Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyższy wkład własny ograniczy sprzedaż kredytów mieszkaniowych

10
Podziel się

Według badania ZBP i TNS Polska 70 proc. ankietowanych jest zdania, że wyższy próg (czyli 20 proc. wymaganego wkładu własnego) umiarkowanie ograniczy sprzedaż nowych kredytów, a według 18 proc. - ograniczy w sposób istotny.

Wyższy wkład własny ograniczy sprzedaż kredytów mieszkaniowych
(wavebreakmedia/Shutterstock)
bDToKmxx

Niemal 90 proc. bankowców uważa, że sprzedaż kredytów mieszkaniowych spadnie, jeśli wzrośnie wymagany wkład własny - wynika z badania Związku Banków Polskich oraz TNS Polska ogłoszonego we wtorek.

Według badania ZBP i TNS Polska 70 proc. ankietowanych jest zdania, że wyższy próg (czyli 20 proc. wymaganego wkładu własnego) umiarkowanie ograniczy sprzedaż nowych kredytów, a według 18 proc. - ograniczy w sposób istotny.

Zdaniem 11 proc. uczestników badania wyższy poziom wkładu własnego nie będzie miał wpływu na sprzedaż nowych kredytów mieszkaniowych.

bDToKmxz

Od przyszłego roku, zgodnie z przepisami Komisji Nadzoru Finansowego standardowo wymagany przez banki wkład własny klienta przy kredycie hipotecznym ma wynosić 20 proc. wartości nieruchomości.

Z raportu AMRON-SARFiN wynika, że w trzecim kwartale 2016 r. udzielono kredytów mieszkaniowych o wartości 9,7 mld zł, co oznacza spadek o 8,8 proc. kwartał do kwartału. W tym czasie banki udzieliły 42,6 tys. kredytów mieszkaniowych, co w porównaniu do drugiego kwartału oznacza 13,2-proc. spadek.

- Wyniki akcji kredytowej w III kwartale 2016 roku potwierdziły formułowane przez nas w poprzednich raportach oceny, iż podstawowym motorem stosunkowo wysokiej akcji kredytowej w pierwszych dwóch kwartałach tego roku był udział kredytobiorców w wyścigu po dopłatę z rządowego Programu "MdM" - uważa Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji, szef Centrum AMRON.

Dodał, że pieniądze na dopłaty do "MdM" zostały szybko wyczerpane i efektem jest najwyższy w ostatnich pięciu latach spadek liczby udzielonych kredytów z kwartału na kwartał. Według niego "sumaryczne wyniki w segmencie kredytów mieszkaniowych po trzech kwartałach 2016 roku są nadal nieco lepsze od wyników analogicznego okresu roku 2015".

bDToKmxF

Jak powiedział podczas wtorkowego spotkaniu w ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich "decyzje klientów odnośnie zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego jeszcze w tym roku może stymulować perspektywa podniesienia progu wymaganego wkładu własnego do 20 proc., który zacznie obowiązywać od stycznia".

Dodał, że część kredytobiorców z pewnością czeka też na wznowienie przyjmowania wniosków na dopłaty z programu "MdM" na 2017 r., co także nastąpi z początkiem stycznia i może być powodem wstrzymania decyzji o kredycie jeszcze w tym roku.

Z badania ZBP i TNS Polska wynika też, że na rynku kredytów mieszkaniowych nie ma miejsca na kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową - uważa 58 proc. przedstawicieli sektora bankowego.

40 proc. ankietowanych bankowców uważa, że sytuacja makroekonomiczna nie jest na tyle stabilna i przewidywalna, aby dało się wprowadzić atrakcyjnie oprocentowane kredyty tego typu.

bDToKmxG

Zdecydowanie przeciwnych tego typu rozwiązaniom jest 18 proc. badanych, którzy uważają, że ryzyko finansowania długoletnich kredytów mieszkaniowych o stałej stopie jest zbyt wysokie.

bDToKmya
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
Win7
4 lata temu
Kogo było stać na kredyt to juz go spłaca a kogo nie stać to nawet roweru nie weźmie na raty życie ludzie zycie
oio
4 lata temu
No i dobrze. W koncu zacznie to rozpasane towarzystwo zabiegac o klienta a nie tylko go czyscic.
amelka
4 lata temu
Jesli ja mam dać połowę wkładu własnego albo 3/4 to ja podziękuję za kredyt bo wole to rozwiązać inaczej, a i tak bede musiała spłacać cale życie co na końcu okaże się, ze spłaciłam jeszcze swój wkład :D
bDToKmyb
Tytus
4 lata temu
Jesli przy zakupie mieszkania o wart 200tys pln nie jestes w stanie uzbierac tych 40tys na wklad wlasny, juz lepiej nie zaciagaj kredytu...masz za slabe dochody.
stefan
4 lata temu
Wygolę te kredyty to mafia Biorąc kredyt na 20 lat oddaje się 2 razy tyle ! Tylko w POlsce tak jest!