Notowania

inwestycje
06.05.2017 14:23

W październiku w Augustowie będą gotowe tereny pod inwestycje

W październiku będą gotowe tereny pod inwestycje w strefie gospodarczej w Augustowie (Podlaskie). 20 ha gruntów będzie miało do tego czasu wymaganą infrastrukturę techniczną. Władze Augustowa rozpoczęły kampanię promującą strefę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Izabela Trzaska)

Miasto liczy na inwestorów, którzy dadzą pracę augustowianom, ale chce również przyciągać nowych mieszkańców atrakcyjną pracą czy mieszkaniami, które powstaną w ramach rządowego programu Mieszkanie plus.

- Wydaliśmy profesjonalny biuletyn informacyjny, nakręciliśmy film reklamowy pod kątem terenów inwestycyjnych z hasłem "Augustów najlepsze miejsce do życia i inwestycji w Polsce". Ja jestem o tym bardzo głęboko przekonany, bo to jest miasto z bardzo dużym potencjałem - powiedział burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.

Augustowska Strefa Gospodarcza powstaje u zbiegu dwóch dróg krajowych: nr 61 i 8. Pieniądze na uzbrojenie tego terenu pochodzą z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2014-2020. Burmistrz ma nadzieję, że w najbliższych miesiącach rząd podejmie decyzję o utworzeniu na tych terenach podstrefy Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, co - jego zdaniem - jeszcze bardziej powinno przyciągać inwestorów.

- (...) chcemy kierować ten produkt, jakim jest przyszła strefa ekonomiczna, do konkretnych inwestorów. Wiadomo, że działki będą sprzedawane w procedurze przetargowej, będziemy chcieli zachęcać inwestorów, żeby przystępowali do tych przetargów, będziemy sami też jeździć na indywidualne rozmowy, prezentując im walory inwestowania w Augustowie - powiedział Walulik.

Taka kampania ruszy po 20 maja. Działki będą sprzedawane w 2018 r.

Walulik mówi, że tereny inwestycyjne w Augustowie cieszą się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Zgłosiły się m.in. firmy z branży spożywczej, budowlanej, ale i zbrojeniowej, choć ta ostatnia nie może korzystać z ulg przewidzianych w strefie ekonomicznej. Podkreślił, że miastu zależy na tym, by przyciągać specjalistów wysokiej klasy i firmy zaawansowanych technologii.

- My mamy plany i wiemy, jak pozyskać ludzi z zewnątrz. M.in. chcemy się wpisać w program Mieszkanie plus, mamy ładną działkę i chcemy budować tanie mieszkania pod wynajem dla ludzi z zewnątrz i zachęcać Polaków - na zasadzie relokacji - do mieszkania w Augustowie - powiedział burmistrz.

Miałoby powstać ok. 700 takich mieszkań, trwają negocjacje ze spółką Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości. Zdaniem Walulika, atutem Augustowa jest atrakcyjne położenie przyrodnicze, liczne jeziora i lasy, co stanowi dobrą bazę do relaksu po pracy. - Chcemy te walory pokazywać potencjalnym mieszkańcom Augustowa - dodał. Powiedział, że liczy na "plan Morawieckiego i powołanie podstrefy Suwalskiej SSE".

Z analiz wykonanych w marcu 2017 r. na zlecenie miasta przez Biostat wynika, że system ulg dla przedsiębiorców jest jednym z działań, które mają wpłynąć na "budowę nowoczesnej gospodarki z nowymi miejscami pracy", a stabilne podatki lokalne i atrakcyjne ceny terenów inwestycyjnych mogą w skuteczny sposób zachęcać firmy do lokowania się w Augustowie.

W Augustowie ubywa mieszkańców, co może powodować trudności w znajdowaniu pracowników, społeczeństwo starzeje się. Poszukiwani są np. pracownicy - operatorzy maszyn w produkcji wyrobów tytoniowych i mechanicy w tej dziedzinie, osoby do sprzątania, kucharze, kelnerzy.

Ci ostatni są potrzebni w branży gastronomicznej, a ta wiąże się z turystyką, ważną dla 30-tysięcznego Augustowa, ale burmistrz mówi, że "z samej turystyki uzdrowiskowej miasto się nie rozwinie", choć to atut miasta, podkreślony w strategii rozwoju Augustowa do 2020 r. "Dalszy rozwój infrastruktury turystycznej może być znaczącym czynnikiem przyciągającym inwestorów na teren miasta" - czytamy w diagnozie rynku pracy w Augustowie.

Tagi: inwestycje, augustów, strefa gospodarcza, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-05-2017

ffdsadfMacie swoj wspanialy kapitalizm, Wszystko takie piekne Kolorowe,a w gruncie rzeczy chodzi oto abyscie pozdychali

06-05-2017

Brankamatura to bzdura

07-05-2017

zbyszektam są złoża tytanu łatwo nam je zagarną

Rozwiń komentarze (4)