Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej skończy się postępowaniem UE przeciwko Polsce?

46
Podziel się

Jeśli polski rząd pójdzie w zaparte, KE może przekazać sprawę Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości, a ten może nałożyć na Polskę kary za każdy dzień naruszenia prawa. Kwoty mogą sięgać dziesiątek, jeśli nie setek milionów euro – komentuje Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej skończy się postępowaniem UE przeciwko Polsce?
bCYzLQMR

Komisja Europejska w czwartek chce rozpocząć postępowanie przeciwko Polsce w związku z wycinką Puszczy Białowieskiej. - Jeśli polski rząd pójdzie w zaparte, Komisja może przekazać sprawę Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości, a ten ma prawo nałożyć na Polskę kary za każdy dzień naruszenia przepisów. Kwoty mogą sięgać dziesiątek, jeśli nie setek milionów euro – komentuje Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w środę unijni komisarze wpisali postępowanie przeciwko Polsce na listę naruszeń unijnego prawa – podało Polskie Radio. Sprawa dotyczy wycinki Puszczy Białowieskiej. Decyzja ma być podjęta w procedurze pisemnej i jeśli do czwartku do godz. 10 nikt nie zgłosi zastrzeżeń, postępowanie zostanie rozpoczęte.

- Jeżeli informacja się potwierdzi, oznaczać to będzie, że minister Szyszko swoją decyzją złamał unijne prawo. Tym samym oficjalnie rozpoczęta zostanie procedura naruszeniowa – wyjaśnia Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

bCYzLQMT

Spór wokół puszczy nasilił się, kiedy pod koniec marca minister środowiska zatwierdził aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) dla Nadleśnictwa Białowieża. Przewiduje on większe cięcia, tłumaczone przez leśników koniecznością walki z masowym pojawieniem się kornika, który atakuje świerki. Aneks zakłada zwiększenie pozyskania drewna do 188 tys. metrów sześciennych w ciągu 10 lat (lata 2012-2021). Stary plan zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześc. drewna w ciągu 10 lat.

Decyzja ta wywołała sprzeciw części organizacji naukowych i ekologicznych, które przekonują, że zwiększenie wycinki jest niepotrzebne, a wzrost populacji kornika jest procesem naturalnym. Ekolodzy postulują też, by cała puszcza została objęta statusem parku narodowego.

- Do KE wpłynęła skarga siedmiu organizacji pozarządowych, które powołały się na naruszenie jednej z unijnych dyrektyw. Obowiązkiem Unii było sprawdzenie podstaw prawnych i ocena, czy doszło do naruszenia przepisów – wyjaśnia w rozmowie z money.pl Jarosław Mulewicz, ekspert Business Center Club.

Jak przekonują obaj eksperci, zanim Komisja Europejska podejmie bardziej radykalne kroki, da czas na ustosunkowanie się stronie polskiej i ewentualnie na wycofanie się z kontrowersyjnych decyzji. - KE najpierw wystosuje wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Da również czas polskiemu rządowi i ministrowi Szyszce na wyjście z twarzą z tej sytuacji i wycofanie się z decyzji o wycince drzew w puszczy – wyjaśnia Robert Cyglicki. - Polska może dostać nawet trzy miesiące na ustosunkowanie się do zarzutów, ale w szczególnym przypadku czas ten może zostać skrócony - zaznacza.

bCYzLQMZ

Co jeśli Polska pozostanie przy swoim stanowisku? - Jeżeli polski rząd pójdzie w zaparte, Komisja Europejska może przekazać sprawę Europejskiemu Trybunałowi Sprawiedliwości, a ten może nałożyć na Polskę kary za każdy dzień naruszenia prawa. Stawki sięgają dziesiątek , jeśli nie setek milionów euro – ostrzega Cyglicki.

Jarosław Mulewicz z BCC przyznaje, że czwartkowa decyzja może rozpocząć długi proces, który może zakończyć się wyrokiem nakazującym przywrócenie stanu poprzedniego. Sankcje finansowe zostaną nałożone, jeśli Polska nie wypełni postanowień UE.

Jak dotąd minister Jan Szyszko przekonywał, że wycięcie zaatakowanych przez kornika drzew jest konieczne, by ratować ważne dla UE siedliska. Tłumaczył, że sprawa jest skomplikowana i sugerował, że "ktoś popełnił błąd albo celowo to zrobił, że zaczął się starać, aby Puszcza Białowieska została objęta dziedzictwem przyrodniczym UNESCO". Zdaniem ministra "tragedia Puszczy Białowieskiej" wzięła się z tego, że radykalnie zmniejszono plany cięć w trzech nadleśnictwach gospodarczych: Hajnówka, Browsk, Białowieża.

