Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Wielki pożar w Petersburgu. Przeciwnicy mobilizacji do wojska podpalili "rosyjski Amazon"?

Podziel się:

Nadal nie ugaszono pożaru, który wybuchł w sobotę w magazynie Wildberries w Petersburgu. Władze nie wykluczają, że doszło do podpalenia. Spekuluje się, że mogli tego dokonać imigranci, którzy sprzeciwiają się przymusowej mobilizacji do wojska.

Wielki pożar w Petersburgu. Przeciwnicy mobilizacji do wojska podpalili "rosyjski Amazon"?
Kłęby dymu nad Petersburgiem. W magazynie Wildberries nadal tli się ogień (Getty Images, 2024 Anadolu)

Ogień, który wybuchł w sobotę rano w Petersburgu, zajął ogromną powierzchnię magazynową o wielkości 50 tys. m kw. Informacje o tym zdarzeniu przekazał niezależny portal Meduza. Według nieoficjalnych informacji wszyscy pracownicy mieli zostać ewakuowani i nikt nie odniósł obrażeń. Jednakże niezależne media piszą o co najmniej dwóch osobach rannych.

Powołując się na ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych, Meduza donosiła o ogromnym pożarze, który strawił magazyny firmy Wildberries w Petersburgu. Firma ta jest największym sklepem internetowym w Rosji, a jej magazyny są kluczowe dla jej działalności.

W niedzielę rano strażacy nadal walczą z ogniem. Minęło już 27 godzin od wybuchu pożaru, na co zwrócił uwagę amerykański aktywista ukraińskiego pochodzenia Igor Sushko.

Możliwe podpalenie

Serwis RBC dodają, że jedną z możliwych przyczyn powstania ognia jest podpalenie. 10 stycznia w pobliżu magazynu wybuchła bójka na dużą skalę, w której rannych zostało dwóch migrantów - jeden pracował w magazynie. W ciągu dwóch dni po incydencie policja przeprowadziła naloty na magazyn i części pracowników wręczyła wezwania do wojska - podkreśla Instytut Studiów nad Wojną.

"Rosyjskie organy ścigania zatrzymały ostatnio 700 migrantów w magazynie Wildberries w obwodzie moskiewskim i wystawiły kilka wezwań wojskowych w listopadzie 2023 roku" - napisano na profilu Instytutu na platformie X. I dodano, że "rosyjskie władze konsekwentnie przeprowadzają naloty na społeczności migrantów w celu wydawania wezwań wojskowych naturalizowanym migrantom i zmuszania innych migrantów do służby wojskowej".

Wieloletni minister spraw zagranicznych, parlamentarzysta i premier Szwecji Carl Bildt zasugerował w serwisie X, że za ewentualne podpalenie mogą odpowiadać imigranci, którzy sprzeciwiają się przymusowej mobilizacji do wojska.

Klienci bez towaru

Wildberries zapowiada, że od 15 stycznia zacznie w ratach wypłacać odszkodowania sprzedawcom, których towar spłonął w magazynie.

- Jak obiecaliśmy wcześniej, wszyscy sprzedawcy detaliczni, których towary zostały uszkodzone, otrzymają rekompensatę. Zakończenie oceny szkód zajmie nam trochę czasu - oświadczył Wildberries w komunikacie cytowanym przez rządową agencję Ria Novosti. Zniszczony i uszkodzony towar nie trafi do klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl