Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Wybory kopertowe. Prawnicy ostrzegali premiera. Proponowali inne scenariusze

123
Podziel się:

Według analiz prawnych, jakie otrzymał premier Morawiecki, nie było podstaw do decyzji o organizacji tzw. wyborów kopertowych. Prawnicy podsunęli jednak inne rozwiązania.

Wybory kopertowe. Prawnicy ostrzegali premiera. Proponowali inne scenariusze
NIK pokazał dziennikarzom dokumenty, jakie zostały przedłożone premierowi w związku z późniejszą jego decyzją o organizacji wyborów. (East News, Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

Jeszcze 11 kwietnia do KPRM miała wpłynąć ekspertyza prawna krytyczna wobec forsowanych przez rząd wyborów korespondencyjnych. Prawnicy ostrzegali, że taka decyzja może naruszać prawo, za co grozi premierowi odpowiedzialność przed Trybunałem Stanu, a także majątkowa - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Dziennik otrzymał od NIK wgląd do dokumentów, jakie zostały przedłożone premierowi w związku z późniejszą jego decyzją (z 16 kwietnia) polecającą Poczcie Polskiej organizację tzw. wyborów kopertowych.

Opinia prawników KPRM i Prokuratorii Generalnej była właściwie tożsama z zarzutami jakie stawia Naczelna Izba Kontroli. Ale, jak donosi DGP, zawierała również inne scenariusze.

Zobacz także: Powróciły pytania o Pocztę Polską i wybory kopertowe

Prawicy sugerowali m.in zmianę Konstytucji w taki sposób, aby wpisać w nią pandemię jako stan wyjątkowy pozwalający odsunąć organizację wyborów prezydenckich.

W innym wariancie dookreślić, że choć prezydent jest wybierany na okres 5 lat, to pełni obowiązki do przejęcia stanowiska przez kolejnego prezydenta.

Ostatnie rozwiązanie zakładało, że po upływie kadencji, to marszałek Sejmu pełni obowiązki prezydenta. Te rozwiązania wymagały by jednak wpierw przesunięcia wyborów na 17 maja, aby zdążyć z legislacją. Problemem była jednak brak większości Sejmowej.

Inną opcją było wprowadzenie klęski żywiołowej, lub stanu wyjątkowego na terenie całego kraju, albo - co minimalizowałoby koszty - w części regionów. Premier jednak odrzucił te rozwiązania i zlecił organizację wyborów zdalnych za pośrednictwem Poczty Polskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(123)
Andrzej
3 lata temu
Dlaczego ta banda jeszcze nie siedzi?
gall
3 lata temu
Teraz wszyscy są mądrzy, zgodnie z zasadą "mądry Polak po szkodzie". Banaś jedynie coś chce ugrać dla siebie.
Prawnik
3 lata temu
Czy są tu ludzie którzy znają konstytucję . Widzę sto parę postów większość to powielenie cudzych słów . Proponuje samemu zaznajomić się z prawem potem wypowiadać. Może byłaby wtedy merytoryczną rozmowa a nie szczekanie . Ze swojej strony mogę wam drodzy współobywatele powiedzieć że nikt nie zostanie pociągnięty do odpowiedzialność dopóki będzie rządzić obecna władza. Premier może spać spokojnie i podlegli mu ministrowie a nasze pieniądze będą wyrzucane na takie głupoty właśnie . Czy na fundację naradowa czy na cele propagandowe ojca dyrektora. Włącznie myślenie uruchomicie kalkulatory i każda ustawę czytajcie i policzcie czy naprawdę się opłaca coś wprowadzać i jak sprytnie będą nas doić kolejne lata
anonim
3 lata temu
Naczelna Izba? kto to pisze?
Taka prawda
3 lata temu
Dobrze że mimo wszystkich trudności prezydent został wybrany. Co by było gdyby nie byłoby prezydenta. Jeśli wszystkie możliwości były związane ze zmianą konstytucji albo wielkimi odszkodowaniami które musiało by ponieść społeczeństwo to uważam że nam się udało. Przykro tylko że prawo jest bezduszne i nie uznaje poświęceń i związanego z tym ofiary.
...
Następna strona