Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna na Ukrainie. Gorbaczow broni polityki Putina

0
Podziel się:

W wywiadzie dla włoskiego dziennika La Repubblica Gorbaczow stwierdził, że społeczność międzynarodowa powinna uznać Krym za część Rosji.

Wojna na Ukrainie. Gorbaczow broni polityki Putina
(AP/Fotolink/East News)

Ostatni przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow broni polityki prezydenta Rosji Władimira Putina wobec Ukrainy. W wywiadzie dla włoskiego dziennika _ La Repubblica _ Gorbaczow stwierdził, że społeczność międzynarodowa powinna uznać Krym za część Rosji.

W opublikowanej w niedzielę rozmowie były radziecki prezydent powiedział: _ - Wiecie dobrze, ile razy krytykowałem Putina w sprawach dotyczących swobód demokratycznych. Ale nie mogę krytykować go za kwestię ukraińską _.

Odnosząc się do sprawy Krymu anektowanego przez Rosję Gorbaczow ocenił: _ - Problemu Krymu nie można było długo unikać. Zamieszkany jest on w zdecydowanej większości przez Rosjan, nie przez rusofili, jak wy mówicie, ale właśnie przez Rosjan. I to jest duża różnica _.

_ - Błąd popełniono w momencie rozpadu ZSRR; należało precyzyjnie ustalić los Krymu. Sprawy poszły inaczej, a historii nie można naprawić _ - oświadczył b. prezydent ZSRR na łamach rzymskiej gazety.

Następnie podkreślił: _ - Dzisiaj punktem wyjścia powinno być referendum na Krymie, którego rezultaty nie pozostawiają wątpliwości, a każdy, kto był świadkiem tego głosowania, włącznie z międzynarodowymi obserwatorami, może to potwierdzić _.

_ - Choć jest to trudne, nie pozostaje nic innego, jak przyjąć do wiadomości realną sytuację i powitać Krym we wspólnocie międzynarodowej jako część Rosji _ - dodał Gorbaczow.

Pytany o to, czy sankcje Zachodu wobec Moskwy rozwiążą obecne problemy, odparł: _ Jak można myśleć o tym, by ukarać sankcjami kraj, z którym jest się zmuszonym potem negocjować na równych prawach? _.

_ - Czy myślicie naprawdę, że demonizowanie Rosji dobrze się przysłuży wspólnej sprawie? Pokój należy do wszystkich i możemy go uratować tylko wszyscy razem _ - powiedział Gorbaczow w rozmowie z włoskim dziennikiem.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)