Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
30.10.2018 11:53

Zniesienie limitu składek ZUS. Trybunał odroczył rozprawę

Trybunał Konstytucyjny odroczył postępowanie w kwestii konstytucyjności ustawy o zniesieniu limitu, powyżej którego nie płaci się składek na ZUS. Zajmie się nią dopiero 13 listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz

Trybunał Konstytucyjny odroczył postępowanie w kwestii konstytucyjności ustawy znoszącej limit, powyżej którego nie płaci się składek na ZUS. Zajmie się nią dopiero 13 listopada.

Sprawa zniesienia 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia trafiła do Trybunału Konstytucyjnego w styczniu. Zaskarżył ją prezydent. TK miał rozpatrzyć skargę 10 lipca, ale termin ten odwołano i nie wyznaczono nowego.

Ostatecznie sędziowie badali ustawę ponad 10 miesięcy. We wtorek 30 października mieliśmy wreszcie poznać werdykt, jednak - po blisko dwugodzinnym postępowaniu - sędziowie zdecydowali o odroczeniu sprawy do 13 listopada.

Zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS to "radykalne rozwiązanie":

Pomysł likwidacji limitu wywołał duże poruszenie pod koniec ubiegłego roku. Zgodnie z zamierzeniami rządu składki na ZUS miały być pobierane niezależnie od wysokości dochodu od stycznia 2018 r, co w konsekwencji miało dać ZUS-owi do końca roku dodatkowe 5,5 mld zł.

Zmasowana krytyka, poparta protestami pracodawców, którzy najmocniej odczuliby zmianę obowiązujących od dwóch dekad przepisów, spowodowała, że rząd ustąpił.

Choć mogłoby się wydawać, że po cichu wycofał się z kontrowersyjne reformy, okazała się de facto odsunął jedynie zamiany o rok. Sprawa niespodziewanie wróciła w październiku, kiedy TK poinformował o terminie wyroku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zus, zniesienie limitu składek, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-10-2018

PAD10 miesięcy rozpatrywanie ? No ale to poprzedni TK był niewydolny bo polityczny a ten jest przywrócony obywatelom ! A głupi Polak daje się kopać w tył … Czytaj całość

01-11-2018

FelucjanUpolityczniony Trybunał, złożony w dużej części z nielegalnie zasiadających sędziów, przesunął termin na 'po wyborach' na wniosek pracodawców - … Czytaj całość

30-10-2018

skorpionnekbrak decyzji na Nowogrodzkiej to też decyzja

Rozwiń komentarze (315)