Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Energetyka w Polsce. Wiceminister: szansą są ogromne zasoby węgla

38
Podziel się:

Szansą Polski są ogromne zasoby energetyczne - węgla brunatnego i kamiennego - mówił wiceminister energii Andrzej Piotrowski w piątek w Bełchatowie podczas uroczystej akademii z okazji Dnia Energetyka. Według niego inni na świecie nie potrafią tej szansy dostrzec.

Energetyka w Polsce. Wiceminister: szansą są ogromne zasoby węgla
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Wiceszef resortu zwrócił uwagę, że konieczna jest potrzeba rozwinięcia takich technologii, które pokażą, że wykorzystywanie węgla do produkcji energii nie musi oznaczać uciążliwości dla środowiska.

- Właśnie nad tym pracujemy, bo nikt z nas nie chce żyć w środowisku, które jest zatrute - powiedział.

Obecni na uroczystości energetycy zwracali m.in. uwagę, że węgiel brunatny, z którego wytwarzane jest 70 proc. energii elektrycznej w Polsce, odgrywa rolę strategiczną, ponieważ gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne i stabilizuje ceny energii. Zaznaczyli, że ważny jest również węgiel kamienny, z którego produkuje się 20 proc. energii elektrycznej.

W Bełchatowie swoją siedzibę ma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK). To jeden z koncernów wchodzących w skład grupy energetycznej PGE. Składa się z centrali w Bełchatowie i 12 oddziałów, które znajdują się na terenie dziewięciu województw. Są to kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne oraz elektrociepłownie.

Spółka jest liderem w branży wydobywczej węgla brunatnego. Jest też największym wytwórcą energii elektrycznej - wytwarza ok. 38 proc. krajowej produkcji energii. Dostarcza na rynki lokalne także niemal 21 mln GJ ciepła. PGE GiEK zatrudnia w sumie prawie 18 tys. pracowników.

Elektrownia Bełchatów, która wchodzi w skład PGE GiEK, jest największą w Europie elektrownią opalaną węglem brunatnym. W 2011 r. uruchomiono w niej nowy blok energetyczny o mocy 858 MW. Moc osiągalna bełchatowskiej elektrowni wynosi 5400 MW.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(38)
Torfiorz
8 lat temu
Podstawa siły i niezależności państwa jest posiadanie własnych surowców. Jądrowego paliwa nie mamy, a oszukańczo reklamowana energetyka "wiatrowa" jest conajmniej trzykrotnie droższa w przeliczeniu na jednostkę wyprodukowanej energii, pożera też wielokrotnie więcej gruntów i jest szkodliwa dla środowiska pod wieloma względami, o czym sprytnie milczą usłużni głupcy, zacierający wspólnie z płatnymi propagandystami prawdę w imię gigantycznych zysków.
łoli
8 lat temu
zasoby naturalne naszego państwa są dobrem ogułu i skarbem narodowym. Nie powinniśmy spogladać na innych tylko robić swoje. Ograniczenie emisji jest priorytetem jednak nie powinno dyskwalifikować użycia węgla do produkcji energii. Jeżeli stracimy i odrzucimy ten rodzaj energii jako państwo przestaniemy istnieć (zostanie tylko miedź). Jako obywatel nie wyrażam zgody na zaprzestanie produkcji energii z węgla oraz wnioskuje aby część ze środków pozyskanych ze sprzedaży energii była inwestowana w innw źródła np elektrownie jądrowe.
Gość z Zielon...
8 lat temu
A ja sie pytam kiedy w Lubuskiem powstaną kopalnie rudy miedzi szacowane zasoby 2 mld ton oraz keidy powstanie w Brodach kopalnia i elektrownia
13589Jurek
8 lat temu
caly normalny swiat odchodzi od wegla tylko Polska nie
AdamAsnyk
8 lat temu
Niestety, przez dąsy kilku wiosek koło Legnicy , zablokowano budowę najwiekszej w polsce kopalni i elektrowni z wegla brunatnego. Kolo Legnicy znajduja sie najwieksze w Europie i nigdy nie eksploatowane zloza tego surowca. Dziekuje Pozdrawiam
...
Następna strona