Notowania

wojna na ukrainie
08.11.2014 21:03

Wojna na Ukrainie. Michaił Gorbaczow: Świat stoi na krawędzi nowej Zimnej Wojny

Ostatni przywódca Związku Radzieckiego mówił o tym w Berlinie, gdzie uczestniczył w uroczystościach 25 rocznicy obalenia Muru Berlińskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Michaił Gorbaczow

Jego zdaniem, może do niej doprowadzić napięcie między Wschodem i Zachodem związane z kryzysem ukraińskim.

- _ Świat stoi na krawędzi nowej Zimnej Wojny, a niektórzy twierdzą, że ona się już zaczęła _ - powiedział. _ - Zamiast zostać liderem globalnych przemian, Europa stała się areną wstrząsów politycznych, rywalizacji o strefy wpływów, a w końcu konfliktu zbrojnego. _

83-letni Michaił Gorbaczow skrytykował politykę Zachodu w sprawie Ukrainy i opowiedział się za zniesieniem sankcji wobec Rosji. Ostatni przywódca ZSRR zarzucił Zachodowi, a w szczególności Stanom Zjednoczonym, że nie dotrzymały umów zawartych po 1989 roku.

Jak powiedział, Zachód ogłosił się zwycięzcą zimnej wojny i wykorzystał osłabienie Rosji. Jego zdaniem, wydarzenia ostatnich miesięcy są rezultatem tej krótkowzrocznej polityki i ignorowania interesów partnera.

Michaił Gorbaczow uważa, że już w latach 90-tych Zachód zaczął podkopywać zaufanie, które wcześniej umożliwiło pokojową rewolucję w Europie. Jako przykłady podał rozszerzenie NATO, wojnę w Jugosławii i plany budowy tarczy antyrakietowej.

Gorbaczow ostrzegł, że Zachód stawia pod znakiem zapytania wszystko, co udało się dotychczas osiągnąć w relacjach z Rosją.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad 80 nieoznakowanych pojazdów przemieszcza się na Ukrainie Według przedstawicieli władz ukraińskich separatyści otrzymali znaczne zasoby sprzętu i posiłki w ludziach z Rosji.
"To Putin nakazał strzelać na Majdanie" -_ To Władimir Putin nakazał prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Janukowyczowi strzelanie do demonstrantów na Majdanie _ - mówił George Soros.
"To pogwałcenie prawa międzynarodowego" Oznajmił, że nastąpiło osłabienie we wdrażaniu postanowień o zawieszeniu broni w Donbasie.
Tagi: wojna na ukrainie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz