Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Wielka dostawa gazu z Kataru. Orlen: import głównym źródłem zaopatrzenia Polski w surowiec

41
Podziel się:

W terminalu w Świnoujściu odebrano 50. dostawę LNG w tym roku. To o 20 ładunków więcej niż w tym samym okresie 2021 r. Intensyfikacja dostaw LNG pozwoliła zabezpieczyć surowiec dla odbiorców w Polsce mimo trudnej sytuacji na europejskim rynku gazu - podało PGNiG Grupa Orlen w poniedziałek. Całkowity wolumen ładunków LNG, jakie w tym roku zostały już dostarczone do Świnoujścia, przekroczył 3,8 mln ton.

Wielka dostawa gazu z Kataru. Orlen: import głównym źródłem zaopatrzenia Polski w surowiec
Jak poinformowało w poniedziałek PGNiG Grupa Orlen, do Terminalu LNG zawinął gazowiec Al Shamal z ładunkiem ok. 90 tys. ton skroplonego gazu ziemnego z Kataru. Na zdjęciu: Daniel Obajek, prezes Orlenu (East News, Piotr Molecki)

PGNiG to obecnie spółka Grupy Orlen - połączenie obu podmiotów nastąpiło na początku listopada, po wcześniejszym przejęciu Grupy Energa i Grupy Lotos w ramach budowy przez PKN Orlen multienergetycznego koncernu.

Jak poinformowało w poniedziałek PGNiG Grupa Orlen, 20 listopada, do Terminalu LNG zawinął gazowiec Al Shamal z ładunkiem ok. 90 tys. ton skroplonego gazu ziemnego z Kataru, co odpowiada ok. 120 mln metrów sześc. gazu w stanie lotnym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Daniel Obajtek ujawnił majątek. Ale są nowe wątpliwości. "To się nie spięło"

"To już 50. dostawa skroplonego gazu ziemnego odebrana w tym roku w świnoujskim gazoporcie" - podała spółka Grupy Orlen. Jak zaznaczono w komunikacie, w analogicznym okresie 2021 r. liczba dostarczonych ładunków wyniosła 30, co oznacza, że tempo odbioru skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu wzrosło rok do roku o dwie trzecie.

Według PGNiG Grupa Orlen "intensyfikacja dostaw LNG pozwoliła zabezpieczyć surowiec dla odbiorców krajowych pomimo trudnej sytuacji na europejskim rynku gazu".

- Import LNG jest obecnie jednym z głównych źródeł zaopatrzenia Polski w gaz ziemny, zapewniającym ok. 40 proc. zapotrzebowania na ten surowiec od początku 2022 roku - stwierdził Obajtek. - Dzięki LNG możemy zagwarantować niezakłócone dostawy gazu do naszych odbiorców pomimo trwającego w Europie kryzysu energetycznego.

3,8 mln ton gazu trafiło w tym roku do Polski, głównie z USA

PGNiG Grupa Orlen podkreśliło, że intensyfikacja dostaw LNG "to odpowiedź na trwający od ponad roku europejski kryzys energetyczny związany przede wszystkim z działaniami Gazpromu, do niedawna głównego dostawcy tego surowca na rynek Unii Europejskiej, oraz zbrojną agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę". Jak przypomniano w informacji, "pod koniec kwietnia tego roku Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski, łamiąc tym samym postanowienia kontraktu jamalskiego".

PGNiG Grupa Orlen wyjaśnił jednocześnie, że "zwiększenie liczby dostaw było możliwe m.in. dzięki rozbudowie samego gazoportu, który od tego roku dysponuje mocą regazyfikacyjną pozwalającą na odbiór 6,2 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie, wobec wcześniejszych 5 mld metrów sześc.".

PGNiG Grupa Orlen podało, że "całkowity wolumen ładunków LNG, jakie w tym roku zostały już dostarczone do Świnoujścia, przekroczył 3,8 mln ton", przy czym zdecydowaną większość dostaw - 31 z 50 - stanowiły dostawy z USA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
Matros
rok temu
Czarter statku to nie jest inwestowanie we własną flotę ale dobrze brzmi propagandowo. To tylko wynajem statku do przewozu. Widać że Obajtek to fachowiec od shippingu. Jak od foli stryja. Pozdr.
Adam N 1973
rok temu
Totalni przypisują budowę terminalu w Świnoujściu Tuskowi. To był projekt PiS, na realizację którego załatwił też środki unijne. Tusk uważał gazoportu za niepotrzebną fanaberię PiS i wyraz ich antyrosyjskich fobii. Po co gazoport skoro jest tani gaz z Rosji? Tusk zrezygnował z budowy Baltic Pipe. Baltic Pipe mogliśmy mieć 8 lat temu. Budowę gazoportu postanowił kontynuować, bo inaczej przepadły by środki unijne załatwione przez PiS. Budowa ruszyła w 2009. Każdy średnio rozgarnięty człowiek wie że Tusk nie miał nic wspólnego z tym projektem
Prawda
rok temu
Inflacja we Francji - 6%. I oni krzyczą że kryzys...
svsd
rok temu
Energia droga, a co się dzieje z kasą za opłaty emisyjne CO2? Znieście je, a energia będzie tańsza. Podobno to ok 50% naszych rachunków za prąd. Te podwyżki cen paliw, gazu, energii, ale też podatków, ZUSu (składki zdrowotnej) zostaną przerzucone na klientów. Po d.... dostanie zwykły Kowalski. Ceny usług, produkcji i materiałów rosną, a więc ceny towarów, za które płacimy. Przedsiębiorcy musza podnieść ceny albo będą zamykać firmy i zwalniać ludzi. Nie będą dokładać do interesu, też mają rodziny i być może niepracujące żony. Trzeba wziąć życie we własne ręce, bo politycy będą zawsze zadłużać Państwo i trwonić publiczne pieniądze. Zobaczcie ksiazkę pt. "Chcę być szczęśliwy i bogaty, a nie tylko szczęsliwy", by samemu stworzyć sobie finansowe bezpieczeństwo. Pokazują w niej jak generować pieniądze i nie musieć pracować do końca życia
Senior
rok temu
Proszę aby orlen i pan obajtek nie finansowali polskiego związku penisowego z moich pieniędzy, i milionów innych płacących na stacjach. Zabrać dofinansowanie wszystkim prezesikom nie wiadomo czego, zboczkom i nierobom na stanowiskach za nasze ciężko wypracowane pieniądze. Paliwo w dół, majty w górę.
...
Następna strona