Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Wybory prezydenckie 2020. Głosowanie korespondencyjne. Dla kogo? Do kiedy można się zgłosić?

1 reakcja
1
0
0
Podziel się

Kto zadeklarował chęć głosowania korespondencyjnego w pierwszej turze, dostanie pakiet wyborczy. Termin do zgłoszeń nowych wyborców już zresztą minął. Chęć głosowania korespondencyjnego mogą wyrazić już tylko osoby w kwarantannie.

Minął już termin na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego. Nie dotyczy to osób w kwarantannie
Minął już termin na zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego. Nie dotyczy to osób w kwarantannie (Wirtualna Polska)
bCNNHEtN

W tym roku po raz pierwszy wybory odbyły się w formie hybrydowej. Wprawdzie większość wyborców zagłosowała, jak zwykle, w lokalu wyborczym (choć niekoniecznie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania. Tu wyjaśniamy, jak głosować poza domem, np. na wakacjach)
, to chętni mogli również głosować korespondencyjnie.

Dla kogo głosowanie korespondencyjne?

Chęć głosowania korespondencyjnego może zgłosić każdy, kto posiada czynne prawo wyborcze.

Nie jest prawdą to, co możemy przeczytać w ogólnodostępnych materiałach przygotowanych przez instytucje rządowe. Na rządowej stronie czytamy bowiem: "Masz orzeczony znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności? Nie możesz głosować w lokalu wyborczym? Zgłoś chęć głosowania korespondencyjnego. Dzięki temu zagłosujesz z domu lub z innego miejsca, w którym przebywasz – pakiet wyborczy otrzymasz pocztą. Sprawdź, jak to zrobić".

bCNNHEtP

Obejrzyj: Wybory 2020. Michał Kobosko: z kapitałem poparcia Szymona Hołowni powstanie formacja polityczna

To nieprawda, bo nie dość, że o przesłanie pakietu wyborczego może poprosić każdy, to również nie trzeba uzasadniać chęci takiego głosowania.

Termin na zgłoszenie

Osoby, które głosowały korespondencyjnie w pierwszej turze, będą automatycznie głosować tak samo w drugiej turze. Nie muszą one ponownie rejestrować się przed drugą turą. Pakiet przyjdzie na adres wskazany w dokonanym wcześniej zgłoszeniu.

bCNNHEtV

Nie można zmienić miejsca głosowania w drugiej turze!
Można zagłosować korespondencyjnie wyłącznie w drugiej turze, ale 30 czerwca minął termin do dokonania zgłoszenia.

Wyborca w kwarantannie

Kto więc nie zgłosił chęci głosowania korespondencyjnego w drugiej turze, nie ma już na to szansy. Wyjątek przewidziano dla osób przebywających w kwarantannie, którzy choćby chcieli oddać głos w lokalu, nie będą mogli opuścić domu.

Wyborca przebywający w kwarantannie powinien zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego w drugiej do dnia 7 lipca 2020 r. Jeśli dopiero po tym terminie wyborca dowiedział się, że kolejne dni spędzi w domu, w kwestii wyborów nadal nic straconego. Będzie mógł zgłosić ten zamiar aż do 10 lipca 2020 r.

Co zawiera pakiet wyborczy

Każdy pakiet wyborczy zawiera:

bCNNHEtW

• kartę do głosowania,
• kopertę na kartę do głosowania,
• oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu,
• instrukcję głosowania,
• kopertę zwrotną.

Po oddaniu głosu włóżmy kartę w kopercie, a następnie ją zaklejmy. Następnym krokiem powinno być wypełnienie oświadczenia o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Na kopercie zwrotnej należy umieścić adres oraz numer obwodowej komisji wyborczej.

bCNNHEuq
0
1
0
0
0
0
0
KOMENTARZE
(0)