesz to nie pierd.....głupot w mediach ! 1,5 raty zwrotu w ramach prezydenckiego spreadu i co dalej ? NIE ROZUMIESZ ,ŻE DALEJ BĘDZIEMY PŁACILI LATAMI HARACZ BANDZIE PIETRASZKIEWICZA POMIMO ABUZYWNYCH ZAPISÓW W UMOWACH KREDYTOWYCH ? Nadal nic nie rozumiesz Magierowski( nie dziwię się patrząc na ciebie...)? No to obejrzyjcie sobie razem z Dudą wystąpienie posła Andrzeja Maciejewskiego z klubu KUKIZ 15 z dnia 21.10.2016 r. w Sejmie ! CHWILA PRAWDY DLA WAS OBU I PiSuarów !!!!!!
LILA
5 lata temu
3TYŚ Z 120 TYŚ TO OGROMNA ULGA NO NIE WIEM ALE NALEŻĄ SIĘ NAM BO TO NASZE PIENIĄDZE NIELEGALNIE POBRANE PRZEZ BANKI