Notowania

Koniec deklaracji VAT. Szykuje się rewolucja

Skarbówka dowie się wszystkiego o firmie bez miesięcznych i kwartalnych formularzy - informuje we wtorek "Rzeczpospolita".

Podziel się
Dodaj komentarz
(WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News)

Ministerstwo Finansów planuje likwidację VAT-owskich deklaracji. Wojciech Śliż, dyrektor Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów, potwierdził że resort pracuje nad takim rozwiązaniem. Fiskusowi wystarczą uzyskiwane od przedsiębiorców informacje z Jednolitego Pliku Kontrolnego, czyli elektronicznej formy ewidencji VAT. W przyszłym roku będą go już składać wszystkie firmy - czytamy w gazecie.

Deklaracje VAT nie znikną jednak od razu. Ministerstwo rozważa ich likwidację najwcześniej 1 stycznia 2019 roku. Musi się przekonać, jak będzie funkcjonować JPK, gdy zaczną go wysyłać wszystkie firmy. Ministerstwo chce w tej sprawie zasięgnąć opinii przedsiębiorców.

Do 7 sierpnia zainteresowani (organizacje gospodarcze, branżowe, ale też osoby prywatne) mogą przesyłać swoje propozycje w sprawie usprawnienia JPK.

* Wyłudzili 60 mln zł. Wśród zatrzymanych były poseł Twojego Ruchu i SLD *

Już teraz jednak wiadomo, że przedstawiciele przedsiębiorstw są za. To słuszny kierunek, po co składać deklaracje, skoro dużo więcej danych jest w JPK - mówi Arkadiusz Łagowski, doradca podatkowy, członek Rady Podatkowej i Konfederacji Lewiatan - czytamy w dalszej części artykułu "Rzeczpospolitej".

- Nie ma sensu dublować informacji przesyłanych skarbówce, to zbędna biurokracja - dodaje do tego Agnieszka Durlik, ekspertka Krajowej Izby Gospodarczej.

Tagi: mf, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
01-08-2017

PrzedsiębiorcaBardzo dobrze!!! sugerowałem to rozwiązanie PO nikt nie chciał gadać - przypadek?

01-08-2017

AndrzejSzkoda tylko, że w większości Urzędów Skarbowych Naczelnicy są niedouczeni i traktują w większości podatników jak złodziei. Dopóki nie zostaną … Czytaj całość

01-08-2017

Przedsiębiorca.Ja to rozwiązuje prosto. Co miesiąc wyciąg z banku do fiskusa wyliczają podatek księgowe tam. Płacisz i masz człowieku spokój. Co ciekawsze nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)