Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Bereźnicki
Jacek Bereźnicki
|

Wysoka kara dla Arcelor Mittal za zanieczyszczanie powietrza w Krakowie

9
Podziel się

Spółka Arcelor Mittal nie chce komentować informacji o szykowanej karze i wyraża niezadowolenie, że dowiaduje się o niej z mediów.

24.06.2016, Kraków. Remont wielkiego pieca należącej do Arcelor Mittal huty im. T. Sendzimira
24.06.2016, Kraków. Remont wielkiego pieca należącej do Arcelor Mittal huty im. T. Sendzimira (East News)
bDIBzyER

40 tys. zł na pierwszym etapie postępowania i prawdopodobnie wielokrotnie więcej na kolejnych. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska zapowiada wymierzenie kary finansowej spółce Arcelor Mittal za zeszłoroczne awarie w jej krakowskiej hucie, w efekcie których do atmosfery wydostały się ogromne ilości trujących pyłów. Eksperci i samorząd przyklaskują decyzji WIOŚ, ale spółka jest oburzona, że o karze dowiaduje się z mediów.

Jak wynika z opublikowanego w kwietniu przez media raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie, od początku 2015 roku w należącej do Arcelor Mittal Hucie im. T. Sendzimira doszło do 15 awarii, w wyniku których do atmosfery zostało uwolnionych kilka ton pyłów.

WIOŚ prowadzi obecnie postępowanie w sprawie naruszenia przez Arcelor Mittal przepisów o ochronie środowiska i zapowiada nałożenie na spółkę wysokich kar finansowych.

bDIBzyET

Najważniejsze, czy huta przestała truć

Jak podkreśla w rozmowie z money.pl zastępca małopolskiego wojewódzkiego inspektora Ryszard Listwan, sprawa kary dla Arcelor Mittal jest w toku. - Na razie wyliczono karę w wysokości ok. 40 tys. zł za przekroczenia na wielkich piecach w 2015 roku, ale będzie liczona dalsza kara, bo prawdopodobnie trwało to aż do wyłączenia wielkiego pieca w maju - mówi wiceszef krakowskiego WIOŚ. - Na dalszym etapie jest wyliczanie kary za emitory na konwertorowni, więc to będzie trwało - podkreśla.

- Cała procedura polega na tym, że najpierw na podstawie wyników pomiarów emisji, które zakład sam nam podsyła, ustala się przekroczenia, a doszło do nich w zeszłym roku - wyjaśnia wiceszef krakowskiego WIOŚ. - Od tego momentu ustalamy dla danego emitora karę godzinną, a następnie, po ustaleniu, ile godzin pracował dany emitor z przekroczeniem, karę łączną - dodaje Ryszard Listwan.

Według informacji radia RMF, łączna kara dla Areclor Mittal może wynieść nawet ćwierć miliona złotych, ale Listwan zaznacza, że sam nie wie, jaka będzie ostateczna kwota kary. - Nie mam pojęcia, bo to wszystko zależy od tego, jak duże przekroczenia emisji wystąpiły - stwierdza. - Dla nas nie jest tak ważne, jakiej wysokości będą kary, tylko czy problemy się skończyły - podkreśla.

bDIBzyEZ

Arcelor Mittal zaskoczony polityką informacyjną WIOŚ

Spółka Arcelor Mittal nie chce komentować informacji o szykowanej karze i wyraża niezadowolenie, że dowiaduje się o niej z mediów. - Jesteśmy zaskoczeni polityką informacyjną WIOŚ, bo od Inspektoratu nie dostaliśmy żadnej informacji o wysokości kary - stwierdza w rozmowie z money.pl rzeczniczka spółki Sylwia Winiarek.

- Trudno komentować, bazując na doniesieniach medialnych. Postępowanie jest w toku, ale o wysokości kar dowiadujemy się z mediów, co trudno nam zaakceptować - mówi.

