Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wyłudzenia podatku. Twórca ustawy o VAT alarmował rząd PO-PSL o wycieku pieniędzy

Wyłudzenia podatku. Twórca ustawy o VAT alarmował rząd PO-PSL o wycieku pieniędzy

Profesor Witold Modzelewski jest twórcą ustawy o VAT i byłym wiceministrem finansów z lat 1992-1996. Fot. Jacek Domiński/REPORTER
Profesor Witold Modzelewski jest twórcą ustawy o VAT i byłym wiceministrem finansów z lat 1992-1996.

Prof. Witold Modzelewski, już w czerwcu 2014 r informował rząd PO-PSL o lawinowo rosnących zwrotach podatków. Jednakże ówczesny wiceminister finansów Janusz Cichoń nie potraktował tamtego opracowania poważnie.

Profesor Witold Modzelewski jest twórcą ustawy o VAT i byłym wiceministrem finansów z lat 1992-1996. Jak czytamy w piątkowym "Super Expressie", Modzelewski w czerwcu 2014 roku, w czasach rządów PO-PSL przekazał swój raport o wyłudzeniach VAT do Ministerstwa Finansów, którym kierował Mateusz Szczurek, a jego zastępcą był m.in. Janusz Cichoń.

"Niemoc w zwalczaniu wyłudzeń tych podatków może zostać przełamana w wyniku działań organów ścigania prowadzących śledztwa w kierunku wykrycia przestępstw prania brudnych pieniędzy" - sugerował w przywołanym na łamach "SE" opracowaniu Modzelewski.

Wyłudzenia VAT karane jak morderstwo:

 

 

Profesor spotkał się z krytyką Janusza Cichonia, który w zacytowanej przez "SE" odpowiedzi na raport pisał: "W przedstawionej analizie używa się sformułowań tendencyjnych, cynicznych i wręcz obraźliwych, wskazujących na brak obiektywizmu. (...) Zaprezentowany materiał nie zasługuje na miano raportu".

W wypowiedzi dla "SE" Cichoń wskazał: "To nieprawda, że nie zajmowaliśmy się problemem VAT. Pracowaliśmy nad Ordynacją podatkową, realizowaliśmy plan działań, które miały za zadanie uszczelnić system VAT. Monitorowaliśmy sytuację, byliśmy zaniepokojeni".

Sposobów na wyłudzanie podatku może być wiele. Najbardziej prymitywnym rodzajem oszustwa vatowskiego jest wystawienie pustej faktury (poświadcza transakcję, która nie miała miejsca). Tak jednak nie wyłudza się miliardów. Do tego służą znacznie bardziej wyrafinowane transakcje, wykorzystujące piętę achillesową całego unijnego systemu podatku VAT - więcej o tym przeczytasz w money.pl.

O co chodzi z wyłudzaniem VAT? W money.pl przedstawiliśmy mechanizm wyciągania miliardów złotych z kasy państwa.

rząd, budżet, gospodarka, vat
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Spójrzcie tylko
2017-10-20 04:08
jak powoli, lecz nareszcie media podają takie informacje - a platformusy mówią cały czas, że to się działo w wolnym od PISu, demokratycznym kraju. Przecież za każdym przypadkiem wyłudzenia, kradzieży stoi konkretny człowiek, a teraz muszą wychodzić na ulicę i bronić wolności. Wolności kradzieży, wałków i mafijnych powiązań. Ludzie obudźcie się wreszcie i przejrzyjcie, że takich "kast" w naszym kraju było wiele.
Kali
2017-10-16 05:28
To nie jedyny przekret w ich wykonaniu jest jeszcze wiele takich ktore nie ujrza swiatla dziennego dopiera za kilkanascie lat .
man
2017-10-16 05:26
Niemartwcie sie te pieniadze sa juz w Izraelu i czesciowo w bankach Szwajcarskich.
Pokaż wszystkie komentarze (30)