Wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego strefy euro, opracowany przez S&P Global na zlecenie Hamburg Commercial Bank, wzrósł w lutym do 47,6 punktu z 46,6 punktu odnotowanych w styczniu. Chociaż wartość poniżej 50 punktów nadal wskazuje na kurczenie się sektora, jest to najsłabsze pogorszenie kondycji europejskiego przemysłu od początku 2023 roku.
Poprawa wskaźników była widoczna w większości krajów strefy euro. Niemcy, Francja, Włochy i Austria, mimo pozostawania w strefie spadkowej, zanotowały łagodniejsze tempo kurczenia się przemysłu. W Holandii warunki w przemyśle ustabilizowały się po siedmiomiesięcznym okresie pogorszenia, podczas gdy Irlandia odnotowała silniejszą ekspansję. Z kolei Hiszpania po raz pierwszy od ponad roku zarejestrowała pogorszenie kondycji swojego sektora przemysłowego.
Znacznie mniejszy spadek produkcji w porównaniu z końcem 2024 roku odzwierciedla zmniejszającą się presję ze strony popytu. Nowe zamówienia otrzymywane przez fabryki w strefie euro spadły w najwolniejszym tempie od prawie trzech lat. Ta sama tendencja dotyczyła nowych zamówień z zagranicy, w tym handlu wewnątrz strefy euro.
Wyzwania i perspektywy na przyszłość
Mimo pozytywnych sygnałów, europejscy producenci nadal redukują zatrudnienie. Tempo zwolnień nawet przyspieszyło, osiągając najwyższy poziom od czterech i pół roku. Dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank, zauważył jednak, że zwolnienia często utrzymują się nawet po zakończeniu recesji, więc nie musi to oznaczać, że ożywienie jest odległe.
Presja kosztowa na europejskie fabryki nasiliła się w połowie pierwszego kwartału, gdy tempo inflacji cen nakładów przyspieszyło do najwyższego poziomu od sześciu miesięcy. Najnowsze dane sugerują, że te wyższe koszty zostały zaabsorbowane przez firmy, ponieważ ceny produkcji zostały nieznacznie obniżone od stycznia.
Perspektywy dla produkcji fabrycznej na najbliższe 12 miesięcy pozostają pozytywne, a producenci ze strefy euro przewidują wzrost. Co więcej, poziom optymizmu był jednym z najwyższych od czasu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę trzy lata temu.
Dr de la Rubia podkreślił, że choć jest jeszcze za wcześnie, by mówić o ożywieniu, wskaźnik PMI sugeruje, że sektor produkcyjny może odzyskiwać równowagę. Nowe zamówienia spadają w najwolniejszym tempie od maja 2022 roku, a produkcja zbliża się do stabilizacji. Po prawie trzech latach recesji w nadchodzących miesiącach możemy zaobserwować pewien wzrost. Szybkie utworzenie rządu w Niemczech, stabilność polityczna we Francji i porozumienie z USA w sprawie kluczowych kwestii taryfowych z pewnością by pomogły.
Większość firm pozostaje optymistyczna co do przyszłości. Wskaźnik zaufania utrzymuje się nieco powyżej długoterminowej średniej, co jest zaskakujące, biorąc pod uwagę zagrożenia taryfowe ze strony USA. Firmy zdają sobie jednak sprawę, że po recesji zazwyczaj następuje ożywienie. Pojawiają się również oznaki, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie może zakończyć się w tym roku, a oczekiwana stabilizacja polityczna w Niemczech z pewnością jest również pozytywnym elementem.