Na pytanie, dlaczego informacja na temat wysokości kary nie została przekazana Arcelor Mittal, Ryszard Listwan z WIOŚ odpowiada: - Firma cały czas uczestniczy w postępowaniu. Na razie jeszcze nie wie, ile to będzie w sumie, ale zdaje sobie sprawę, że kara będzie - przekonuje. - Przecież my sami nie wiemy jeszcze, ile wyniesie łączna kara - dodaje.

bDIBzyFa

Wina i kara

Postępowanie WIOŚ z dużym zadowoleniem odbiera Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego, organizacji walczącej o czyste powietrze w Krakowie. - Mieszkańcy wielokrotnie zwracali nam uwagę na problem niekontrolowanych emisji zanieczyszczeń z terenu huty - pisze w komentarzu dla money.pl. - Dla mnie sytuacja, w której takie zdarzenia uchodzą bezkarnie, byłaby kuriozalna - podkreśla.

- Mam nadzieję, że zapowiadane przez inspekcję ochrony środowiska kary zmobilizują Arcelor Mittal do większej troski o jakość powietrza. Inwestycje w ochronę powietrza są konieczne, gdyż Kraków należy do miast o najgorszym powietrzu w całej Europie i za ten stan płacimy bardzo wysoką cenę - mówi ekspert.

Doniesieniom o przygotowywanej przez WIOŚ karze dla Arcelor Mittal za awarie w hucie przyklaskują także władze Krakowa. Cytowany przez RMF FM doradca prezydenta Krakowa do spraw jakości powietrza Witold Śmiałek stwierdza bez ogródek: "była wina, jest kara".

bDIBzyFb

[Modernizacja](https://msp.money.pl/wiadomosci/poradniki/artykul/modernizacja-jak-ulepszyc-srodki-trwale,140,0,2424460.html) dobiega końca, awarie to już przeszłość?

Wiele wskazuje na to, że awarie w krakowskiej hucie, przynajmniej na taką skalę jak w zeszłym roku, to już przeszłość. W maju wyłączony został tzw. wielki piec, który odpowiadał za niekontrolowane emisje pyłów. Po gruntownej modernizacji został na nowo uruchomiony 1 sierpnia. Jak podkreśla Sylwia Winiarek, od tego czasu pracuje bezawaryjnie.

Rzeczniczka Arcelor Mittal zwraca uwagę, że koszt tej modernizacji zamknął się kwotą 175 mln zł. - To zupełnie nowa instalacja, bo ze starego pieca pozostał tylko pancerz. Dwa nowe elektrofiltry już teraz spełniają normy środowiskowe, które wchodzą w życie za 2 lata - podkreśla. Jak dodaje, "w postoju modernizacyjnym" wciąż znajduje się konwertor, ale jego modernizacja zakończy się "wkrótce". - Na remont obu instalacji wydaliśmy w tym roku prawie 200 mln zł - mówi rzeczniczka spółki.

bDIBzyFu
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
handlarze
4 lata temu
no widzicie, jak sprawa handlu pozwoleniami na emisję CO2 się rypła, a sami handlarze uciekli do Izraela to nagle niektóre fabryki produkują za dużo :O (więcej u Gadowskiego na YT)
Wqrwiony
4 lata temu
250 tys to przypadnie jakies 20-30 groszy odszkodowania na osobe. Ciekawe ktory lekarz przyjmie 30 gr za wizyte
fasfdas
4 lata temu
mają refleks
bDIBzyFv
oko
2 lata temu
już dawno powinny zamknąć teh trujący zakład, powinno byc mordujący by parę osób sie wzbogaciło trują całe miasto!!!!
krako
2 lata temu
Huta zabija Kraków ! w nocy nadal wypuszczają tony metali ciężkich w pyłach , rano kurki przykręcają, na poparcie sami sobie zróbcie test kamery termiczne, czujniki w internecie plus własne a oni im daja 40 tys kary 400 mln powinno być! żądamy by przestano Nas truc, zamknąć i na tym terenie otworzyć inne firmy które nie trują! Może trzeba POZEW grupowy zrobić przeciw hucie, prezydentowi Krakowa i innym urzadnikom za celowe zatruwanie krakowian !