Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Węgiel coraz droższy. "Mroźna zima może sprawić, że go zabraknie"

244
Podziel się:

Mimo początku sezonu grzewczego w Polsce zapasy węgla kamiennego w Polskiej Grupie Energetycznej, która jest największym producentem energii elektrycznej, są znacznie mniejsze niż w tym czasie w poprzednich latach - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Węgiel coraz droższy. "Mroźna zima może sprawić, że go zabraknie"
Ceny węgla i ekogroszku poszybowały w górę. Eksperci ostrzegają: surowców może zabraknąć (Adobe Stock, Michael Evans)

Dziennik dodaje, że podobnie jest w innych elektrowniach.

Ceny o 200 proc. w górę!

"Mroźna zima może spowodować, że w Polsce zabraknie tego surowca" – ostrzegają eksperci. W ich opinii może to zachęcić do wzrostu importu węgla kamiennego z Rosji. A to będzie ogromnym obciążeniem, bo węgiel na światowych rynkach zdrożał o 200 proc.

Zobacz także: Palenie ekogroszkiem nie szkodzi środowisku? Ekspert o "manipulacji reklamy"

Tymczasem największy krajowy producent węgla Polska Grupa Górnicza mówi wprost, że nie jest w stanie zwiększyć wydobycia w tak krótkim czasie.

"Dla importu alternatywą jest spadek cen gazu, który zmniejszyłby apetyt na węgiel" – ocenia w rozmowie z gazetą prezes PGG Tomasz Rogala.

Prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla Łukasz Horbacz, z którym rozmawiał "Dziennik Gazeta Prawna, zaznacza, że węgiel opałowy na składach detalicznych podrożał w stosunku do października ub. roku o blisko 40 proc. Według niego, wpływa na to przede wszystkim dekarbonizacja.

- Od wielu lat mówi się o odchodzeniu od węgla, a od dwóch lat szczególnie intensywnie. W konsekwencji mało która firma inwestowała w zwiększenie jego wydobycia. A w przypadku Polski, z roku na rok ono spada. Dodatkowo po COVIDZIE, gospodarki odbudowują się i zapotrzebowanie na ciepło, energię elektryczną rośnie. W konsekwencji zwiększa się także popyt na węgiel, szczególnie w państwach azjatyckich - mówi Horbacz.

Jedni kupują na zapas, inni odchodzą z kwitkiem

Efekt? Jedni kupują węgiel na zapas, obawiając się dalszego wzrostu cen i mroźnej zimy, inni odchodzą ze składu opału z kwitkiem, bo albo węgla dla nich zabrakło, albo nie byli przygotowani, by za tonę zapłacić kilkaset złotych więcej niż przed rokiem.

Także ceny ekogroszku biją rekordy. Cena za tonę sięga już 1500-1600 zł, podczas gdy jeszcze miesiąc temu kształtowała się na poziomie 800-900 zł. Internauci nie ukrywają swojej wściekłości, bo po paliwie i gazie to kolejny drożejący surowiec.

"Jak zapewnia nas pracownik składu będzie jeszcze drożej. Sezon grzewczy 2021/22 to ok. 6 lub 7 tys. zł" - napisał na Twitterze Pszczyński Alarm Smogowy.

Zgodnie z nowymi wytycznymi, ekogroszek nie będzie mógł mieć wyższej wilgotności niż 11 proc. Zawartość popiołu z kolei określono w przedziale od 2 do 7 proc. Wartość opałowa musi być wyższa niż 28 MJ/kg. Obecnie dostępny jest ekogroszek o kaloryczności nawet 21 MJ/kg. Według nowych norm, spaść musi też poziom siarki w ekogroszku - z 1,7 do 1,2 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(244)
Dywersant
2 lata temu
Alerty skokmowe i wszystkich pozostałych dywersantów do kamieniołomów oraz kopalń z kilofami i cena zaraz się unormuje
Apetyt
2 lata temu
Apetyt na węgiel To łunia każe żreć wungiel Ponoć zdrowo
ania_81
2 lata temu
Hoho, a przeciez PiS w nowym wale da suwerensowi 100 zl do pensji. A wrozt wszystkich cen dzieki temu pojdzie o 300% ale co to PiS obchodzi. Dadza sobie 300% podwyzki w nastepnym roku.
Sławek T
2 lata temu
Cena na rynku węgla spadła 2 listopada 2021 r o 100$ z 220 $ na 120 $ w Polsce jak na razie drożyzna . Chińczycy przestaną kupować , będzie zalegał na składach aż obniżą . Nie kupujcie węgla czekajcie . Nie przerobią go na żarcie jak nie sprzedadzą nie będą mieli za co kupić następnego .
Viki
2 lata temu
Mam ziemię, trzy lata na niej leżał miał i ekogroszek, coś tam w nią wsiąkło. Może da się to spalić?.
...
Następna strona