Notowania

lng
08.08.2016 14:33

W Świnoujściu zakończył się rozładunek szóstego zbiornikowca z gazem skroplonym

W Świnoujściu zakończył się rozładunek szóstego zbiornikowca z gazem ziemnym skroplonym. Statek Al Gattara z Kataru o długości 315 metrów i szerokości 50 metrów dostarczył około 211 tysięcy metrów sześciennych skroplonego gazu. Do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego wpłynął w niedzielę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JERZY UNDRO/REPORTER)

Rzecznik Gaz-Systemu Tomasz Pietrasieński przypomniał, że ładunek z dwóch pierwszych dostaw był przeznaczony do schłodzenia i rozruchu instalacji. Kolejne to dostawy komercyjne, w tym jedna zamówiona na zasadzie spotowej, czyli zakontraktowana na warunkach określonych w krótkoterminowej umowie regazyfikacji.

Zakłada się, że do końca tego roku do Polski mają przypłynąć jeszcze cztery zbiornikowce-metanowce z gazem skroplonym.

Dostarczony surowiec jest najpierw regazyfikowany, czyli poddawany procesowi zmiany stanu skupienia z płynnej na lotną, a następnie przekazywany do krajowego systemu przesyłowego.
Obecnie terminal może rocznie regazyfikować około pięciu miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. To mniej więcej 1/3 rocznego zapotrzebowania Polski.

Tagi: lng, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-08-2016

yale50%Terminal LNG im.Prezydenta L.Kaczynskiego brzmi tak samo zle jak gorzelnia im.Prezydenta A.Kwasniewskiego.

08-08-2016

I co kacapki? ......"jeleni" już w Polsce nie znajdziecie - musicie przerzucić się na renifery - ale to już wasz problem...

09-08-2016

qwertyA czy gaz będzie dzięki temu tańszy? Kiedy będę płacił mniej za ogrzewanie domu? W latach 90 tych zużywałem o ponad 30% więcej gazu niż dziś; a dziś … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)