Notowania

wyłudzenia vat
28.02.2017 21:12

Kontrole skarbowe coraz sprawniejsze. Kwota zatrzymanych wyłudzeń VAT sześć razy większa niż przed rokiem

Wypłatę ponad miliarda złotych nienależnego zwrotu VAT udaremniły w zeszłym roku kontrole skarbowe - wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. To o sześć razy więcej niż w 2015 roku. Na razie to tylko drobny procent szacowanej przez rząd nawet na 60 miliardów złotych luki VAT-owskiej. Jak jednak zapowiadał na początku roku wicepremier Mateusz Morawiecki, aparat skarbowy dopiero się rozkręca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

Ze sprawozdania rocznego Kontroli Skarbowej za 2016 rok wynika, że służby wykryły nieprawidłowości podatkowe na łączną kwotę 22,2 mld zł, z czego udaremniono wypłatę 1,028 mld zł nienależnego zwrotu VAT. W obu przypadkach wyniki kontroli urosły w porównaniu z 2015 rokiem, kiedy dopatrzono się nieprawidłowości rzędu 18,5 mld zł, a suma udaremnionych wyłudzeń VAT z budżetu wyniosła niecałe 168 milionów złotych.

W sumie aż 90 proc. ustaleń kontroli skarbowych dotyczyło nieprawidłowości w podatku VAT. Branże, w których jest najwięcej oszustw, są od lat niezmienne. To przede wszystkim sektor paliwowy. Dalej - handel elektroniką, stalą i olejem rzepakowym. Zdecydowanie mniej nieprawidłowości dopatrzyli się kontrolerzy w zeznaniach PIT i akcyzie. Inspektorzy nałożyli ogółem ponad 18 tysięcy mandatów na łączną kwotę ponad 5,9 mln zł.

Choć jest lepiej niż rok temu, to ujawnione nieprawidłowości są nadal tylko niewielkim wycinkiem tego, jak w Polsce oszukuje się skarbówkę. Wicepremier Mateusz Morawiecki oszacował w styczniu skalę wyłudzeń VAT na 40 - 60 mld złotych i zapowiedział, że kontrolerzy będą coraz skuteczniejsi.

- Uszczelnienia zaczynają wchodzić od 1 stycznia w pakiecie paliwowym i pakiecie VAT-owskim. Pracujemy też nad daleko idącymi zmianami, split payments, czyli rozdwojoną płatnością, nad odwróconym VAT - mówił wicepremier i dodawał, że w tym roku czeka nas rewolucja.

- Patrzymy na wszystkie mechanizmy, typu słupy, karuzele VAT-owskie czy niewłaściwie wystawiane faktury. Będziemy jak Sherlock Holmes patrzeć na każdy szczegół, każdy detal, bo tam się kryją miliardy - zapowiadał.

Uszczelnienie systemu podatkowego jest dla rządu PiS koniecznością, bo właśnie za sprawą zwiększonych w ten sposób wpływów do budżetu chce on sfinansować między innymi program 500+. Tylko od kwietnia 2016 do stycznia 2017 roku kosztował on rząd ponad 19 mld zł.

W połowie lutego prezydent Andrzej Duda podpisał kontrowersyjną nowelę Kodeksu karnego, która zakłada m.in. 25 lat więzienia za fałszowanie faktur VAT o wartości ponad 10 mln zł. Z kolei karą więzienia od 3 do 15 lat będzie zagrożone fałszowanie faktur o wartości przekraczającej 5 mln zł.

Nowe przepisy, które wchodzą w życie od marca, przewidują zmiany nie tylko w Kodeksie karnym, lecz także w ustawach o policji, CBA, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej i kontroli skarbowej. Instytucje te mają uzyskać możliwość "prowadzenia czynności operacyjno-rozpoznawczych oraz kontroli i utrwalania rozmów telefonicznych w przypadku najpoważniejszych typów czynów zabronionych" przewidzianych w noweli.

Tagi: wyłudzenia vat, wiadomości, gospodarka, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2017

zdzichoW podatnikach rząd tylko widzi złodzieji i oszustów a sami zalegają z wypłata VAT i to bezkarnie a sami za wszystko chcą karac

28-02-2017

JaCiekawe ile legalnie zarabiających firm zamkną przez omyłkowe interpretacje podatkowe urzędników

01-03-2017

potwora godzina /Jeszcze jedno, kto sprawdzi tych od skarbówki? A aaaa

Rozwiń komentarze (31)