Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Anna Streżyńska dla money.pl: "Siedzę na Facebooku całymi nocami". Efekt? Nowy pomysł rządu

74
Podziel się

Anna Streżyńska zapowiada start nowego portalu rządowego widok.gov.pl. Ma on zachęcać Polaków do zgłaszania uwag i swoich propozycji związanych z e-administracją. Minister Cyfryzacji w rozmowie z money.pl zdradza, że dziś ma to charakter nie formalny - Współpracujemy z białymi hakerami. Nawet nie wiemy kim są, ale chcą nam pomagać - tłumaczy.

Anna Streżyńska dla money.pl: "Siedzę na Facebooku całymi nocami". Efekt? Nowy pomysł rządu
(Krzysztof Olszewski)
bCXMkveJ

Anna Streżyńska zapowiada start nowego portalu rządowego widok.gov.pl. Ma on zachęcać Polaków do zgłaszania uwag i swoich propozycji związanych z e-administracją. Minister Cyfryzacji w rozmowie z money.pl zdradza, że dziś ma to charakter nieformalny - Współpracujemy z białymi hakerami. Nawet nie wiemy kim są, ale chcą nam pomagać - tłumaczy.

- Wartościowe są również uwagi naszych testerów, krytykantów, którzy podejmują tematy bezpieczeństwa czy komfortu użytkowania - mówi Anna Streżyńska o powodach powołania nowego portalu.

bCXMkveL

W rozmowie z money.pl przyznaje, że jest spora grupa osób, która współpracuje z nią nieformalnie i podsyła swoje uwagi do projektów ministerstwa. Dzieje się to głównie poprzez profile minister na portalach społecznościowych.

- Ja siedzę na Facebooku oraz Twitterze całymi nocami i to wszystko przekopiowuję do korespondencji służbowej, rozsyłając po całej organizacji. Tym bardziej warto myśleć o narzędziach zintegrowanych, takich jak widok.gov.pl - mówi minister.

Według pomysłu MC, nowy portal ma poza możliwością komentowania spraw związanych z e-administracją, dawać także dostęp do informacji jak Polacy z niej korzystają. Dlatego na platformie pojawić mają się statystyki, zagregowane i zanimizowane dane. Co z nich wiadomo? Na przykład, że Polacy masowo sprawdzali liczbę punktów karnych w trakcie długiego weekendu.

Sam portal już powstał, ale na razie nie jest on ogólnodostępny - korzystają z niego tylko urzędnicy MC.

bCXMkveR

Streżyńska przyznaje też, że współpracuje z hakerami. Ci za darmo testują e-usługi.

- Współpracujemy z dużą liczbą takich osób, tzw. białych hakerów. Sprawdzają nasze systemy, czasem powierzchownie, ale nawet tam widać jakieś luki, które w przyszłości mogą nam zaszkodzić - mówi minister.

Dodaje, że hakerzy zwracają uwagę na to, co pracownikom MC lub jego podwykonawcom umknęło.

- To jest środowisko, które współpracuje z nami na tej zasadzie, że nie wiemy kim są te osoby. Nawet nie próbujemy tego wiedzieć, oni występują pod pseudonimami. Dostajemy gotowy materiał, a nasi specjaliści to sprawdzają - ujawnia Streżyńska.

bCXMkveS

Jak dodaje w skali miesiąca to są nawet tysiące uwag i to od osób, które robią to całkowicie za darmo. Według niej wynika to z tego, że cyfryzacja to dziedzina, w której pracuje wiele osób chcących zmieniać otaczającą ich rzeczywistość.