- Wbrew postawie ministra środowiska i wypowiedziom dla mediów, od czasu, kiedy na wniosek organizacji pozarządowych i 30 tys. Polaków Unia zaczęła przyglądać się sprawie, nie zostały wycięte inne drzewa niż te, które zagrażały bezpieczeństwu wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych – zapewnia dyrektor Greenpeace. - Plan ministra został więc nieoficjalnie zawieszony, a nieodwracalna szkoda jeszcze nie została Puszczy wyrządzona.

bCYzLQNu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
Brawo rząd i ...
4 lata temu
Wreszcie wojewodowie zabrali się za samorządy niszczące Polskę.
PODATNIK
4 lata temu
Narzekać można, ale gdzie się nie obejrzysz to zainwestowane środki z dotacji unijnych, każdy kij ma dwa końce, a Polak zawsze narzeka...
Polak
4 lata temu
Niech dowali Unia tym upartym glupcom olbrzymie kary to ostudzi to troche rozdawnictwo naszych pieniedzy bez zgody spoleczenstwa.
bCYzLQNv
Wolny obywate...
4 lata temu
Przestańcie kłamać!!!!!!! To NIE PUSZCZA BIALOWIESKA A ZWYKLE NADLEŚNICTWA.
Maja8798
4 lata temu
i bardzo dobrze, bo Puszcza Białowieska jest skarbem nie tylko polskim, ale europejskim. Ytzeba ją chronić, a nie wycinać. Jak widmo kar zajrzy do tyłków, może wreszcie piSSowcy gestapowcy zastanowią się, że dopuszczają się przestępstwa.
Najnowsze komentarze (46)
Nudek
4 lata temu
Gdyby pseudoekolodzy nie robili szumu o ratowanie puszczy, nie byłoby żadnego problemu.... A tak afera za aferą.
NataliaS
4 lata temu
Nie zapominajmy, że leśnicy mają szansę na wyjaśnienie sytuacji i przekonanie komisji do swoich racji. Wizyta nie jest jednoznaczna z wyrokiem!
felek
4 lata temu
mamy super ministra srodowiska jego kolesie maja tartak i trzeba ich wspierac bo koryto musi byc jak sie jest przy korycie a ze polacy zaplaca kare to nie z tego cymbala koryta na naowa stodole syarczy
gosc
4 lata temu
PUSZCZA to problem.??Jaki tu problem ?kij ma dwa konce , Jezeli postepowanie polskich lesnikow wg eurokolchozowych ekonomow jest sprzeczne z ich oczekiwaniem . Pozostawiamy istniejacy stan czekamy na rozwoj wypadkow. , Jezeli nastapi dalsza degradacja obszaru euroklchoz placi odszkodowania ZA BLEDNE DECYZJE KTORE WYMUSILI wg tej samej taryfy jaka oni maja w zwyczaju naliczac. Za eksperckie DURNOTYnikt nie ponosi odpowiedzialnosci, moze najwyzszy czas z tym skonczyc.Europa cala byla pokryta podobnym lasem jak Bialowieza, kto im kazal karczowac , Wycieli u siebie wara od naszego podworka.Kiedys byla akcja zbierania stonki Dzis niech przysla tzw turystow do zbierania ,kornika, tylko to nie zda egzaminu bo to nie sa dziecioly. A mieliby okazje zapracowac na swoje utrzymanie.
ela125398
4 lata temu
rząd pójdzie w zaparte bo jest ślepy i głuchy na argumenty a zadufany w sobie wie wszystko najlepiej a jeśli posypią się sankcje to będzie napuszczał "suwerena" na tą wredną Unię żeby się wybielić
apacz
4 lata temu
dzieki donaldowi T i jego platwormie zlodzii Polska jest dzis platnikiem nie biorca z kasy UE kto komu moze dac kare
apacz
4 lata temu
dzieki donaldowi T i jego platwormie zlodzii Polska jest dzis platnikiem nie biorca z kasy UE kto komu moze dac kare
apacz
4 lata temu
dzieki donaldowi T i jego platwormie zlodzii Polska jest dzis platnikiem nie biorca z kasy UE kto komu moze dac kare
bCYzLQNn
;bh
4 lata temu
Zawsze można "z bulem" POżegnać łunie.
mej
4 lata temu
żyjemy chyba w państwie najbardziej lamiacym na swiecie prawa człowieka - czy dziwić sie ze Wielka Brytania zaglosuje za wyjsciem- i suwerennie będzie oceniać czy wycinka lasu jest lamaniem praw człowieka czy tez nie[QUOTE] suwerennie? [/QUOTE]
Polak
4 lata temu
Niech dowali Unia tym upartym glupcom olbrzymie kary to ostudzi to troche rozdawnictwo naszych pieniedzy bez zgody spoleczenstwa.
Sortujmy śmie...
4 lata temu
Ludzie sortujmy śmieci bo nas zasypia?!!!! Wprowadzić jak najszybciej całkowity zakaz oddawania nie sortowanych śmieci.
Zmiana wojewó...
4 lata temu
Gdy opracowywano nowe podziały administracyjne Polski był projekt z 1994 roku z UMK Toruń stworzenia ok 25 województw. Był on najgenialniejszy lecz wygrały Landy - ciekawe dlaczego? Elbląg byłby w pomorskim, dodatkowo koszalińskie, toruńskie, płockie, siedleckie, gorzowskie, zielonogórskie, kaliskie, radomskie, legnickie, częstochowskie. itd. Mapka w necie „25 województw”. „Podział administracyjny Polski na mezoregiony wojewódzkie (wariant podstawowy - na 25 województw) Wydanie: Toruń, Centrum Rozwoju Lokalnego i Regionalnego, 1994.
Pomóżcie mier...
4 lata temu
Elbląg pomóżcie nam w naszym sprzeciwie do budowania betonowej ściezki rowerowej przez las na Mierzei. Jesteśmy za ścieżką wzdłuż drogi 501 przy Zalewie i kolejce wąskotorowej - to lepsze dla turystów i wy też będziecie mogli pojeździc rowerami-trasa nadzalewowa!