Notowania

vat
25.04.2018 10:37

Blokada VAT im nie grozi. Przedsiębiorcy bez firmowego konta nie zostaną objęci systemem split payment

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/REPORTER)
Pozbycie się rachunku firmowego pozwala więc uniknąć blokady VAT przez skarbówkę

Przepisy o podzielnej płatności nie obejmą przedsiębiorców rozliczających się przez zwykłe rachunki oszczędnościowe. Skarbówka przyznała, że nie będzie blokować VAT na specjalnym koncie.

Ministerstwo Finansów potwierdziło, że system podzielnej płatności nie będzie stosowany do osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą jeśli rozliczają się za pośrednictwem prywatnych rachunków – ustaliła "Rzeczpospolita".

To dobra wiadomość dla jednoosowbowych firm i osób na samozatrudnieniu, podkreśla dziennik. Taka interpretacja przepisów pozwoli im uniknąć problemów z płynnością finansową, zaznaczył na łamach "Rz" Arkadiusz łagowski, doradca podatkowy w Grant Thornton.

Pozbycie się rachunku firmowego pozwala więc uniknąć blokady VAT przez skarbówkę zgodnie z mechanizmem podzielnej płatności.

- Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie musi mieć firmowego konta. Do rozliczeń może wykorzystać rachunek oszczędnościowy – zaznacza w rozmowie z "Rz" adwokat, Piotr Świniarski. – Wtedy podzielna płatność go nie obejmie.

Jak informowaliśmy w money.pl, budżet państwa ma w ciągu dekady zarobić dodatkowe 82 mld zł z VAT, dzięki mechanizmowi split payment. Od 2023 roku ma to być równe 9 mld zł rocznie więcej. Z kolei przez najbliższe pięć lat nowy system ma się rozkręcać. W tym roku ma przynieść około 419 mln zł, ale już w 2019 - 3,3 mld, a rok później - niecałe osiem.

Polskie firmy mogą zaistnieć za oceanem:

Jak działa mechanizm podzielonej płatności? Zgodnie z jego zasadami podatek VAT jest odprowadzany na oddzielne konto. "Umożliwia to organom podatkowym monitorowanie i blokowanie środków na rachunkach VAT, eliminując ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem VAT" - czytamy w ocenie skutków regulacji.

"Mechanizm ten z założenia utrudnia, lub wręcz uniemożliwia, powstawanie nadużyć już na etapie samej transakcji. Jednocześnie zapewni lepszą transparentność rozliczeń VAT-owskich i utrudni wyprowadzanie pieniędzy za granicę" - zapewnia ministerstwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: vat, split payment, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-04-2018

azoRRoTo znaczy, że firmy posiadające rachunek firmowy kłopotów z płynnością nie unikną... czekam niecierpliwie, kiedy wreszcie będę mógł przejść na … Czytaj całość

25-04-2018

reksioJa bym się nie cieszył. Przypomną sobie za kilka godzin i zablokują na wszelki wypadek.

25-04-2018

DarekChyba miało być nie rachunek oszczędnościowy a ROR (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy)

Rozwiń komentarze (4)