Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Polska gospodarka wysyła niepokojące sygnały. PMI dla przemysłu nie zachwyca

18
Podziel się:

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w maju 2023 r. wyniósł 47 p. – podało S&P Global. To nieznaczny wzrost w porównaniu z kwietniem, jednak wynik poniżej prognozy, która wynosiła 47,9 p.

Polska gospodarka wysyła niepokojące sygnały. PMI dla przemysłu nie zachwyca
(Licencjodawca, © 2021 Bloomberg Finance LP)

Każdy odczyt poniżej neutralnego poziomu 50 p. uznaje się za negatywny.

Wskaźnik PMI dla przemysłu w maju nie zachwyca, ale daje nadzieję

Jest też druga strona tego medalu. Jak wskazali autorzy raportu, majowe wyniki badań zasygnalizowały rekordowe spadki presji cenowych.

W maju warunki gospodarcze w polskim sektorze wytwórczym ponownie się pogorszyły, mimo że kondycja łańcuchów dostaw uległa poprawie, a presja cenowa osłabła w największym stopniu w historii badania – napisano w raporcie S&P Global.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Recesja konsumencka w Polsce pogłębia się. Członek RPP: polska gospodarka odporna

Produkcja, nowe zamówienia i zatrudnienie spadły w wolniejszym tempie niż w kwietniu. Tymczasem – jak wskazują analitycy – czas dostaw skrócił się w największym stopniu od dekady, a koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych odnotowały rekordowe spadki

Wszystkie 5 subindeksów miało negatywny wpływ na odczyt głównego wskaźnika. Mimo to wskaźnik złożony wzrósł z kwietniowego poziomu 46,6 p., rejestrując wartość powyżej trendu obserwowanego w ciągu ostatnich 13 miesięcy (45,2 p.), co sugeruje, że najgorsze już minęło – stwierdza raport.

Produkcja i zatrudnienie spadają już od roku

W maju produkcja spadła 13. miesiąc z rzędu, głównie z powodu kolejnego spadku popytu. Spadek odzwierciedlał też chęć redukcji zaległości produkcyjnych, których poziom obniżył się w najszybszym tempie od 10 miesięcy. "Tak jak w przypadku nowych zamówień, spadek produkcji, mimo że wolniejszy niż w kwietniu, był wciąż szybki" – ocenia S&P Global.

Wraz z dalszym spadkiem produkcji i nowych zamówień w maju, producenci zmniejszyli zatrudnienie 12. miesiąc z rzędu. Tempo redukcji miejsc pracy wyhamowało jednak do najniższego poziomu w tym okresie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Mar
10 miesięcy temu
Może jako naród, zrzucimy się p Prezesowi z Żoliborza na okulary bo jak zauważyłem to nie nosi! A może powinien!
Precz z PiS
10 miesięcy temu
Mydlana bańka dobrobytu pękła. Kto im jeszcze wierzy. Banda handlarzy i bezkarnych mejzow. Jak można popierać zło i bezprawie. Czego minusy nie rozumieją. To jest wziąć pożyczkę żyć miesiąc ponad stan a potem do końca życia wnuki będą spłacać.
Polska?
10 miesięcy temu
A co się dziwicie? Morawiecki z Obajtkiem sprzedali Orlen do rosyjskiego Lukoil, teraz sprzedają kolejne udziały Azotów do już rosyjsko-węgierskiego Orlenu. Wcześniej doprowadzili Azoty do skraju upadku by tanio sprzedać. Azoty to jedna z najważniejszych firm od której zależy tez kondycja polskiego rolnictwa. Tak działają nasi rządzący aby zdoić co się da i doprowadzić do upadku wszystko co jeszcze polskie
***** ***
10 miesięcy temu
Zadłużenie rośnie bo trzeba rozdawać kasę nierobom. Do tego mała stabilność przepisów nie zachęca do inwestycji w Polsce.
wzrost
10 miesięcy temu
długów jedynym wzrostem