Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wielka Brytania wystąpi z Uni Europejskiej? "Brytyjski biznes powinien rozpocząć kampanię na "tak" dla UE"

0
Podziel się

Przedstawiciele brytyjskich przedsiębiorstw o proeuropejskich poglądach powinni rozpocząć kampanię przekonującą Brytyjczyków do konieczności pozostania w UE.

David Cameron  zorganizuje referendum <br> wyjścia z UE?
David Cameron zorganizuje referendum <br> wyjścia z UE? (Number 10)
bCYqrqtN

Nie mogą z tym czekać na efekty rozmów Londynu z Unią - pisze w czwartek "Financial Times".

Londyński dziennik w komentarzu redakcyjnym przypomina ostatnią wypowiedź prezesa brytyjskiej federacji pracodawców (CBI) Mike'a Rake'a, który zadeklarował, że brytyjski biznes "musi być całkowicie pewien, że członkostwo (w UE) leży w interesie kraju". Prezes CBI zaapelował także do przedsiębiorców o rozpoczęcie dialogu w sprawie referendum na temat ewentualnego wyjścia W. Brytanii z UE.

"FT" informuje, że te deklaracje spotkały się z głosami krytyki ze strony niektórych przedsiębiorców i polityków. Ich zdaniem "nawoływanie do +podkręcenia głosu+ na temat korzyści z członkostwa w UE jest stanowiskiem niedojrzałym i jednostronnym". Tego typu oceny padały szczególnie ze strony przedstawicieli małego biznesu, którzy mają głównie poglądy eurosceptyczne - przypomina dziennik. Przeciwnicy UE zwracają także uwagę, że zbyt szybkie rozpoczęcie kampanii na rzecz pozostania W. Brytanii w Unii osłabi możliwości negocjacyjne ich rządu na forum unijnym.

bCYqrqtP

Zdaniem "Financial Times" takie argumenty nie są słuszne. - Z przyczyn taktycznych Mike Rake ma rację, apelując do przedsiębiorców o +podkręcenie głosu+ na temat członkostwa w UE. Nie ma także potrzeby, aby proeuropejski biznes czekał na to, co premier David Cameron przywiezie z Brukseli. Niezależenie od efektu tych rozmów, negocjacje nie wpłyną zasadniczo na warunki brytyjskiej obecności w UE - pisze dziennik.

Zdaniem "FT" eurosceptycy powinni w sposób rzeczowy przedstawić argumenty na rzecz wyjścia kraju z UE i pokazać ewentualne alternatywy dla takiego posunięcia. Proeuropejski biznes powinien na nich to wymusić - podsumowuje gazeta.

Brytyjska gospodarka może stracić na wyjściu z UE nawet 56 mld funtów rocznie - przestrzega w raporcie think-tank Open Europe. Według ekspertów, decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z Unii Europejskiej i związane z tym ograniczenia dla przedsiębiorstw, mogą oznaczać zmniejszenie się PKB kraju o 2,23 procent w perspektywie 2030 roku. Oznacza to straty dla gospodarki rzędu 56 miliardów funtów rocznie.

Czytaj więcej w Money.pl

bCYqrqtV
bCYqrquq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)