Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo
07.06.2016 08:36

ZUE ma w portfelu zamówienia na 650 mln zł. "Na rynku kolejowym są duże opóźnienia"

Budująca tory kolejowe i tramwajowe firma ZUE kompletuje portfel zleceń mniejszymi zamówieniami i oczekuje rozstrzygnięcia postępowań za granicą. Na ten rok spółka ma zlecenia na około 650 mln zł, czyli wartość porównywalną z przychodami z 2014 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Izabela Trzaska/money.pl)

Budująca tory kolejowe i tramwajowe firma ZUE kompletuje portfel zleceń mniejszymi zamówieniami i oczekuje rozstrzygnięcia postępowań za granicą - poinformował prezes Wiesław Nowak. Na ten rok spółka ma zlecenia na około 650 mln zł, czyli wartość porównywalną z przychodami z 2014 roku.

Zdecydowana większość pozyskanych ostatnio zleceń jest przewidziana do realizacji w bieżącym roku. Trudne warunki na rynku inwestycji kolejowych zmuszają do sięgnięcia po mniejsze zlecenia i szukania możliwości za granicą.

- W Polsce na rynku kolejowym nie jest obecnie najlepiej, opóźnienia są znacznie większe niż można było oczekiwać - powiedział prezes Nowak w rozmowie z ISB News. - Mam nadzieję, że pod koniec roku dojdzie do składania ofert we wstrzymywanych do tej pory przetargach w PKP PLK na największe inwestycje. Teraz ogłaszane są postępowania na zadania o mniejszej wartości, startujemy w nich, podobnie jak cały rynek. Niektóre wygrywamy, stosując nadal konserwatywną politykę ofertowania. Nie chcemy jednak zdobywać zleceń za wszelką cenę - dodał.

Dodał, że rynek infrastruktury tramwajowej w Polsce także jest dość słaby w tym roku, większość ogłaszanych zadań dotyczy prac projektowych.

- Polski rynek infrastruktury szynowej jest słaby w tym roku, ale mamy co robić i cieszę się z tego - podkreślił. - Na początku roku mieliśmy w portfelu ok. 600 mln zł, obecnie, wliczając przetargi, w których mamy najkorzystniejsze oferty, jest to ok. 650 mln zł. Pozyskaliśmy część z dostępnych mniejszych zadań na kolei - choć z pewnością chcielibyśmy więcej. Dodatkowo wygraliśmy kilka przetargów na inwestycje w infrastrukturze miejskiej - kontynuował.

W pierwszym kwartale spółka miała 3,27 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 0,02 mln zł zysku rok wcześniej.

- Pierwszy kwartał zawsze był u nas gorszy niż pozostałe kwartały roku i spodziewam się, że 2016 nie będzie wyjątkiem. Ale w tym roku rynek nie pozwoli na wiele. Sytuacja spółki mimo słabego rynku jest dobra - podkreślił Nowak.

Ratunkiem dla wyników spółki mogą być zamówienia z zagranicy.

- Z uwagi na sytuację w Polsce, mamy większą motywację do wychodzenia z naszą ofertą za granicę, bierzemy udział w postępowaniach na Słowenii i Słowacji, interesujemy się Skandynawią. Tam jednak postępowania również idą swoim tempem i musimy być cierpliwi - powiedział prezes.

Głównym przedmiotem działalności grupy kapitałowej ZUE jest projektowanie oraz realizacja, w formule generalnego wykonawstwa, kompleksowych usług budowy i modernizacji linii tramwajowych oraz kolejowych, wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r. W 2015 r. skonsolidowane przychody ZUE wyniosły 542 mln zł.

Tagi: budownictwo, transport, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz