Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Wynagrodzenia poniżej oczekiwań. GUS podał dane za luty

303
Podziel się:

Jeśli jeszcze nie byliście z wnioskiem o podwyżkę u szefa, to już najwyższy czas. Inni poszli i dostali. Wysokość wynagrodzenia w średnich i dużych firmach wzrosła w lutym o średnio 311 zł brutto w porównaniu z ubiegłym rokiem - podał w piątek GUS. Bardzo dobre są statystyki zatrudnienia.

Wynagrodzenie w większych firmach rośnie jak na drożdżach
Wynagrodzenie w większych firmach rośnie jak na drożdżach (WP)

Jeśli jeszcze nie byliście u szefa z wnioskiem o podwyżkę, to już najwyższy czas. Inni poszli i dostali. Wysokość wynagrodzenia w średnich i dużych firmach wzrosła w lutym o średnio 295 zł brutto w porównaniu z ubiegłym rokiem - podał w piątek GUS. Wciąż dobre są statystyki zatrudnienia.

Według danych GUS, płace w przedsiębiorstwach zatrudniających 10 pracowników i więcej, wynosiły w lutym b.r. 4 599,72 zł brutto miesięcznie, czyli 3 271,88 zł na rękę. To o 6,8 proc. więcej niż rok wcześniej, czyli odpowiednio o 295 zł brutto i 205 zł netto więcej.

Prognozy były jednak nieco wyższe. Według dwunastu analityków ankietowanych przez ISBNews wynagrodzenia w sektorze miały zwiększyć się w lutym o 6,9-7,5 proc. rdr, przy średniej na poziomie 7,28 proc. rdr, wobec 7,3 proc. wzrostu w styczniu. Rzeczywistość okazała się gorsza od przewidywań najbardziej pesymistycznego analityka.

W porównaniu ze styczniem płaca lutowa wygląda lepiej, choć wzrosty nie są rewelacyjne. Płaca wzrosła o zaledwie 11 zł brutto (+0,2 proc.), czyli 8 zł netto miesiąc do miesiąca.

- Wzrost realnego funduszu płac w sektorze przedsiębiorstw trzeci miesiąc z rzędu utrzymał się powyżej 9 proc. sugerując, że wzrost konsumpcji w pierwszym kwartale pozostanie zbliżony do 5,0 proc. - podają analitycy PKO BP.

Zobacz także: Zobacz też: Płaca minimalna w górę. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo

Przeciętne wynagrodzenie w Polsce na przestrzeni ostatnich 10 lat

Z góry uprzedzamy przy tym tych, którzy widząc dane o średnich zarobkach, wpadają w złość, bo nie znają nikogo, kto tyle zarabia. Według wcześniejszych wyliczeń GUS, powyżej przeciętnego wynagrodzenia zarabia zaledwie 33,8 proc. społeczeństwa - po prostu przeciętną płacę zawyżają dyrektorzy i prezesi. Dwie trzecie ludzi musi się zadowolić płacą niższą.

Co więcej, powyższe dane dotyczą 6,1 mln pracowników zatrudnionych w firmach, które zatrudniają 10 i więcej osób. Tam średnie zarobki są wyższe niż w pozostałej części gospodarki. Różnica wynosiła w ostatnim kwartale ub.r. 11 proc.

- Narastająca presja płacowa coraz mocniej daje o sobie znać. Wzrost wynagrodzeń na poziomie 6,8 proc., odzwierciedla obecne warunki rynkowe, a jego obraz nie jest zniekształcony wypłatami premii czy dodatków, z którymi mamy do czynienia jeszcze na przełomie roku - podaje Andrzej Kubisiak, dyrektor ds. analiz w Work Service.

- Za obecną poprawę warunków płacowych, w głównej mierze odpowiadają duże przedsiębiorstwa, wśród których 35 proc. planuje dalsze podnoszenie wynagrodzeń. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się branża handlowa, która rywalizując o kandydatów, głównie z sektorem produkcyjnym, postawiła na jawne i wyższe stawki. W tym segmencie rynku niemal 40 proc. usługowa, w której o wyższych płacach wspomina jedynie 13,7 proc. firm - dodaje.

