Notowania

praca
20.04.2018 10:39

ZUS ściga przedsiębiorców. Ściąga zaległe składki ze zleceń

Wizyty urzędników ZUS mogą się spodziewać przede wszystkim firmy ochroniarskie i sprzątające.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
Wizyty urzędników ZUS mogą się spodziewać przede wszystkim firmy ochroniarskie i sprzątające.

Wystarczy, że firma często korzysta z umów cywilnoprawnych, aby znaleźć się na celowniku kontrolerów z ZUS. A ci są skuteczni. Ponad połowa kontroli kończy się koniecznością dopłaty składek.

Skuteczność kontroli ZUS sięga 60 proc. – pisze ”Rzeczpospolita”. Kontrolerzy najbardziej skupiają się na tym, jak firma wywiązywała się z obowiązku płacenia składek za pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie.

Wizyty urzędników mogą się spodziewać przede wszystkim firmy ochroniarskie i sprzątające. Jednak przedsiębiorcy, którzy w poprzednich latach często korzystali z umów cywilnoprawnych, również znajdą się w kręgu zainteresowania kontrolerów.

Dzięki systemowi elektronicznej analizy umów zatrudnionych ZUS doskonale wie, w ilu innych monitorach gospodarczych był zatrudniany w ostatnich latach dany zleceniobiorca i może łatwo dość do tego, czy firma wywiązywała się płacenia składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Piątka Morawieckiego to kiełbasa wyborcza? "Z całą pewnością nie. Zapowiedzi są przeliczone"

ZUS prześwietla głównie umowy sprzed 2016 r., czyli sprzed zmiany prawa. Jak tłumaczy "Rzeczpospolita", firmy które podpisywały z jedną osobą wiele umów-zleceń lub zatrudniały ją za pośrednictwie kilku spółek zależnych, w ten sposób unikały opłacania składek.

Po 2016 r. obowiązek uiszczania opłat dotyczy wszystkich firm zatrudniających jedną osobę, dopóki suma stawek z kilku kontraktów nie przekroczy płacy minimalnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, zus, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-04-2018

AlaUbezpieczenia muszą być dobrowolne a nie pod przymusem, wtedy będzie można mówić o wolności!!!

21-04-2018

Maria Anna500 plus sie bardzo nisko klania

21-04-2018

platnik skladekZus sciga przedsiębiorców a co ze sciganiem przestepców prezesów dyr kirowników z ZUSu ktorych zatrzymano i nastepnych. Czy tam pracują swiete krowy? … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (14)