Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Więcej węgla nie będzie. Największy producent w Europie rozkłada ręce

126
Podziel się:

Polska Grupa Górnicza (PGG), największy producent węgla kamiennego w Europie, odpiera zarzuty ciepłowni o wypowiadanie umów na dostawy surowca - pisze "Rzeczpospolita". Zarzucają one, że PGG odmawia obsłużenia większego zapotrzebowania. Spółka przyznaje: nie jest w stanie zaspokoić całego zgłaszanego popytu na węgiel.

Więcej węgla nie będzie. Największy producent w Europie rozkłada ręce
PGG to największy producent węgla kamiennego w Europie. (iStock.com, iStock.com)

Współpraca PGG i ciepłowni odbywa się na podstawie wieloletnich kontraktów z dwuletnim okresem wypowiedzenia. – Kontrakty uważa się za wykonane, jeśli spełniono 80 proc. dostaw lub odbiorów i ciepłownie korzystały z tego marginesu w okresach zmniejszonego zapotrzebowania na węgiel – wyjaśnia "Rz" Adam Gorszanów, wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej.

Dziennik przyznaje, że "teraz jednak ciepłownie mają nóż na gardle: 20-procentowy margines bardzo by im się przydał, bo nie mają zapasów, a alternatywy dla węgla skokowo drożeją. Tymczasem, ich zdaniem, dostawcy węgla korzystają z dobrych cen i "odzyskany" po wypowiedzeniu zapas węgla jest sprzedawany na rynku po korzystniejszej cenie".

Zobacz także: Prąd i gaz coraz droższe w całej UE. Poranna kawa to dla niektórych luksus

Konflikt ciepłowni i PGG. Chodzi o dostępność węgla i jego ceny

Polska Grupa Górnicza dostarcza na rynek ciepłowniczy około 3 mln ton węgla.

PGG przyznaje: "dzisiaj my nie możemy ignorować faktu, iż ceny dynamicznie wzrosły".

- Dlatego zaoferowaliśmy ciepłowniom sprzedaż dodatkowych ilości ponad wartość minimalną z umowy, w cenie innej niż podstawowa - dodaje Gorszanów. Jego zdaniem, skorzystało z tego 30 proc. kontrahentów, a "larum podnoszą te ciepłownie, które wcześniej wypowiadały umowy, uważając, że węgiel importowany uda im się kupić taniej".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(126)
TIREX
2 lata temu
Embargo dla węgla rosyjskiego Grozi w Polsce kryzys energetyczny Na nie spotykaną skalę Od jesieni tego roku W obronie Ukrainy wysoka ceną ekogroszku dla zwykłych Kowalskich Ogrzewanie gaz prąd Bez dopłat rządowych Będziemy mieć w kraju Rewolucję ,i bunt obywateli w naszym kraju
Assl
2 lata temu
Robią nas mocno w hu... Gdzie są te miliony ton z ostatnich 2 lat? ARM musiała interweniować bo tyle leżało na hałdach przy kopalniach. Nagle wyparowało? Mamy też uwierzyć w to, że niby w elektrowniach i ciepłowniach iciepłowniach zapotrzebowanie na węgiel tak mocno wzrosło? Kłamią, kłamia i jeszcze raz kłamią. Chodzi o to, że PGG chece wyciągnąć parę miliardów zł bezzwrotnego wsparcia od państwa.
michal
2 lata temu
Polska odchodzi od węgla, PGG ma listę kopalń do zamknięcia w określonym czasie, cześć już zamknięto cześć będzie zamknięta, do zdaje sie 2040 nie będzie kopalń węgla energetycznego. Obecnie wydobycie się redukuje aby sprostać planom "wygaszania" i to nie dlatego ze nie ma węgla pod ziemia ale dlatego ze ktoś powiedział "tego węgla nie wolno wydobywać bo tak" cofnięto koncesje na wydobywanie węgla z sąsiednich "parceli" wiec kopalnie jada na węglu ze starych rejonów które kiedyś były określone jako "nieopłacalne ekonomiczne", nikt nie pozwoli na to żeby kopalnie mogły wydobywać z rejonów które przedłużyłyby ich żywotność o 20 lat bo kopalnie maja umrzeć. I na końcu zawsze ktoś się dziwi ze jakto nie ma węgla ? no nie ma i nie będzie a w następnych latach będzie go jeszcze mniej.
Pamiętam
2 lata temu
Na zwałach kopalnianych zalega 7 min ton niesprzedanego węgla. Tak było rok temu.....
Polka
2 lata temu
dodatkowo takich głupich ludzi w UE jest bardzo dużo, którzy jak ta sędzia chce zamknąć kopalnię TURÓW
...
Następna strona