Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Włochy walczą z oszustami podatkowymi. Sprawdzą konta obywateli

0
Podziel się:

"Fiskalny Wielki Brat" - tak włoskie media nazywają wprowadzony w życie kolejny krok w walce z oszustwami podatkowymi. Do piątku banki i wszystkie instytucje finansowe miały czas na wysłanie do Agencji Podatkowej danych za zeszły rok dotyczących kont obywateli.

Włochy walczą z oszustami podatkowymi. Sprawdzą konta obywateli
(Wkimiedia/Adrian Pingstone Public Domain)

To zaś oznacza, że od 1 kwietnia włoska Agencja Podatkowa, czyli odpowiednik centralnego urzędu skarbowego wie nawet o najdrobniejszej operacji dokonanej w 2015 roku na każdym rachunku bankowym każdej osoby prywatnej i przedsiębiorcy.

Fiskus otrzymał tym samym do analizy, jak podkreśla prasa, około pół miliarda nowych danych na temat wszystkich kont mieszkańców Włoch, posiadanych w bankach, na poczcie i w innych instytucjach finansowych. Dzięki temu fiskus będzie wiedzieć wszystko o ponad 39 milionach właścicieli wszelkich rachunków bankowych; o kwotach na nich zgromadzonych w ciągu roku, o wydanych sumach, o zgromadzonych oszczędnościach i założonych lokatach, inwestycjach, transakcjach dokonanych przy pomocy kart kredytowych i bankomatowych.

To nowe narzędzie pozwoli przede wszystkim wykryć tych, którzy dokonują różnych transakcji, mają stałe wpływy na konta i wydają duże sumy, a deklarują brak dochodów.

Zaczyna się w ten sposób następny etap w walce z niepłaceniem podatków. Oszustwa te szacuje się na 90 miliardów euro rocznie.

- Obywatel, który nie ma nic do ukrycia, nie musi się obawiać - zapewnił przewodniczący parlamentarnej komisji do spraw danych podatkowych Giacomo Portas. Wyjaśnił, że dzięki konfrontacji informacji dotyczących środków na kontach i deklarowanych przychodów możliwe będzie wykrycie wielu oszustw podatkowych, a to z kolei - przypomniał - poprawi stan publicznych finansów.

Celem tej wielkiej operacji jest pobicie zeszłorocznego rekordu, gdy udało się zasilić kasę państwa o dodatkowych prawie 15 miliardów euro dzięki ujawnieniu oszustów.

- Wymiana informacji między bankami a urzędem skarbowym to znacznie lepsze narzędzie w walce z uchylaniem się od płacenia podatków niż wysyłanie karabinierów na kontrole w sklepach czy miejscowościach turystycznych, bo to odstrasza tylko klientów - stwierdził Portas. W ten sposób przypomniał prowadzone przed 4 laty, za rządów Mario Montiego, spektakularne kontrole skarbowe w handlu i hotelach w całych Włoszech, na przykład w sylwestrowy wieczór w pełnym turystów kurorcie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)