Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Wielkie zmiany w wynajmie mieszkań. Rząd zmienia prawo

99
Podziel się:

Od nowego roku nie będzie można odliczać amortyzacji przy zakupie mieszkania. A to oznacza spore zmiany dla właścicieli mieszkań, które wynajmują innym lokatorom. O sprawie pisze wyborcza.biz.

Wielkie zmiany w wynajmie mieszkań. Rząd zmienia prawo
Zmiany dla wynajmujących mieszkania (WP, Mateusz Madejski)

Dziennik przypomina, że do końca ubiegłego roku właściciele mieszkań rozliczali się z najmu prywatnego zgodnie ze skalą podatkową 17 i 32 proc. "Alternatywą było opodatkowanie ryczałtem. Po zmianach nie ma już wyboru, w rozliczaniu musimy stosować ryczałt. Rząd wprowadził jednak okres przejściowy. A to oznacza, że jeszcze w 2022 r. możemy rozliczać się na zasadach ogólnych. Rewolucja czeka nas od 2023 r." - czytamy na łamach "Wyborczej".

Czyli nie będzie można odliczać kosztów np. za remont, ubezpieczenie, kupno sprzętu rtv i agd czy samo zawarcie umów najmu. Mowa także o amortyzacji, która ma rekompensować spadek wartości lokalu poprzez jego użytkowanie.

- Wielu inwestujących w mieszkania na wynajem miało zaplanowaną amortyzację na 10 czy nawet 33 lata. Od tego uzależniali kupno lokalu. Teraz "Polski ład" likwiduje możliwość amortyzacji i zostawia tych ludzi na lodzie - wyjaśnia dla "GW" Katarzyna Gontarczyk ze Stowarzyszenia "Mieszkanicznik".

Można walczyć o amortyzację

Stowarzyszenie namawia, żeby właściciele mieszkań zasypywali skarbówkę pytaniami, czy amortyzację mogą jednak stosować. A następnie - w przypadku negatywnej decyzji - zaskarżyć ją do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

A w sądzie można wygrać. "Wyborcza" przypomina sprawę z 2015 r., gdy sąd powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który w 2015 r. rozstrzygnął pozytywnie sprawę jednej ze spółek. Chodziło o zakwestionowanie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która spowodowała, że podatnicy CIT nie mogą amortyzować prawa użytkowania udziału w nieruchomości, wprowadzonego do ewidencji środków trwałych.

"Dlatego, choć wnioski o interpretacje będą najpewniej rozpatrywane negatywnie, ich składanie ma sens, ponieważ jest punktem wyjścia do zaskarżenia decyzji fiskusa w sądach administracyjnych" - zaznacza w rozmowie z "GW" Robert Nogacki z Kancelarii Prawnej Skarbiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(99)
Empe
2 lata temu
Efekt będzie taki, że w większości najemcy zapłacą ten podatek. W sytuacji niedoboru ok. 2 mln mieszkań na rynku i ograniczeniu akcji kredytowej, ludzie będą gnieździć się w wynajętych kawalerkach w kilka osób, bo nie będzie ich stać na nic więcej, albo będą nadużywać praw lokatorów. Sytuacja zmuszająca obywateli do zachowań patologicznych...
gosc
2 lata temu
No i dobrze, bo nie płacili podatków. Wrzucali w koszty i zarobek był zero.
radio Erewań ...
2 lata temu
Czyli nie „od nowego roku”, ale od 2023 roku. ;-)
healer
2 lata temu
AMORTYZACJA w swoim założeniu zakłada spadającą wartość przedmiotu. W przypadku mieszkań spadki jeśli się zdarzają to są krótkie i płytkie więc logika nakazuje wyjąć je z amortyzacji bo dochodziło do paradoksu że podatnik przez lata płacił zero podatku. Ale pozostają inne koszty związane z wynajmem, nie rozumiem PRZYMUSU przejścia na ryczałt....
Lopek
2 lata temu
Ceny najmu wzrosną ! Brawo Mateusz !
...
Następna strona