Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ustawa o kredycie hipotecznym to dobry krok - oceniają bankowcy

Według szefów ZBP najwyżej w nowych przepisach należy ocenić zakaz udzielania kredytów hipotecznych w walucie innej niż się zarabia, większe obowiązki informacyjne kredytodawców, a także nowe wymogi dotyczące restrukturyzacji kredytów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Gawuc/REPORTER)

Przyjęta ostatnio przez parlament ustawa o kredycie hipotecznym, to krok w dobrym kierunku - uważają przedstawiciele Związku Banków Polskich (ZBP). - Jesteśmy przekonani, że te nowe rozwiązania wpłyną pozytywnie na akcję kredytową - powiedział we wtorek wiceprezes ZBP Jerzy Bańka.

Według szefów ZBP najwyżej w nowych przepisach należy ocenić zakaz udzielania kredytów hipotecznych w walucie innej niż się zarabia, większe obowiązki informacyjne kredytodawców, a także nowe wymogi dotyczące restrukturyzacji kredytów (np. możliwość sprzedaży mieszkania w sytuacji kłopotów ze spłatą).

ZBP wyraził też zadowolenie z tego, że do ustawy ostatecznie nie wpisano zakazu pobierania prowizji od banku przez pośredników kredytowych. Zdaniem Związku przyniosłoby to bowiem "więcej szkód niż pożytku".

Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami ma zapewniać większą ochronę konsumentów zaciągających kredyty hipoteczne. W zeszłym tygodniu parlament zakończył nad nią prace. Teraz trafiła ona do podpisu prezydenta.

Ustawa wprowadza np. prawo udzielania kredytów hipotecznych tylko przez banki i SKOK-i - nie będą mogły ich udzielać np. firmy pożyczkowe. Wprowadza także obowiązek udzielania kredytów w walucie, w której klient uzyskuje dochody.

Przewiduje również ograniczenia w pobieraniu opłat za wcześniejszą spłatę kredytu, zobowiązuje kredytodawcę do przekazania decyzji kredytowej w terminie nie dłuższym niż 21 dni, wprowadza zakaz sprzedaży wiązanej, czyli uzależniania udzielenia kredytu od zakupu przez konsumenta innego produktu finansowego.

W myśl ustawy banki będą miały obowiązek oferowania restrukturyzacji kredytu, gdy kredytobiorca będzie miał kłopot ze spłatą. Dopiero gdy restrukturyzacja nie przyniesie efektu, kredytobiorca będzie miał sześć miesięcy na sprzedaż mieszkania.

Tagi: zbp, wiadomości, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości, najważniejsze, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-03-2017

MietekPo to jest Morawiecki w rządzie żeby strzegł interesów banków.

28-03-2017

Adamnie uderzy!!!! my też chcemy mieć wolne w niedzielę. na zachodzie sklepy tylko do południa w sobotę i można? można!!!

28-03-2017

realistaPo co pisać ustawę dla kredytów , które w Polsce nie istnieją! Kredyt hipoteczny -to kredyt w którym pożyczkobiorca otrzymuje pieniądze pod zastaw … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)