Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Polacy wygrali konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wynalazek obniży koszty podróży międzyplanetarnych

10
Podziel się:

Inteligentny żagiel słonecznego "Golden Fleece" zaprojektowany przez Polaków wygrał prestiżowy konkurs "Space Exploration Masters". Koncepcję wynalazku, który może obniżyć koszty podróży międzyplanetarnych opracowały firmy ABM Space i Amepox oraz zespół inżynierów z Politechniki Warszawskiej.

Dzięki polskiemu wynalazkowi podróże w kosmos będą tańsze
Dzięki polskiemu wynalazkowi podróże w kosmos będą tańsze (Pixabay.com/Domena publiczna)

Inteligentny żagiel słoneczny "Golden Fleece" zaprojektowany przez Polaków wygrał prestiżowy konkurs "Space Exploration Masters". Koncepcję wynalazku, który może obniżyć koszty podróży międzyplanetarnych, opracowały firmy ABM Space i Amepox oraz zespół inżynierów z Politechniki Warszawskiej.

To wielki sukces polskich inżynierów. Polacy zdobyli główną nagrodę w kategorii "Zrównoważony rozwój w eksploracji kosmosu" w prestiżowym konkursie. Ten zaszczyt spotkał naukowców za opracowanie koncepcji żagla słonecznego, który ma być wykonywany z surowców pozyskiwanych z planetoid. Polacy zostali też zaproszeni na konferencję X-Innovation Summit. Odbędzie się w Dubaju pod koniec 2017 roku.

Zobacz także: Podbój kosmosu, pieniądze i polskie firmy

Polacy jako pierwsi na świecie zaproponowali taki sposób pozyskiwania surowców. Dzięki temu górnictwo kosmiczne może przestać być tylko pomysłem i stać się rzeczywistością.

- Dotąd górnictwo kosmiczne było obiecującą koncepcją, pozbawioną jednak konkretnych aplikacji. Stąd wiedzie o wiele krótsza droga do opracowania brakujących technologii wydobycia, ekstrakcji i druku metali w kosmosie - mówi Mateusz Józefowicz, wiceprezes ABM Space.

Polski projekt otrzyma wsparcie od Airbusa i niemieckiej firmy Merck.

- Nasz laureat zajmuje się różnymi ważnymi obszarami eksploracji przestrzeni kosmicznej - od produkcji w kosmosie, przez druk 2D i 3D, po elastyczną elektronikę, powłoki czy fotowoltaikę. Jesteśmy przekonani, że wsparcie ekspertów Airbusa i Merck pomoże wprowadzić projekt na kolejny poziom - powiedzieli Matthias A. Simmacher z Merck KGaA oraz Ulrich Kubler z Airbusa.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
pewien frajer
6 lat temu
twierdził, że...polskość to nienormalność... i pies go... we wszystkie dzi
xyz
6 lat temu
Najpierw muszą wymyślić jak utrzymać przy życiu ludzi w tak długich podróżach. :) Ale jak najbardziej gratuluję wygranej.
Exdr
6 lat temu
NIE MA WOLNOŚCI INTERNETU JEŚLI WSZĘDZIE SĄ REKLAMY I SZPIEGOWANIE!
Kazio
6 lat temu
Fe ka lia z NA SA. Razem z ich filmikami o wyglądzie Ziemi z stacji kosmicznej. OGŁUPIANIE i STEROWANIE SPOŁECZEŃSTW. Vivat Masoneria.
Dexter
6 lat temu
W wirtualnej rzeczywistości można jeszcze dodać wiosła, wioślarzy i ster z bosmanem i sternikiem. A na bocianim gnieździe będzie monkey z Jacka Pirata, albo szczur.