Ile płaci pracodawca, a ile dostaje Kowalski? Kwota 4 599,72 zł podawana przez GUS to wartość brutto wynagrodzenia. Tak naprawdę pracodawca płaci jednak dużo więcej, bo 5 547,71 zł i to jest... prawdziwa kwota brutto, a nie formalna, „urzędowa”.

Zatrudnienie wystrzeliło w górę

Wraz z rosnącymi płacami w górę idzie zatrudnienie. W grudniu w sektorze przedsiębiorstw pracę miało 6 197 tys. osób., czyli o o 221 tys. osób więcej niż rok wcześniej (+3,7 proc.). To bardzo dobry wskaźnik.

Dwunastu ankietowanych przez ISBNews analityków spodziewało się, że wzrost zatrudnienia sięgnął w styczniu 3,6-3,9 proc. w sektorze przedsiębiorstw, przy średniej na poziomie 3,74 proc. Rzeczywistość nie zaskoczyła więc ekonomistów. W styczniu zatrudnienie rosło o 3,8 proc. rdr.

Zatrudnienie rośnie przy poprawiających się statystykach bezrobocia. Według wstępnych wyliczeń Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w lutym stopa bezrobocia wyniosła 6,8 proc. wobec 6,9 proc. miesiąc wcześniej. To dane z urzędów pracy.

W końcu lutego 2018 roku liczba bezrobotnych wyniosła 1 127,8 tys. osób. W porównaniu do końca stycznia br. było ich o 5,9 tys. mniej. W porównaniu z lutym ubiegłego roku liczba bezrobotnych spadła o 255,5 tys. osób (-18,5 proc.).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(303)
Bas
6 lat temu
Ja bardzo chcialabym zyc w moim kraju ,ale prawda jest taka ze musialam wyjechac .po prostu nie starczalo mi na nic .bylam panna nie palilam nie pilam i wciaz nie starczalo mi na rachunki,nie mowiac o odlozeniujakich kolwiek pieniedzy.to byla po prostu wegetacja.tak bardzo chce wrocic do Polski ale sie boje wlasnie tej wegetacji.
Mada90
6 lat temu
I tak jest świetnie. Ten rząd obudził olbrzyma jakim staje się Polska.
Zbyszek
6 lat temu
Ja też w sprawie zarobków pewnej grupy zawodowej.Zastanawiam się, kim są młodzi na dorobku ludzie którzy kończą trudne studia weterynaryjne i idą pracować do Inspekcji za 2,5 tyś. zl. bez możliwości rozwoju jako lekarze, bez możliwości awansu itp. Najprawdopodobniej to albo lenie albo liczący na jakieś dodatkowe wpływy za wydawane zgody i dopuszczenia żywności do obrotu po prostu ,,ła.....nicy". Dziadowskie państwo niskimi płacami zmusza ich do tak nikczemnych czynów, aby dopuszczać do obrotu duże ilości byle jakiej żywności tak aby ceny jej nie rosły zbyt szybko bo wtedy byłby dramat, ludzie na ulicach, upadki rządu. A władza udaje że nić o tym nie wie. Podobnie było z celnikami, bardzo małe pensje natomiast majątki celników wypasione (wille, samochody, duże osczędnści na kontach). Zapraszam do dyskusji weterynarzy i nie tylko!
jana
6 lat temu
ja po 30 latach pracy na poczcie polskiej mam2360 zł. brutto, dlaczego podajecie kłamliwe pensje.......................
Jajo
6 lat temu
Propaganda GUS.Do obliczania tzw.średniej krajowej bierze się tylko firmy zatrudniające co najmniej dziesięciu pracowników.Wszystkie mniejsze firmy są pomijane,a jest ich w Polsce ponad 60%.Tak się tworzy rzeczywistość.
...
Następna strona