Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Via Carpathia nadzieją na ożywienie wschodniej części Polski

32
Podziel się:

- To jest niezwykle istotne, żeby Polska północno-wschodnia miała taki sam potencjał rozwojowy jak pozostałe części kraju. Rząd kładzie bardzo duży nacisk na to, by projekty infrastrukturalne w tym regionie były realizowane w najbliższym czasie - powiedziała premier Szydło.

Via Carpathia nadzieją na ożywienie wschodniej części Polski
(PAP/Artur Reszko)

Rząd kładzie duży nacisk, by w najbliższym czasie były realizowane projekty infrastrukturalne w północno-wschodniej Polsce - powiedziała w czwartek na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

Aktualizacja 13:09

- To jest niezwykle istotne, żeby Polska północno-wschodnia miała taki sam potencjał rozwojowy jak pozostałe części kraju. Rząd kładzie bardzo duży nacisk na to, by projekty infrastrukturalne w tym regionie były realizowane w najbliższym czasie - powiedziała premier Szydło.

Jak dodała, projekty te nie tylko mają przyczynić się rozwoju tego regionu. - Również są istotne ze względów strategicznych i bezpieczeństwa państwa - powiedziała szefowa rządu.

Premier Szydło poinformowała, że w ostatnich dniach Parlament Europejski przyjął raport przygotowany przez europosła Tomasza Porębę, który dotyczy rozwoju infrastruktury transportowej w Europie Środkowo-Wschodniej. W raporcie ujęte zostały m.in. szlaki Via Carpathia i Rail Baltica.

- To wydarzenie, które na pewno korzystnie wpłynie na rozwój sieci komunikacyjnej w Polsce - dodał minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

- Ta decyzja, to głosowanie Parlamentu Europejskiego, pozwoli nam aplikować i wnioskować o - przy okazji rewizji korytarzy komunikacyjnych - o to, aby znalazła się tam Via Carpathia. Aby znalazł się ważny dla Polski szlak komunikacyjny, który z jednej strony będzie nadzieją na ożywienie wschodniej części naszego kraju, ale z drugiej strony pozwoli stworzyć w naszym kraju ten ruszt komunikacyjny - powiedział Andrzej Adamczyk.

W jego ocenie pozytywna opinia PE przełoży się na pewno korzystnie na rozwój sieci komunikacyjnej naszego kraju. - Tworzenie rusztu komunikacyjnego będzie bardzo ważną częścią wsparcia naszej gospodarki - zaznaczył minister.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(32)
WYRÓŻNIONE
Leszek
9 lat temu
Do transportu towarowego należałoby zbudować porządną linię kolejową. Wówczas skorzystają również i przewozy pasażerskie. TIRy załadowane na tory, na północy Europy i rozładowane na Bałkanach. To jest to. I taniej i ekologicznie.
Gość
9 lat temu
Zgadzam się z opiniami w artykule ,Via Carpatia może być impulsem do rozwoju w tej części Unii.
SDFG
9 lat temu
A CO Z ZACHODNIA POLSKA W 46 WYWOZILI WSZYSTKO NA WARSZAWE DALEJ OLEWAJA ZIEMIE ODZYSKANE