Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zus
08.03.2017 14:39

PiS szykuje kolejne zmiany ws. składek ZUS. Zobacz, co cię czeka

Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu „eSkładka”. Zgodnie z jego zapisami przedsiębiorca, który teraz dokonuje kilku przelewów do ZUS, będzie mógł wszystko załatwić za sprawą jednego. Łatwiej będzie też można potwierdzić brak zalegania ze składkami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Jacek Bereźnicki)

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu „eSkładka”. Zgodnie z jego zapisami przedsiębiorca, który teraz dokonuje kilku przelewów do ZUS, będzie mógł wszystko załatwić za sprawą jednego. Łatwiej potwierdzi też brak zalegania ze składkami. Wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem.

aktualizacja 18:54

Nowela zakłada, że na jednego przedsiębiorcę przypadać będzie jeden indywidualny rachunek składkowy. Na niego trzeba będzie wpłacać wszelkie należności dla ZUS. Jak ocenia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nowe podejście ograniczy ilość informacji podawanych na dotychczasowych kilku dokumentach płatniczych, zatem i błędów będzie mniej.

Przez to ma też sprawniej działać cały system rozliczeń państwowego ubezpieczyciela. Rocznie z dotychczasowych 65 mln wpłat ich liczba spadnie do ok. 27 mln. Łatwiej ma być też oczywiście płatnikom. Oprócz mniejszej liczby operacji będą mogli liczyć na ułatwienia związane z wydawanie przez Zakład zaświadczeń o niezaleganiu z opłatami.

Stanie się to za sprawa prawnego zrównania zaświadczeń papierowych z wydrukami wykonanymi samodzielnie przez płatnika z systemów elektronicznych ZUS.

Projekt upraszcza też outsourcing pracowniczy. Nowe przepisy mają zmniejszyć obciążania składkowe przedsiębiorców, którzy skorzystali z takich rozwiązań. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r., ale te o zaświadczeniach o niezaleganiu ze składkami i outsourcingiem już w ciągu 14 dni od ogłoszenia ustawy.

Tagi: zus, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2017

RyszardJedni dawali nam "jedno okienko" do wszystkiego, drudzy dają "jeden przelew"....Co za wsparcie dla przedsiębiorczości w Polsce. Jak … Czytaj całość

09-03-2017

zorenOtoz to zabierzcie te palace ZUSOWI a domy dziecka otworzcie Po co tyle urzednikow ,Zyje za nasze skladki temu sa duze .Kazdy gdyby odkladal nawet 5 … Czytaj całość

09-03-2017

ZK590Robotnik ma wyliczona emeryturę "złotówka za złotówkę". Mundurowi i górnicy za 1 zloty mają wyliczone 3 złote emerytury. JAK DŁUGO prawo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (67)