Notowania

gus
16.03.2018 10:06

Wynagrodzenia poniżej oczekiwań. GUS podał dane za luty

Jeśli jeszcze nie byliście z wnioskiem o podwyżkę u szefa, to już najwyższy czas. Inni poszli i dostali. Wysokość wynagrodzenia w średnich i dużych firmach wzrosła w lutym o średnio 311 zł brutto w porównaniu z ubiegłym rokiem - podał w piątek GUS. Bardzo dobre są statystyki zatrudnienia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP)
Wynagrodzenie w większych firmach rośnie jak na drożdżach

Jeśli jeszcze nie byliście u szefa z wnioskiem o podwyżkę, to już najwyższy czas. Inni poszli i dostali. Wysokość wynagrodzenia w średnich i dużych firmach wzrosła w lutym o średnio 295 zł brutto w porównaniu z ubiegłym rokiem - podał w piątek GUS. Wciąż dobre są statystyki zatrudnienia.

Według danych GUS, płace w przedsiębiorstwach zatrudniających 10 pracowników i więcej, wynosiły w lutym b.r. 4 599,72 zł brutto miesięcznie, czyli 3 271,88 zł na rękę. To o 6,8 proc. więcej niż rok wcześniej, czyli odpowiednio o 295 zł brutto i 205 zł netto więcej.

Prognozy były jednak nieco wyższe. Według dwunastu analityków ankietowanych przez ISBNews wynagrodzenia w sektorze miały zwiększyć się w lutym o 6,9-7,5 proc. rdr, przy średniej na poziomie 7,28 proc. rdr, wobec 7,3 proc. wzrostu w styczniu. Rzeczywistość okazała się gorsza od przewidywań najbardziej pesymistycznego analityka.

W porównaniu ze styczniem płaca lutowa wygląda lepiej, choć wzrosty nie są rewelacyjne. Płaca wzrosła o zaledwie 11 zł brutto (+0,2 proc.), czyli 8 zł netto miesiąc do miesiąca.

- Wzrost realnego funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw trzeci miesiąc z rzędu utrzymał się powyżej 9 proc. sugerując, że wzrost konsumpcji w pierwszym kwartale pozostanie zbliżony do 5,0 proc. - podają analitycy PKO BP.

Zobacz też: Płaca minimalna w górę. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat

Z góry uprzedzamy przy tym tych, którzy widząc dane o średnich zarobkach, wpadają w złość, bo nie znają nikogo, kto tyle zarabia. Według wcześniejszych wyliczeń GUS, powyżej przeciętnego wynagrodzenia zarabia zaledwie 33,8 proc. społeczeństwa - po prostu przeciętną płacę zawyżają dyrektorzy i prezesi. Dwie trzecie ludzi musi się zadowolić płacą niższą.

Co więcej, powyższe dane dotyczą 6,1 mln pracowników zatrudnionych w firmach, które zatrudniają 10 i więcej osób. Tam średnie zarobki są wyższe niż w pozostałej części gospodarki. Różnica wynosiła w ostatnim kwartale ub.r. 11 proc.

- Narastająca presja płacowa coraz mocniej daje o sobie znać. Wzrost wynagrodzeń na poziomie 6,8 proc., odzwierciedla obecne warunki rynkowe, a jego obraz nie jest zniekształcony wypłatami premii czy dodatków, z którymi mamy do czynienia jeszcze na przełomie roku - podaje Andrzej Kubisiak, dyrektor ds. analiz w Work Service.

- Za obecną poprawę warunków płacowych, w głównej mierze odpowiadają duże przedsiębiorstwa, wśród których 35 proc. planuje dalsze podnoszenie wynagrodzeń. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się branża handlowa, która rywalizując o kandydatów, głównie z sektorem produkcyjnym, postawiła na jawne i wyższe stawki. W tym segmencie rynku niemal 40 proc. usługowa, w której o wyższych płacach wspomina jedynie 13,7 proc. firm - dodaje.

Ile płaci pracodawca, a ile dostaje Kowalski? Kwota 4 599,72 zł podawana przez GUS to wartość brutto wynagrodzenia. Tak naprawdę pracodawca płaci jednak dużo więcej, bo 5 547,71 zł i to jest... prawdziwa kwota brutto, a nie formalna, „urzędowa”.

Zatrudnienie wystrzeliło w górę

Wraz z rosnącymi płacami w górę idzie zatrudnienie. W grudniu w sektorze przedsiębiorstw pracę miało 6 197 tys. osób., czyli o o 221 tys. osób więcej niż rok wcześniej (+3,7 proc.). To bardzo dobry wskaźnik.

Dwunastu ankietowanych przez ISBNews analityków spodziewało się, że wzrost zatrudnienia sięgnął w styczniu 3,6-3,9 proc. w sektorze przedsiębiorstw, przy średniej na poziomie 3,74 proc. Rzeczywistość nie zaskoczyła więc ekonomistów. W styczniu zatrudnienie rosło o 3,8 proc. rdr.

Zatrudnienie rośnie przy poprawiających się statystykach bezrobocia. Według wstępnych wyliczeń Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w lutym stopa bezrobocia wyniosła 6,8 proc. wobec 6,9 proc. miesiąc wcześniej. To dane z urzędów pracy.

W końcu lutego 2018 roku liczba bezrobotnych wyniosła 1 127,8 tys. osób. W porównaniu do końca stycznia br. było ich o 5,9 tys. mniej. W porównaniu z lutym ubiegłego roku liczba bezrobotnych spadła o 255,5 tys. osób (-18,5 proc.).

Tagi: gus, wynagrodzenia, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, inflacja i bezrobocie, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-03-2018

Pracownicy goli !!Pracownicy Pekao SA nawet po repolonizacji głodowe pensje i mobing !!! A związki zawodowe tylko na papierze !!!! Coraz więcej pracowników leczy się … Czytaj całość

16-03-2018

emerytChciałem się zwolnić z płacenia abonamentu RTV, bo według danych GUS mam emeryturę mniejszą niż połowa średnich zarobków, ale poczta ma swoją tabelkę, … Czytaj całość

16-03-2018

tyle w temaciePrawda jest taka ,że 80% społeczeństwa zarabia 1600-2400 netto ,a te 20% bonzów napędza tą średnią

Rozwiń komentarze (303)