Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyższy wkład własny ograniczy sprzedaż kredytów mieszkaniowych

10
Podziel się:

Według badania ZBP i TNS Polska 70 proc. ankietowanych jest zdania, że wyższy próg (czyli 20 proc. wymaganego wkładu własnego) umiarkowanie ograniczy sprzedaż nowych kredytów, a według 18 proc. - ograniczy w sposób istotny.

Wyższy wkład własny ograniczy sprzedaż kredytów mieszkaniowych
(wavebreakmedia/Shutterstock)

Niemal 90 proc. bankowców uważa, że sprzedaż kredytów mieszkaniowych spadnie, jeśli wzrośnie wymagany wkład własny - wynika z badania Związku Banków Polskich oraz TNS Polska ogłoszonego we wtorek.

Według badania ZBP i TNS Polska 70 proc. ankietowanych jest zdania, że wyższy próg (czyli 20 proc. wymaganego wkładu własnego) umiarkowanie ograniczy sprzedaż nowych kredytów, a według 18 proc. - ograniczy w sposób istotny.

Zdaniem 11 proc. uczestników badania wyższy poziom wkładu własnego nie będzie miał wpływu na sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych.

Od przyszłego roku, zgodnie z przepisami Komisji Nadzoru Finansowego standardowo wymagany przez banki wkład własny klienta przy kredycie hipotecznym ma wynosić 20 proc. wartości nieruchomości.

Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w trzecim kwartale 2016 r. udzielono kredytów mieszkaniowych o wartości 9,7 mld zł, co oznacza spadek o 8,8 proc. kwartał do kwartału. W tym czasie banki udzieliły 42,6 tys. kredytów mieszkaniowych, co w porównaniu do drugiego kwartału oznacza 13,2-proc. spadek.

- Wyniki akcji kredytowej w III kwartale 2016 roku potwierdziły formułowane przez nas w poprzednich raportach oceny, iż podstawowym motorem stosunkowo wysokiej akcji kredytowej w pierwszych dwóch kwartałach tego roku był udział kredytobiorców w wyścigu po dopłatę z rządowego Programu "MdM" - uważa Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, szef Centrum AMRON.

Dodał, że pieniądze na dopłaty do "MdM" zostały szybko wyczerpane i efektem jest najwyższy w ostatnich pięciu latach spadek liczby udzielonych kredytów z kwartału na kwartał. Według niego "sumaryczne wyniki w segmencie kredytów mieszkaniowych po trzech kwartałach 2016 roku są nadal nieco lepsze od wyników analogicznego okresu roku 2015".

Jak powiedział podczas wtorkowego spotkaniu w ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich "decyzje klientów odnośnie zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego jeszcze w tym roku może stymulować perspektywa podniesienia progu wymaganego wkładu własnego do 20 proc., który zacznie obowiązywać od stycznia".

Dodał, że część kredytobiorców z pewnością czeka też na wznowienie przyjmowania wniosków na dopłaty z programu "MdM" na 2017 r., co także nastąpi z początkiem stycznia i może być powodem wstrzymania decyzji o kredycie jeszcze w tym roku.

Z badania ZBP i TNS Polska wynika też, że na rynku kredytów mieszkaniowych nie ma miejsca na kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową - uważa 58 proc. przedstawicieli sektora bankowego.

40 proc. ankietowanych bankowców uważa, że sytuacja makroekonomiczna nie jest na tyle stabilna i przewidywalna, aby dało się wprowadzić atrakcyjnie oprocentowane kredyty tego typu.

Zdecydowanie przeciwnych tego typu rozwiązaniom jest 18 proc. badanych, którzy uważają, że ryzyko finansowania długoletnich kredytów mieszkaniowych o stałej stopie jest zbyt wysokie.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Wiktor
8 lat temu
Wyższy wkłąd własny to też lepsze zabezpieczenie. Dzięki temu będziemy płacić niższe raty przez cały okres kredytowania. Co ciekawe, kilka banków nie ma zamiaru wycofać się z 10% wkładu własnego i będzie dawać możliwość ubezpieczenia brakującej części. Ma to wpływ na mdmprogram.com/informacje/mdm-2017 gdzie właśnie rządowe środki miały pomóc w wpłacie wkładu własnego, teraz finansują w najniższej formie połowe wymaganej kwoty.
AgaJaga
8 lat temu
Ojjj proponuję autorce się troszkę douczyć albo osobie, która odpowiada za publikację. 20 % (do końca obecnego roku 15%) wymaganego wkładu własnego zalecane przez KNF to jedno, a procedury banku to drugie. Nadal można, i będzie można w przyszłym roku, finansować zakup nieruchomości z 10% wkładem własnym (lub jak kto woli LTV 90%). UWAGA: żeby potem nie było - Taka możliwość nie dotyczy wszystkich banków, Zabezpieczenie w postaci ubezpieczenia niskiego wkładu własnego załatwia sprawę.
Karllos
8 lat temu
banki nie przewidują oferty ze stałą stopą procentową.... no tak banki kasy robią na kredytach jak lodu... i zero ryzyka na siebie...
Zcvv
8 lat temu
Kredyty w polsce to lichwa !!! Powinna byc mozliwosc przenoszenia obecnego kredytu na inne hipoteki tak jak jest w usa bo wtedy nie wiazesz sie z jedna nieruchomiscia na 30 lat no ale bankom to sie nie oplaca
Tytus
8 lat temu
Jesli przy zakupie mieszkania o wart 200tys pln nie jestes w stanie uzbierac tych 40tys na wklad wlasny, juz lepiej nie zaciagaj kredytu...masz za slabe dochody.