Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agata Kołodziej
Agata Kołodziej
|

Jak najtaniej wymienić walutę na wakacje? Kantory internetowe znacznie tańsze niż banki

9
Podziel się:

Za wymianę 1000 zł na obcą walutę w banku możemy zapłacić nawet 40-60 zł, podczas gdy za to samo w kantorze internetowym zapłacimy 2-4 zł.

Jak najtaniej wymienić walutę na wakacje? Kantory internetowe znacznie tańsze niż banki
(Bartosz Krupa/East News)

Za wymianę 1000 zł na obcą walutę w banku możemy zapłacić nawet 40-60 zł, podczas gdy za to samo w kantorze internetowym zapłacimy 2-4 zł. - Problem w tym, że kantor internetowy nie wypłaci tych pieniędzy do ręki. Konieczne do tego jest założenie konta walutowego w banku, z którego te pieniądze można by wypłacić - mówił w programie #dziejesienazywo Marek Chądzyński z "Dziennika Gazety Prawnej" i forsal.pl. Jak to zrobić? Na jakie opłaty uważać, płacąc kartą walutową za granicą?

- Najtaniej wymieniać waluty w kantorach internetowych, które wyrosły na tzw. ustawie antyspreadowej, bo to one oferują najniższe spready, czyli różnicę pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży - radzi Marek Chądzyński i dodaje: radziłbym natomiast, żeby zastanowić się, czy robić to w banku, bo tam spready są najszersze.

Jak wynika z raportu DGP, większość kantorów internetowych oferuje spready w granicach 0,4-0,8 proc., podczas gdy w banku nawet 8-12 proc. To oznacza, że wymieniając 1000 zł w kantorze, będzie nas to kosztowało 2-4 zł, natomiast za tę samą operację w banku zapłacimy 40-60 zł, a więc kilkanaście razy więcej.

- Problem polega na tym, że kantor internetowy nie wypłaci tych pieniędzy do ręki, cała ta operacja i tak musi przejść przez bank. Konieczne do tego jest założenie konta walutowego w banku, z którego te pieniądze można by wypłacić. Trzeba sprawdzić, czy to konto jest darmowe, czy są dodatkowe prowizje, czy przelewy na linii kantor internetowy bank są darmowe - radził w programie #dziejesienazywo Marek Chądzyński.

- W większości dużych banków konta walutowe są za darmo, ale czasem trzeba spełnić dodatkowe warunki, musi być odpowiednie saldo na tym koncie, albo minimalna liczba transakcji w miesiącu - wyliczał Chądzyński.

Trzeba pamiętać też, że karty do kont walutowych wydawane są jedynie dla najważniejszych walut: euro, dolara i funta brytyjskiego. Problem pojawia się, kiedy zaczynamy używać tych kart, bo nie zawsze wypłaty gotówki są za darmo.

Należy też uważać na wielokrotne przewalutowanie. - W kraju, gdzie obowiązuje np. funt egipski albo bat tajlandzki, okaże się, że musimy zapłacić za wypłatę gotówki i to nie jest kwestia naszej karty, czy banku, w którym mamy konto, bo one mogą być darmowe, ale może to być opłata lokalnego bankomatu - podkreślał Paweł Cymcyk, analityk, autor bloga DNA Rynków.

Po drugie należy też zwrócić uwagę, czy pieniądze na naszym rachunku będą wprost przeliczane z lokalnej waluty na walutę, w której mamy rachunek. - Może się zdarzyć, że płacąc kartą dolarową, najpierw zapłacimy za przeliczenie batów na dolary, potem na euro, a dopiero na końcu ponownie na dolary - wyjaśniał Paweł Cymcyk. A przy każdej z tych operacji poniesiemy koszt spreadu.

Konkurencją dla niezależnych kantorów internetowych są kantory działające przy bankach, ma takie Alior Banku, mBank czy Raiffeisen Polbank. W czasie, gdy z tabeli kursów Alior Banku spread na euro wynosi 40 gr, w kantorze internetowym Aliora już tylko 1 gr.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
dengo
5 lata temu
Jakąś małą kwotę to jeszcze jest sens wymieniać stacjonarnie, ale większe to już totalnie bezsens. W galeriach czy bankach kursy są z kosmosu. Najlepszym rozwiązaniem jest załatwianie tego online - kursy dobre, nie ma prowizji, płaci się za samą walutę. Poza tym na Waluteo załatwienie tego trwa dosłownie chwilę. Tak po prostu jest wygodnie.
Karol
8 lat temu
Ja polecam KantorEkspert.pl porównuję i mają zawsze najlepsze kursy. Do tego ostatnio pieniądze z wymiany miałem po 4 minutach. WOW Wymieniam u nich już ponad 1 rok.
Zarinna
8 lat temu
Powiem szczerze, że sama bardzo długo jednak bałam się korzystać z oferty kantorów internetowych, nie mniej jednak po dokonaniu pierwszej transakcji online, przekonałam się całkowicie. Po pierwsze np. w ergokantor.pl są bardzo korzystne przeliczniki. Po drugie całość operacji jest bardzo szybko wykonywana i oczywiście nie zaskakują nas żadne ukryte opłaty.
null
8 lat temu
A w kantorze zwykłym nic się nie płaci .
roro
8 lat temu
Zgadzam sie z Bankier, korzystam z BZ WBK E-FX wszystko realizowane w obrebie jednego banku.