Notowania

walka z korupcją
14.10.2016 08:49

Dożywocie za łapówki? Urzędnik ds. walki z korupcją skazany w Chinach

Urzędnik uniknął kary śmierci, gdyż - jak podaje Xinhua - przyznał się do winy i współpracował ze śledczymi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com/Domena publiczna)

Wysoki rangą chiński urzędnik Jin Daoming, przez blisko 30 lat zajmujący się zwalczaniem korupcji w ChRL, został skazany na dożywocie za przyjmowanie łapówek - poinformowała w piątek chińska agencja Xinhua. Jin uniknął kary śmierci, gdyż przyznał się do winy.

Jin został uznany za winnego przyjęcia w sumie ponad 120 milionów juanów (18 mln dolarów) w sprawach związanych z projektami kopalń, promocją oraz przy dochodzeniach dotyczących korupcji - precyzuje Xinhua, powołując się na orzeczenie sądu w Czenciang (Zhenjiang) na wschodzie Chin.

Jin uniknął kary śmierci, gdyż - jak podaje Xinhua - przyznał się do winy i współpracował ze śledczymi.

Komunistyczna Partia Chin (KPCh) zaczęła prowadzić dochodzenie w sprawie Jina w 2014 roku, gdy pełnił funkcję wiceprzewodniczącego lokalnych władz w prowincji Shanxi w północnych Chinach.

Wcześniej Jin pracował w Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny KPCh; w pewnym momencie był nawet zastępcą szefa tego organu, który zajmuje się "naruszeniami dyscypliny", jak eufemistycznie określa się w Chinach korupcję.

Od 1987 roku zajmował się walką z korupcją na kilku stanowiskach.

Walka z korupcją nabrała szczególnego znaczenia w Chinach, odkąd w marcu 2013 roku urząd prezydenta kraju objął Xi Jinping. Zainicjował on zakrojoną na szeroką skalę ofensywę przeciwko korupcji na wszystkich szczeblach władzy i we wszystkich sektorach, w tym armii, która wcześniej była całkowicie nietykalna. Według Centralnej Komisji ds. Inspekcji Dyscypliny KPCh w ubiegłym roku za korupcję ukarano prawie 300 tys. wysokich rangą urzędników; w ok. 80 tys. przypadków zastosowano "surowe kary", w tym degradację.

Prowincja Shanxi, główny region wydobycia węgla w Chinach, znajduje się w centrum walki administracji prezydenta Xi z korupcją - zwraca uwagę agencja Reutera.

Tagi: walka z korupcją, wiadomości, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2016

KONCERZNALEŻAŁO BY BRAĆ CHINY ZA WZÓR DO NAŚLADOWANIA I W SPRAWACH GOSPODARCZYCH I JAK WIDAĆ W WALCE Z KORUPCJĄ !!!

14-10-2016

bolek,,,,,,,,,,brac przyklad z CHIN

14-10-2016

Ziutek359O je jej,gdyby wypożyczono nam tego prezydenta na rok,to nie wiem czyby się u Nas wyrobił z zrobieniem ,,porządku",'problemem mógłby być … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)