Notowania

vat
26.09.2016 13:08

Ustawa uszczelniająca VAT ma przynieść budżetowi 3,4 mld zł dochodów rocznie

Ustawa zakłada, że większość zmian uszczelniających wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., co będzie skutkowało ok. dochodem 3 117 mln zł w 2017 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Jedzura/REPORTER)

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza dodatkowe rozwiązania mające na celu poprawę ściągalności podatku VAT i przyniesie wzrost dochodów do budżetu państwa w wysokości 3 400 mln zł rocznie, jak podaje Ministerstwo Finansów. Ustawa zakłada, że większość zmian uszczelniających wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., co będzie skutkowało ok. dochodem 3 117 mln zł w 2017 r.

"Przedmiotowa regulacja poprzez wprowadzenie dodatkowych rozwiązań, których celem jest poprawa ściągalności podatku przyczyni się do wzrostu dochodów do budżetu państwa, w konsekwencji będzie pozytywnie wpływała na sytuację sektora finansów publicznych. Skutki finansowe zostały opracowane na podstawie danych fiskalnych i statystycznych. Skutki uszczelnienia szacuje się w skali roku na kwotę ok. 3 400 mln zł. Przy założeniu, że większość zmian uszczelniających wejdzie w życie 1 stycznia 2017 r., skutki te w roku wprowadzenia wyniosą ok. 3 117 mln zł. Likwidacja deklaracji kwartalnych dla dużych podatników spowoduje jednorazowy skutek przesunięcia dochodów w czasie z tego tytułu w wysokości ok. 800 mln zł. Podwyższenie progu zwolnienia podmiotowego ze 150 000 zł do 200 000 zł spowoduje ujemne skutki budżetowe w roku wprowadzenia wysokości ok. 275 mln zł" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji.

Regulacja dot. uszczelnienia systemu VAT pociąga za sobą kilka nowych rozwiązań. Pierwszym jest likwidacja możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych dla podatników innych niż mali podatnicy oraz brak możliwości stosowania rozliczeń kwartalnych przez podatników rozpoczynających wykonywanie czynności opodatkowanych w okresie pierwszych dwunastu miesięcy prowadzenia działalności.

Drugi pomysł to wprowadzenie dla podatników obowiązku składania deklaracji dla podatku od towarów i usług wyłącznie drogą elektroniczną.

Następne rozwiązanie to propozycja wprowadzenia sankcji w podwyższonej wysokości (100 proc.) w odniesieniu do podatników dopuszczających się oszustw podatkowych (w tym wystawiających "puste" faktury).

Proponuje się też odmowę rejestracji podmiotu jako podatnika VAT, tj. w trakcie procesu rejestracji podatnika dla potrzeb podatku od towarów, gdy okaże się, że podmiot ten nie istnieje lub, mimo podjęcia udokumentowanych prób, nie ma możliwości skontaktowania się z nim, a także, gdy nie stawia się na wezwania - organ rejestrujący powinien odmówić rejestracji takiego podmiotu jako podatnika VAT czynnego lub zwolnionego.

Według wyliczeń Komisie Europejskiej, luka w podatku VAT w Polsce wyniosła 38,92 mld zł (tj. ok. 9,3 mld euro) w 2014 r. tj. spadła z 39,66 mld zł zanotowanych rok wcześniej. Luka VAT w całej Unii Europejskiej opiewała na 159,5 mld euro w 2014 r.

Tagi: vat, giełda, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-09-2016

KSIEGOWANastępne rozwiązanie to propozycja wprowadzenia sankcji w podwyższonej wysokości (100 proc.) w odniesieniu do podatników dopuszczających się oszustw … Czytaj całość

27-09-2016

anakondacoś muszą napisać-żadnych dodatkowych wpływów oczywiście nie będzie-a pierdziele muszą się wykazać , że coś robią

26-09-2016

Ksiądz pedofilCzyli swoich od przekretów będą kroili,... dla nich na pewno jakieś obejscia wymyślą a resztę czyli normalsów skroną. Księży niech vatem obłożą i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)