Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyjątkowe życzenia noworoczne dla mieszkańców Krymu

0
Podziel się:

Przywódca Tatarów krymskich Refat Czubarow opublikował trwające 8 minut wideo.

Wyjątkowe życzenia noworoczne dla mieszkańców Krymu
(News UTR/CC BY 3.0/Wikimedia)

Przywódca Tatarów krymskich Refat Czubarow złożył mieszkańcom Krymu życzenia noworoczne. Nagranie wideo trwające ponad osiem minut zawiera długie życzenia w języku krymsko-tatarskim i znacznie krótsze w języku ukraińskim.

Po aneksji Krymu przez Rosję Czubarow został przez władze rosyjskie uznany za osobę niepożądaną i musiał opuścić półwysep. W życzeniach przekazanych w języku krymsko-tatarskim Czubarow mówi także o represjach i prześladowaniu autonomicznej ludności Krymu przez władze okupacyjne. Wspomina o zastraszaniu ludności tatarskiej oraz chęci fizycznego zniszczenia tej wspólnoty, która zaczęła się odradzać na Krymie, należącym do niepodległej Ukrainy, po latach sowieckich represji.

Krótkie życzenia wypowiedziane w języku ukraińskim zawierają miedzy innymi takie słowa: _ Pozostawajcie wiernymi, wiernymi sobie, Krymowi i Ukrainie. Wierzcie w sprawiedliwość, a wtedy wszyscy zwyciężycie _.

Wspólnota tatarska na Krymie występowała jawnie w marcu 2014 przeciw aneksji półwyspu przez Rosję. Od początku operacji prowadzącej do aneksji była zastraszana przez prorosyjskich bojówkarzy i separatystów. Refat Czubarow otrzymał od władz rosyjskich zakaz wjazdu na Krym przez najbliższe pięć lat. Na półwysep nie może wjechać również legendarny przywódca Tatarów, Mustafa Dżemilew.

Czytaj więcej w Money.pl
Naftohaz Ukrainy zapłacił za rosyjski gaz Koncern dokonał przedpłaty na dostawę przez Gazprom w styczniu 2015 roku około 1 mld metrów sześciennych gazu.
Ważna decyzja Ukrainy ws. bezpieczeństwa W przyjętym przez parlament ukraiński budżecie przewidziany jest wzrost wydatków na utrzymanie, rozwój i modernizację wojska.
Separatyści jedenaście razy ostrzelali Ukraińców Używali broni strzeleckiej oraz moździerzy. Poinformował o tym na briefingu w Kijowie kapitan Leonid Matjuchin ze sztabu operacji antyterrorystycznej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)