bCXMkvfm
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(74)
To Ja
3 lata temu
Jedyna minister, która chce coś zmienić i to robi. Nikogo nie udaje i wie, że nie ma monopolu na wiedzę. Chętnie korzysta z pomocy innych a zyskują wszyscy. To jest prawdziwy lider. Gdyby Polska miała tylko takich polityków byłaby potęgą.
i tyle
3 lata temu
Punkt 1. Zlikwidować ZUS Punkt 2. Wprowadzić odpowiedzialność karną za podejmowane przez urzędników decyzje.| Punkt 3. Wprowadzić prawo precedensu - jeśli jeden urząd podejmie decyzję, jest ona automatycznie traktowana jako obowiązująca w innych urzędach.
Tuniek
3 lata temu
Gdyby inni urzędnicy, politycy czy ministrowie byli tak kompetentni i zaangażowani jak Pani Streżyńska to Polska byłaby kwitnącym krajem.
bCXMkvfn
brawo
3 lata temu
Szkoda, że inni ministrowie nie biorą przykładu z P. Streżyńskiej. Może warto by posłuchać głosu "ludu" - ale bezpieczniej chyba jednak nie słuchać ! Czasami mogłoby to być bardzo niemiłe.
luk
3 lata temu
Proponuję wprowadzić cyfryzację do służby zdrowia, pozwoli to zaoszczędzić dużo pieniędzy- służba stanie się bardziej wydajniejsze tak jak to jest w prywatnych jednostkach
Najnowsze komentarze (74)
anannana
3 lata temu
Świetnie to może wreszcie i Pani odczyje to co czuje coraz więcej ludzi zwłaszcza dzieci w związku z promieniowaniem elektromagnetycznym z BTS w pobliżu mieszkań i braku nad tym jakiejkolwiek kontroli.
Graba
3 lata temu
Rząd powinien zająć się kwestią faktycznej pomocy społeczeństwu, wspieraniu innowacji i rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo, ułatwieniom, a nie wprowadzaniem kolejnych regulacji i cenzury!!!
JAGA
3 lata temu
Kobieto nie siedż całymi nocami przy kompie , tylko porządnie się wyśpij bo przestajesz myśleć logicznie i wyglądasz na zmęczoną .
rwd
3 lata temu
Obecna władza przynajmniej wykazuje jakieś zainteresowanie dialogiem ze zwykłymi obywatelami, jak ktoś ma jakieś uwagi to jest szansa że to uwzględnią - rząd PO miał obywateli totalnie w d.... do nich jak by jacyś hakerzy napisali że mają luke na stronie i żeby poprawili, to taki schetyna zaraz by wysłał policje do domu jednego i drugiego, żeby ich zgarneli, zastraszyli, że nie wolno sie włamywać, że są przestępcami, a to że jest luka na stronie internetowej i że inni sie włamią to już pół biedy, to nie takie pilne, zrobi sie kiedyś tam, no nie grzesiu?
lech
3 lata temu
Cyfryzacja kazdy ma konto w banku posluguje sie pieniadzem cyfrowym jeden podatek obrotowy odprowadzany przez banki dla przedsiebiorcy czyli 90% urzedow do likwidacji zus krus czesc sadow prokuratur policji itp renty i emerytury przez system bankowy kobieta mezczyzna uk 60-65 lat bank z automatu kreuje oraz ksieguje minimalna emeryture na koncie banki sa najbardziej zinformatyzowane cala cyfryzacja przez system bankowy
To Ja
3 lata temu
Jedyna minister, która chce coś zmienić i to robi. Nikogo nie udaje i wie, że nie ma monopolu na wiedzę. Chętnie korzysta z pomocy innych a zyskują wszyscy. To jest prawdziwy lider. Gdyby Polska miała tylko takich polityków byłaby potęgą.
ttt
3 lata temu
Pan Adrian też siedzi nocami, a wkrótce będzie siedział i w dzień.
szurik
3 lata temu
E-administracja? U nas? Śmiechu warte. Napisałem do Urzędu Skarbowego pismo przez EPuap2, pismo poświadczone podpisem elektronicznym. I już po 3 tygodniach dostałem potwierdzenie odebrania!!! A tak szybko tylko dlatego, że oprócz tego pisma wysłałem normalnego maila ponaglającego.
bCXMkvff
Polak
3 lata temu
Dzielcie się waszymi spostrzeżeniami,a my i tak je i was mamy w Dudzie ;)
Tuniek
3 lata temu
Gdyby inni urzędnicy, politycy czy ministrowie byli tak kompetentni i zaangażowani jak Pani Streżyńska to Polska byłaby kwitnącym krajem.
bogdan
3 lata temu
"Siedzę na Facebooku całymi nocami". A co na to mąż pani minister. Czy nie szkoda tak marnować zycia. Są inne przyjemności tego świata
MioFilia
3 lata temu
Haker to ktoś kto łamie prawo. Współpracując z takimi ludźmi minister staje się też łamiącym prawo?Otwarcie przyznając się do współpracy daje do zrozumienia, że przestępca,który współpracuje z rządem jest pod ochroną tegoż czyli ..?
Kongo
3 lata temu
Nie potrafię zrozumieć dlaczego do tej pory urzędy państwowe nie potrafią wymieniać się między sobą informacjami i dokumentacją drogą elektroniczną. Mam w nosie zabawki w rodzaju dowodu osobistego w telefonie, potrzebuję tego, żebym nie musiał latać od okienka do okienka przenosząc zaświadczenia.
Partner
3 lata temu
A dla mnie jedyny samodzielnie myślący minister w tym rządzie. Nie daje się sterować właśnie takim płaszczakom i nie boi się wyrażać głośno co jej się w działaniach rządu nie podoba.
...
Następna strona