Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

"Znajdźcie nam spawacza z Donbasu". Ukraińcy ratują polski rynek pracy

202
Podziel się:

39 proc. polskich firm rozważa zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Powodem są problemy ze znalezieniem ludzi do pracy. Jak wynika z danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce wynosi zaledwie 5,4 proc.

"Znajdźcie nam spawacza z Donbasu". Ukraińcy ratują polski rynek pracy
(TADEUSZ KONIARZ/REPORTER)

39 proc. polskich firm rozważa zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Powodem są problemy ze znalezieniem ludzi do pracy. Jak wynika z najnowszych danych Eurostatu, bezrobocie w Polsce wynosi zaledwie 5,4 proc.

- Dostajemy od naszych klientów zlecenia "znajdźcie mi spawacza z Donbasu", albo szukamy pracowników z zakładów zbrojeniowych w Charkowie - mówi Maciej Witucki, prezes Work Service. Według różnych szacunków w naszym kraju pracuje między 800 tys. a 1 mln Ukraińców.

Rynek pracownika

Jak wynika z opublikowanego w czwartek raportu Work Service, sytuacja na rynku pracy jest dla pracowników coraz bardziej korzystna. Firmom brakuje rąk do pracy - co trzecia w najbliższych miesiącach planuje rekrutację, a 28,8 proc. zapowiada podwyżki. Żaden pracodawca nie chce ścinać płac - to pierwszy taki przypadek w historii badań prowadzonych przez Work Service.

53,1 proc. badanych pracowników spodziewa się, że ich wynagrodzenie wkrótce wzrośnie, a 45,4 proc. już dostało w zeszłym roku podwyżkę. - Niemal 29 proc. firm zapowiada, że będzie podnosić wynagrodzenia swoim pracownikom, a to najwyższe wskazanie w historii naszych badań i wynik lepszy o ponad 15 pkt. proc. w stosunku do ubiegłego roku. Najlepszą koniunkturę widać w sektorze handlowym i produkcyjnym. Tam właśnie w pierwszej kolejności zobaczymy wyższe płace - komentuje Witucki.

Rekordowo mało Polaków boi się zwolnienia z pracy. Taką obawę ma 17,9 proc. badanych, czyli najmniej od 2014 r. Tyle samo chcę prace zmienić. Najczęściej dlatego, że chce więcej zarabiać albo nie ma w obecnej pracy widoków na awans. Co piąty Polak dostał w ciągu ostatniego roku ofertę pracy, o którą nawet się nie starał. To według ekspertów Work Service pokazuje, jak firmy próbują walczyć o pracowników.

Ukraińca zatrudnię

Warto zauważyć, że aktywnych zawodowo jest około 17 mln Polaków. Grupę biernych zawodowo szacuje się na około 13 mln. Na tle krajów europejskich odsetek aktywnych na rynku pracy jest niewielki. Mimo to, rąk do pracy brakuje. Według danych Eurostatu, wyrównana sezonowo stopa bezrobocia wynosiła w Polsce w styczniu zaledwie 5,4 proc. Według danych GUS natomiast że wskaźnik bezrobocia w Polsce w styczniu wyniósł 8,6 proc. wobec 8,3 proc. w grudniu ubiegłego roku.To najniższa styczniowa stopa bezrobocia od 26 lat.

Witucki spodziewa się, że bezrobocie w Polsce będzie nadal malało, a pracodawcy będą mieć coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników. Już teraz co trzeci pracodawca deklaruje, że ma taki problem. Najtrudniej znaleźć pracowników niższego i średniego szczebla. Największe problemy z rekrutacją mają duże firmy, zatrudniające ponad 250 pracowników.

Dlatego firmy w poszukiwaniu pracowników coraz częściej patrzą na wschód. 39 proc. polskich firm rozważa zatrudnienie pracowników z Ukrainy. Warto zauważyć, że tę średnią pracodawcy działający w sektorze publicznym. Wśród przedsiębiorstw zajmujących się produkcją Ukraińców chce zatrudniać ponad 55 proc. W branży handlowej pracowników ze wschodu chce zatrudnić niemal 39 proc. Dla firm usługowych jest to ponad 33 proc.

Polska nie jest jedynym krajem, do którego Ukraińcy jeżdżą do pracy. Choć u nas pracuje ich najwięcej, to chętnie jeżdżą też na Węgry, do Niemiec i Hiszpanii.

_ Czeka nas okres intensywnego poszukiwania pracowników. Bezrobocie w Polsce będzie nadal malało, a pracodawcy będą mieć największe od ćwierć wieku problemy ze znalezieniem pracowników. _

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(202)
DIN
5 lata temu
Ukraińcy ratują rynek a Polacy wyjeżdżają za pracą!!!! Dajcie Polakom zarobić a nie skazujecie na emigracje!!!!!!!! Zakaz pracy dla Ukraińców , wtedy jak nie będzie pracowników wzrosną płace!!!!!!!!!!!!!!!
Ws
5 lata temu
Średnia płaca na Ukrainie to 80 dolarów, dużo pracuje Ukraińców w przemyśle i budowlane
gorszy sort
5 lata temu
Brakuje pracowników to rosną wynagrodzenia. I rosły by dużo szybciej gdyby nie prawie 2mln Ukraińców, których rząd sprowadza do Polski. Przecież zachodnia Ukraina jest wolna i nie toczą się tam żadne walki, więc nie rozumiem przed czym oni uciekają? Jak będą w UE to będą mogli u nas pracować, a teraz won! Pytanie jaki interes ma w tym pisowski rząd? Może Ci uchodźcy to nie do końca Ukraińcy tylko ruskie zielone ludziki? Skoro udało im się rozwalić Ukrainę to dlaczego nie spróbować z Polską?
ada
5 lata temu
NO TO ZOBACZYMY JUŻ OTWARTO UKRAINCĄ NA 90 DNI GRANICĘ DO UNI ILU ICH ZOSTANIE W POLSCE ???
cvq
5 lata temu
Znowu propaganda dobrobytu i sukcesu. . Mamy bezrobocie 10 % owe.Brak konieczności zaświadczeń z PUP do świadczeń zdrowotnych, sprawił nierejestrowanie się w urzędach gdzie i tak pracy nikt nie zaproponuje.
...
Następna strona