Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Wyłudzenia podatku. Twórca ustawy o VAT alarmował rząd PO-PSL o wycieku pieniędzy

30
Podziel się:

Prof. Modzelewski w czerwcu 2014 roku, w czasach rządów PO-PSL przekazał swój raport o wyłudzeniach VAT do Ministerstwa Finansów.

Profesor Witold Modzelewski jest twórcą ustawy o VAT i byłym wiceministrem finansów z lat 1992-1996.
Profesor Witold Modzelewski jest twórcą ustawy o VAT i byłym wiceministrem finansów z lat 1992-1996. (Jacek Domiński/REPORTER)

Prof. Witold Modzelewski, już w czerwcu 2014 r informował rząd PO-PSL o lawinowo rosnących zwrotach podatków. Jednakże ówczesny wiceminister finansów Janusz Cichoń nie potraktował tamtego opracowania poważnie.

Profesor Witold Modzelewski jest twórcą ustawy o VAT i byłym wiceministrem finansów z lat 1992-1996. Jak czytamy w piątkowym "Super Expressie", Modzelewski w czerwcu 2014 roku, w czasach rządów PO-PSL przekazał swój raport o wyłudzeniach VAT do Ministerstwa Finansów, którym kierował Mateusz Szczurek, a jego zastępcą był m.in. Janusz Cichoń.

"Niemoc w zwalczaniu wyłudzeń tych podatków może zostać przełamana w wyniku działań organów ścigania prowadzących śledztwa w kierunku wykrycia przestępstw prania brudnych pieniędzy" - sugerował w przywołanym na łamach "SE" opracowaniu Modzelewski.

Zobacz także: Wyłudzenia VAT karane jak morderstwo:

Profesor spotkał się z krytyką Janusza Cichonia, który w zacytowanej przez "SE" odpowiedzi na raport pisał: "W przedstawionej analizie używa się sformułowań tendencyjnych, cynicznych i wręcz obraźliwych, wskazujących na brak obiektywizmu. (...) Zaprezentowany materiał nie zasługuje na miano raportu".

W wypowiedzi dla "SE" Cichoń wskazał: "To nieprawda, że nie zajmowaliśmy się problemem VAT. Pracowaliśmy nad Ordynacją podatkową, realizowaliśmy plan działań, które miały za zadanie uszczelnić system VAT. Monitorowaliśmy sytuację, byliśmy zaniepokojeni".

Sposobów na wyłudzanie podatku może być wiele. Najbardziej prymitywnym rodzajem oszustwa vatowskiego jest wystawienie pustej faktury (poświadcza transakcję, która nie miała miejsca). Tak jednak nie wyłudza się miliardów. Do tego służą znacznie bardziej wyrafinowane transakcje, wykorzystujące piętę achillesową całego unijnego systemu podatku VAT - więcej o tym przeczytasz w money.pl.

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Spójrzcie tyl...
5 lata temu
jak powoli, lecz nareszcie media podają takie informacje - a platformusy mówią cały czas, że to się działo w wolnym od PISu, demokratycznym kraju. Przecież za każdym przypadkiem wyłudzenia, kradzieży stoi konkretny człowiek, a teraz muszą wychodzić na ulicę i bronić wolności. Wolności kradzieży, wałków i mafijnych powiązań. Ludzie obudźcie się wreszcie i przejrzyjcie, że takich "kast" w naszym kraju było wiele.
Kali
5 lata temu
To nie jedyny przekret w ich wykonaniu jest jeszcze wiele takich ktore nie ujrza swiatla dziennego dopiera za kilkanascie lat .
man
5 lata temu
Niemartwcie sie te pieniadze sa juz w Izraelu i czesciowo w bankach Szwajcarskich.
.taki tam .
5 lata temu
Panowie z PO "pilnowali" swoich interesów a Modzelewski tylko im głowę zawracał jakimiś duperelami ...
jolka
5 lata temu
co za bzdura - nigdy US nie zwracał podatku Vat jak sprzedający go nie odprowadził a nabywca nie zapłacił całości za fakturę- mieliśmy kontrole krzyżowe do 3 firm wstecz, sprawdzane księgi i wyciągi bankowe
...
Następna strona