Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wyniki Pekao. W 2017 roku bank chce utrzymać zyski na poziomie sprzed roku, choć pierwszy kwartał był słaby

Wyniki Pekao. W 2017 roku bank chce utrzymać zyski na poziomie sprzed roku, choć pierwszy kwartał był słaby

Fot. REPORTER

Bank Pekao planuje, że w 2017 roku jego zysk będzie zbliżony do wyniku z 2016 roku - poinformował w środę prezes Luigi Lovaglio. Ma się to udać mimo słabych danych za pierwsze trzy miesiące tego roku.

Zysk netto grupy Banku Pekao SA w pierwszym kwartale 2017 roku spadł do 349,7 mln zł z 573,4 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w raporcie. Zysk banku był 7 proc. powyżej oczekiwań rynku, który spodziewał się, że wyniesie on 327,1 mln zł. To i tak najgorszy wynik od 12 lat.

Dużo do nadrobienia

- Plany na przyszłe kwartały pozwolą nam zrealizować cel wyniku na koniec roku zbliżonego do wyniku z zeszłego roku - zapewnił jednak Lovaglio podczas środowej konferencji. W 2016 rok bank wypracował w sumie prawie 2,3 mld złotych, ma więc dużo do nadrobienia.

Prezes dodał też, że Pekao podtrzymuje, że w 2017 roku wartość udzielonych przez bank nowych kredytów detalicznych wyniesie około 15 mld zł.

W raporcie napisano, że kredyty na koniec marca 2017 r. wyniosły 130,1 mld zł i były wyższe o 5,8 proc. niż na koniec marca 2016 r. z wolumenami kredytów detalicznych rosnącymi o 9,1 proc. rok do roku i wolumenami korporacyjnymi rosnącymi o 3,1 proc. rok do roku.

Łączna wartość nowo udzielonych kluczowych kredytów dla klientów indywidualnych, obejmujących pożyczki gotówkowe i złotowe kredyty hipoteczne, przekroczyła w I kwartale 2017 roku 4,4 mld zł i była o 58 proc. wyższa w porównaniu do I kwartału 2016 roku.

W 2016 roku wartość nowych kredytów detalicznych udzielonych przez bank wyniosła 14,6 mld zł. Sprzedaż kredytów gotówkowych wyniosła 7,7 mld zł, a hipotecznych 6,9 mld zł.

Zmiana prezesa po repolonizacji?

Lovaglio był pytany przez dziennikarzy, czy rozważa rezygnację z zajmowanego stanowiska. - Byłoby mi miło, gdybym mógł kontynuować - powiedział.

W grudniu 2016 r. PZU i Polski Fundusz Rozwoju poinformowały, że chcą kupić od UniCredit S.p.A. akcje Pekao SA za 10,6 mld zł. Transakcja dotyczy zakupu pakietu obejmującego ok. 32,8 proc. ogólnej liczby głosów. W czwartek, 4 maja 2017 r. Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wydała decyzję o stwierdzeniu braku podstaw do zgłoszenia sprzeciwu, co do zamiaru zakupu przez PZU i PFR 32,8 proc. akcji Banku Pekao S.A. od Grupy UniCredit. W ramach transakcji PZU nabędzie ok. 20 proc. akcji, a PFR - ok. 12,8 proc.

Prezes PZU SA Paweł Surówka, pytany o to, czy przewiduje zmiany personalne w Pekao, powiedział, że liczy na współpracę z aktualnym zarządem banku. - Chciałbym, aby wszelkie decyzje były podejmowane w sposób przemyślany, mając przede wszystkim na uwadze ostrożne i stabilne zarządzanie bankiem oraz interes klientów i wszystkich akcjonariuszy - mówił.

Bank Pekao SA działa od ponad 85 lat, jest jedną z największych instytucji finansowych Europy Środkowo-Wschodniej.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
xxxd
2017-05-11 17:28
kto to pise banki maja sie w najlepsze zdzrajac kase z nas a prezesi juz nie wiedz co z kasa maja robic i kleja na sciany sobie !!
Andrusa
2017-05-11 13:00
pan prezes zostanie, ale za tą sama kasę? bo jest jej sporo, a we Włoszech roboty w tym fachu niet
ja
2017-05-11 08:11
Akcje banków i nie tylko idą w górę. Jest wiele możliwości inwestowania, ale każda z nich niesie za sobą groźbę utraty przynajmniej części pieniędzy. Słyszeliście o ksią.ż ce ,,Jak stworzyc system transakcyjny do inwesstowania na giełdzie"? dzięki systemowi z tej ksią.ż ki w czasie bessy nie odnotowałem strat, a ostatnio ładnie system daje zarobić - jakieś 20% w ostatnie pół roku.
Pokaż wszystkie komentarze (4)