Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|

PiS szykuje kolejne zmiany ws. składek ZUS. Zobacz, co cię czeka

67
Podziel się:

Dziś w Sejmie pierwsze czytanie projektu „eSkładka”. Zgodnie z jego zapisami przedsiębiorca, który teraz dokonuje kilku przelewów do ZUS, będzie mógł wszystko załatwić za sprawą jednego. Łatwiej będzie też można potwierdzić brak zalegania ze składkami.

PiS szykuje kolejne zmiany ws. składek ZUS. Zobacz, co cię czeka
(Jacek Bereźnicki)

W środę w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu „eSkładka”. Zgodnie z jego zapisami przedsiębiorca, który teraz dokonuje kilku przelewów do ZUS, będzie mógł wszystko załatwić za sprawą jednego. Łatwiej potwierdzi też brak zalegania ze składkami. Wszystkie kluby opowiedziały się za dalszymi pracami nad projektem.

aktualizacja 18:54

Nowela zakłada, że na jednego przedsiębiorcę przypadać będzie jeden indywidualny rachunek składkowy. Na niego trzeba będzie wpłacać wszelkie należności dla ZUS. Jak ocenia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nowe podejście ograniczy ilość informacji podawanych na dotychczasowych kilku dokumentach płatniczych, zatem i błędów będzie mniej.

Przez to ma też sprawniej działać cały system rozliczeń państwowego ubezpieczyciela. Rocznie z dotychczasowych 65 mln wpłat ich liczba spadnie do ok. 27 mln. Łatwiej ma być też oczywiście płatnikom. Oprócz mniejszej liczby operacji będą mogli liczyć na ułatwienia związane z wydawanie przez Zakład zaświadczeń o niezaleganiu z opłatami.

Stanie się to za sprawa prawnego zrównania zaświadczeń papierowych z wydrukami wykonanymi samodzielnie przez płatnika z systemów elektronicznych ZUS.

Projekt upraszcza też outsourcing pracowniczy. Nowe przepisy mają zmniejszyć obciążania składkowe przedsiębiorców, którzy skorzystali z takich rozwiązań. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2018 r., ale te o zaświadczeniach o niezaleganiu ze składkami i outsourcingiem już w ciągu 14 dni od ogłoszenia ustawy.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(67)
Tomek
6 lat temu
ZUS-ZŁODZIEJ okrada obywateli. Latami nie informuje płatników o zaległościach, a potem zdziera 2 razy więcej, Dlaczego wszystkie instytucje informują o wysokości zadłużenia i wzywają zapominalskich do zapłaty (tak jest w całej Europie) tylko polski ZUS tego nie robi ? Bo tak Państwowa instytucja, która ma się obywatelem opiekować to na nim zarabia.
okokpp
6 lat temu
..ten caly PIS z Morawieckim to bajkopisarze..zadnych radnykalnych zmian nie widze dla malego biznesu...skladka okolo 1200 zl miesiecznie,praca opodatkowana wysoko a biurokracja bardzo duza
zwykły2
6 lat temu
ale zmiana.... PORAŻAJĄCA ROZMACHEM I SKALĄ!!!
jozek
6 lat temu
,,Nowela zakłada, że na jednego przedsiębiorcę przypadać będzie jeden indywidualny rachunek składkowy". W 1990 roku ,,założono" mi indywidualne konto w ZUS-ie. Prawdopodobnie nie mam go do dzisiaj. Wszystko to ściema. Ruchy pozorne w jednym celu - przedłużyć agonię bankruta!!!
AAA
6 lat temu
ZNOWU SIĘ CHWALĄ ALE CO TO ZA ZMIANA POWINNI OBNIŻYĆ SKŁADKI I ZMNIEJSZYĆ ZATRUDNIENIE W ZUS-E MOŻE BY COŚ TO DAŁO
...
Następna strona