Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Wojsko aktualizuje informacje o rezerwistach. Ćwiczenia dla chętnych

422
Podziel się:

Jesteś rezerwistą i dostałeś list? To rutynowe działania WKU - informują przedstawiciele Wojska Polskiego. Chodzi o przekazanie kilku aktualnych informacji. Same ćwiczenia zostały tymczasowo zawieszone w związku z pandemią. Na razie nie ma mowy o specjalnej mobilizacji rezerwistów związanej z konfliktem na Ukrainie.

Wojsko aktualizuje informacje o rezerwistach. Ćwiczenia dla chętnych
W pierwszym kwartale 2022 roku wstrzymano realizację szkolenia rezerw osobowych (Flickr)

Ciągle panuje duże napięcie na Ukrainie. Tamtejsi żołnierze są przygotowani do ewentualnego ataku ze strony Rosji. Swoje wojska w gotowości utrzymują też inne kraje.

Jak donosi Rzeczpospolita, w Polsce aktywnie działa m.in. Wojskowa Komenda Uzupełnień (WKU). Niektórzy rezerwiści otrzymują listownie prośby o zgłaszanie się do komend, gdzie dostają m.in. informacje o przydziałach mobilizacyjnych oraz są proszeni o przekazywanie np. danych na temat rozmiarów munduru.

Z zapewnień Sztabu Generalnego Wojska Polskiego wynika, że nie ma to bezpośredniego związku z konfliktem na Ukrainie. Rezerwiści nie dostaną też w najbliższym czasie wezwania na ćwiczenia.

Zobacz także: Money. To się liczy

WKU w trybie standardowym

"Jest to rutynowa działalność Sił Zbrojnych RP, realizowana planowo, w celu zapewnienia mobilizacyjnego uzupełnienia stanu osobowego jednostek wojskowych" - informuje Zespół Prasowy SG WP, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Co ze szkoleniami? Od stycznia do końca marca nie powinno być rutynowych ćwiczeń. W związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną wstrzymano szkolenia. Prowadzone są tylko dla ochotników.

Co ciekawe, szczególne zainteresowanie WKU wzbudzają rezerwiści, którzy posiadają samochody typu SUV i mieszkają na wschodzie kraju. W przypadku ogłoszenia mobilizacji lub wojny takie pojazdy mogłyby w specjalnym trybie zostać przejęte na użytek wojsk.

Wojsko zapłaci za użyczenie samochodu

Posiadacz czasowo przejętego przez wojsko samochodu otrzyma rekompensatę. W przypadku aut osobowych (również motorowerów i motocykli) obowiązują stawki za przejechany kilometr. Reguluje je rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 roku.

Przepisy stanowią, że stawka dla samochodu z silnikiem o pojemności skokowej do 900 cm3 to 0,4488 zł, a powyżej 900 cm3 - 0,7195 zł. Armia zwróci także pieniądze za paliwo, jeśli będzie go mniej w baku, niż w momencie, gdy pojazd był zabierany. I odszkodowanie za ewentualne uszkodzenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(422)
Tom 115
2 lata temu
Panie Autor, wypadałoby sprawdzić stawki zanim się opublikuje artykuł....
eRDe
2 lata temu
no niech aktualizują i to szybko bo jak mnie w listopadzie wezwano na ćwiczenia rezerwy to wezwano też niewidomego z białą laską. Takie to WKU ma rozeznanie .
rezerwista
2 lata temu
Mam ponad 75 lat i chętnie jeszcze pójdę w kamasze,ale pod jednym warunkiem,że założę Niebieski Beret ten mój z 7 Dywizji Desantowej !
jerzy
2 lata temu
Ukraińcy przyjechali do Polski aby zarabiać pieniądze a my będziemy taplali sie w błocie za ich kraj.
ateistka
2 lata temu
jest kowalski, kaczyński, sasin....pełno tego
...
Następna strona