Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Dobry system na wyciąganie kasy unijnej". Zmarnowano 370 mln zł

47
Podziel się:

Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach miał działać we wrześniu 2016 roku. Nie działa. Wydano na niego już 370 mln zł i okazuje się, że pieniądze zostały zmarnowane, bo system taniej będzie zbudować od zera, niż poprawiać błędy. "To był dobry system na wyciąganie kasy unijnej" – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa.

"Dobry system na wyciąganie kasy unijnej". Zmarnowano 370 mln zł
(TOMASZ BARANSKI/REPORTER)
bEJswaEl

Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach miał działać we wrześniu 2016 roku. Nie działa. Wydano na niego już 370 mln zł i okazuje się, że pieniądze zostały zmarnowane. System taniej będzie zbudować od zera, niż poprawiać błędy. - To był dobry system na wyciąganie kasy unijnej – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa.

Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach miał wszystkim ułatwić życie. Dzięki niemu możliwa miała być wymiana informacji pomiędzy ewidencją gruntów i budynków a innymi rejestrami takimi jak księgi wieczyste, rejestry TERYT i REGON. Prawdziwa cyfrowa administracja.

W latach 2001-2005 na budowę systemu przeznaczono 148 mln zł, w latach 2010-2018 kolejne 225 mln zł. W sumie ok. 370 mln zł.

bEJswaEn

ZSIN miał działać już od 9 września 2016 roku i to w pełnej funkcjonalności. Mamy lipiec 2017 roku i nic. System nie działa. Co więcej prawdopodobnie nigdy nie zadziała – pisze portalsamorzadowy.pl.

"Dobry system na wyciąganie kasy unijnej"

- Nikt nie wie i nikt nie zrobił tego, co powinien. Co więcej, były powiaty, które pomimo braku zaangażowania w projekt zrobiły więcej niż te, które były zaangażowane – powiedział w środę 19 lipca wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski na Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

- Nie ma wspólnego systemu wymiany danych, wymiany informacji. Każdy to robi w takim zakresie, w jakim uznaje za stosowne, nie było żadnej koordynacji. Spostrzegam, że był to dobry system na wyciąganie kasy unijnej – dodał Żuchowski.

bEJswaEt

Nie dość, że system jeszcze nie działa, to został tak źle przygotowany, że prawdopodobnie będzie musiał zostać stworzony od zera. Zbudowanie wszystkiego od podstaw będzie bowiem prawdopodobnie tańsze niż naprawa błędów. To oznacza, że wydane dotąd 370 mln zł zostało zmarnowane.

Kiedy ostatecznie Zintegrowany System Informacji o Nieruchomościach zacznie działać? Tego nikt nie wie.

- Nie chcielibyśmy wyznaczać kolejnego. Na dzień dzisiejszy stoimy przed znakiem zapytania, co dalej. Pytanie do wszystkich interesariuszy, którzy mieliby z tego systemu skorzystać, czy jesteśmy w stanie tę usługę zrealizować na zaplanowanym poziomie – mówił Tomasz Żuchowski.

Wiceminister infrastruktury proponuje, żeby koordynacją dalszych działań zajął się resort cyfryzacji.

bEJswaEu

Zobacz również: Mafia mieszkaniowa. Tak działają lichwiarze

Dlaczego nie wyszło?

Zdaniem dyrektora biura Związku Miast Polskich Andrzeja Porawskiego na system przeznaczono za mało pieniędzy. Porawski przypomniał, że przedstawiciele jednostek samorządowych już wcześniej wskazywali na ten problem.

- W Stanach Zjednoczonych, które są krajem trochę bardziej zaangażowanym technologicznie od nas, budowa tego systemu trwała 20 lat. Wydano bajońskie sumy zarówno z budżetu federalnego, jak i budżetów stanowych – podkreślił dyrektor ZMP.

bEJswaEv

Grażyna Kierznowska, Główny Geodeta Kraju podkreśla, że największe korzyści z systemu i integracji baz danych miały mieć gminy, ale one nie chciały wziąć na siebie części kosztów.

bEJswaEO
wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(47)
Nes
4 lata temu
Tak jest na każdym kroku, nie tylko w przypadku tego systemu - tak własnie działa socjalizm i aparat urzędowy, niezależnie czy to PIS czy PEŁO czy PSL czy SLD. DOŚĆ KOMUNY !!!
asd
4 lata temu
Zeby zaplacic za usluge to musi byc ona wykonana wedlug wytycznych. Tutaj mamy nie wykonanie wiec nie powinno byc nic placone...
hihi
4 lata temu
Esbecja to nawet zajumać nie potrafi.
bEJswaEP
Hx
4 lata temu
Dobra 370 mln zostalo utopione nie wazne.. wazne jest teraz to jacy ludzie pójdą siedzieć, i na jak długo, tylko to mnie interesuje. Czekam.
Wojtek
4 lata temu
Czemu OXL i alegro fział a rządowe nie bo chtoś wzioł nasze pieniądze ( ukradł) legalnie
...
Następna strona